Redaktoři Deníku se vydali do terénu, abyste mohli sledovat průběh komunálních voleb v Libereckém kraji. Volební místnosti byly v pátek otevřené až do 22:00, v sobotu mohly využít lidé své volební právo do 14.00. 

Chcete se podílet na tvorbě on-linu? Své postřehy můžete posílat na redakční email: jiri.louda@vlmedia.cz.

Přečtěte si i náš páteční volební on-line.

21.30 – LIBERECKÝ KRAJ – Hlasy jsou už skoro všude sečteny. Ještě během dnešního večera naleznete na webu okresních Deníků článek shrnující komunální volby 2018. Budeme se jim věnovat i vdalších článcích. Tímto náš on-line končí, děkujeme za pozornost. 

20.21 – LIBERECKO – K referendu, které se o volebním víkendu konalo v Liberci, nedorazil potřebný počet 35 % voličů a je tak neplatné. Účast činila pouze necelých 15 % voličů. Ani k historicky druhému libereckému referendu tak nedorazil dostatečný počet obyvatel.

20.18 – LIBERECKO – Štáb hnutí LOL v kině Varšava připomíná dětský koutek, kandidáti sledují výsledky, které jim zatím dávají šanci na usednutí v zastupitelstvu. „Odhadovali jsme, že můžeme získat prakticky jakýkoli výsledek, takže jsme rádi, že jsme nad pěti procenty a práce těch všech lidí okolo byla k něčemu,“ uvedl lídr Jaromír Baxa. Jeho osobní cíl byl prý ambicióznější. „Nás i Změnu voliči trochu vytrestali za nefungující koalici, která tu byla,“ dodal.

20.16 – LIBERECKO – Ve štábu ODS v Liberci panuje poměrně uvolněná atmosféra. Zatímco před čtyřmi lety se ODS dostala do zastupitelstva doslova „o fous“, letos ji zatím průběžné výsledky přisuzují kolem osmi procent. „Mělo by se nám podařit to, co jsem chtěl – tedy zisk čtyř mandátů,“ okomentoval stav sčítání lídr Petr Židek. Podle něho výsledky vypadají zhruba tak, jak předpokládal.

20.10 – LIBERECKO – Ve Frýdlantě opět zvítězila Občanská demokratická strana, která získala 25 procent hlasů. Nejvíce hlasů dostal její lídr Dan Ramzer, který je v čele Frýdlantu už dvanáct let. „Já jsem moc rád, že se náročná práce ODSky ve Frýdlantě zúročila,“ dodal s tím, že zde tato strana vítězí už od roku 1994. „Teď nás čekají povolební vyjednávání,“ poznamenal. ODS má v novém zastupitelstvu 7 mandátů z 21.

20.05 – ČESKOLIPSKO – Rozhodnuto je i v Doksech. Téměř 41 % získala strana starostky Evy Burešové Doksy Náš domov, která získala 7 mandátů z 15. Druhá skončila ODS – 19,05 %. Na Českolipsku zbývá sečíst poslední dva okrsky v České Lípě.

20.00 – JABLONECKO – Tak konečně dopočítali i na Pěnčíně, volební účast se ale jen taktak vyšplhala nad 34%. Pět zastupitelů z 15 získává sdružení Mladí pro obec Pěnčín vedení místostarostou Ivanem Matějčkem, čtyři Nezávislí kandidáti Obce Pěnčín, za něž kandidovala i současná starostka Vladimíra Paldusová. Po třech zastupitelích bude mít pěnčínská ODS a sdružení Za spol. a trvalý rozvoj obce. A tak zbývá už pouze Jablonec. Po cirka 90 % sečtených hlasech vede ODS v čele s Milošem Velem o 1,75% před ANO 2011 vedené Milanem Kroupou. Třetí stále překvapivě Piráti, naopak ČSSD musí bý minimálně lehce zklamána. Starostové zatím nejsou ani na 10 procentech.

19.42 – LIBERECKO – Více než polovina voličů přišla v Českém Dubu rozhodnout o tom, kdo bude členem místního zastupitelstva. Zvítězilo Nezávislé sdružení občanů, které si se 79,21 % hlasů zajistilo dvanáct mandátů. Strana Občané pro Českodubsko získala s 20,78 % tři mandáty.

19.41 – ČESKOLIPSKO – Zajímavé povolební vyjednávání čeká Mimoň. S výsledkem 33,18 % hlasů tu zvítězilo ANO 2011. V zastupitelstvu o 17 lidech budou mít 6 křesel, stejně jako Mimoňská obroda v čele se stávajícím starostou Františkem Kaiserem. S postem starosty se bude loučit Miloslav Tita z Ralska, jeho INICIATIVA NEZÁVISLÝCH RALSKA nezískala ani jeden mandát. Zvítězilo SNK Evropští demokraté (24,74 %), jehož lídrem je místní strážník Oto Váradi. Druhé skončilo s třemi mandáty ANO 2011.

19.30 – LIBERECKO – Ve volebním štábu ČSSD v Liberci je patrná nervozita. Strana má zatím pouhá 2,1 % hlasů a šance na setrvání v zastupitelstvu se jí zmenšují. „Zůstaňte za dveřma, nechceme nic říkat,“ okřikl jeden z kandidátů redaktora Deníku při vstupu do štábu. Lídr kandidátky Jan Mečl vzápětí situaci uklidňoval: „Nevypadá to dobře,“ uvedl v krátkém prohlášení. Sečteno je zatím necelých 40 procent hlasů.

19.28 – JABLONECKO – Velké vítězství hlásí ODS ze Smržovky, kde strana vedená do voleb starostou Markem Hotovcem získala sedm mandátů ze 17. Čtyři křesla získalo Sdružení pro Smržovku vedené manželkou kreslíře a humoristy Petra Urbana Inkou, tři Naše Smržovka, dva nové sdružení Smržovka srdcem a jedno SPD. Schází sečíst poslední hlasy na Pěnčíně a cirka čtvrtina v Jablonci nad Nisou.

19.13 – LIBERECKO – Drtivé vítězství může v Hrádku nad Nisou oslavovat strana Hrádek potřebuje změny!, která získala 82,73 % hlasů. Josef Horinka tak obhájil svůj post. Stranu, která získala jednadvacet mandátů, doplní komunisté a ANO.

19.10 – JABLONECKO – Sdružení Rychnováci vedené starostou Tomášem Levinským ovládlo volby v Rychnově u Jablonce. Získalo devět zastupitelských křesel z 15. Čtyři mandáty získala Rychnovská pravice a dva SNK Evropští demokraté a NS. V Tanvaldu to je plichta mezi ANO 2011 a sdružením Volba pro město - obě strany získaly sedm zastupitelských křesel. Tři mandáty získalo sdružení Společně pro Tanvald. A po jednom KSČM, Za bezpečné město Tanvald, Tanvalďáci a sdužení ČSSD s nezávislými kandidáty. Šest mandátů získalo v Železném Brodě sdružení Za rozvoj města vedené současným starostou Františkem Lufinkou a místostarostou Ivanem Mališem. Dva zastupitele budou mít Občané pro změnu a sdružení B-R-O-D, po jednom pak sdružení Naše Železnobrodsko, Za Železnobrodsko krásnější, Obrodu do Brodu a strany ODS a Piráti. Bez mandátu je opět ČSSD a nové sdružení Cesta.

19.08 – LIBERECKO – V Liberci je sečtena čtvrtina hlasů. Napjatí musí být zejména ve štábech stran, které se pohybují okolo pětiprocentní hranice nutné pro vstup do zastupitelstva. Jde o Liberec otevřený lidem (6,09 %), Unii pro sport a zdraví (4,85 %), SPD (4,69 %) a PRO 2016 (3,91 %).

19.07 – JABLONECKO – Do druhého kola voleb do Senátu s největší pravděpodobností postoupí zkušený Jaroslav Zeman (ODS). Nyní je sečteno osmdesát procent hlasů. Zeman má před ostatními šesti kandidáty velký náskok a již získal 11 812 hlasů. Za ním se řadí Tejmlová Michaela, která doposud obdržela 7 282 hlasů. „Na paty“ jí šlape Josef Chuchlík.  

19.05 – ČESKOLIPSKO – Necelých 40 % voličů rozhodlo o výsledcích ve Stráži pod Ralskem. Zvítězilo hnutí Volba pro Stráž (31,05 % - 7 mandátů), v jehož čele je starosta Zdeněk Hlinčík. 18,25 % a druhé místo získali Občané pro Stráž a třetí Nezávislí (12,18 %). Ve Cvikově rovněž vyhrála strana vedená současným starostou – ODS (24,25 %), druzí skončili Starostové pro Liberecký kraj (19,55 %). Na celém Českolipsku zbývá spočítat asi pět procent hlasů. Účast se zatím pohybuje kolem 40 %.

19.00 – LIBERECKO – Strana Za obnovu obce v Raspenavě získala 44,13 % a zajistila si tak sedm mandátů. S 24,58 % se za ní se čtyřmi mandáty umístila strana Pro rozvoj města (24,58 %). V Jindřichovicích pod Smrkem suverénně zvítězila strana Jindřichovický patriot (58,73 %), čímž získala šest mandátů. Dva mandáty zde získala strana Společně pro Jindřichovice (29,22 %). V Novém městě pod Smrkem z celkových sedmnácti křesel získali pět Občané pro Nové Město (26,9 %). Čtyři mandáty získala strana SLK pro naše město (21,48 %).

18.50 – JABLONECKO – Velké vítězství hlásí z Lučan nad Nisou Sdružení pro Lučany nad Nisou vedené současným starostou Jiřím Řešátkem. Získalo pět mandátů z devíti, tedy většinu. Sdružení Lučany s rozumem bere dvě křesla, Obec pro třetí tisíciletí a Optimisti po jednom. Ještě drtivěji vyhrálo sdružení Hasiči na Malé Skále. Vedeno starostou Michalem Rezlerem získalo sedm zastupitelských křesel z jedenácti. Dva mandáty získalo sdružení Malá Skála - náš domov a po jednom sdružení ODS a volejbalisté a Bezpečná obec pro občany.

18.37 – JABLONECKO – Situace v Jablonci nad Nisou? Po sečtení cirka třetiny okrsků se zatím o prvenství přetahují ANO 2011 a ODS, překvapením je prozatím třetí místo Pirátů. V Železném Brodě je sečteno skoro 90 % okrsků, s drtivou převahou vede 
sdružení Za rozvoj města vedené současným starostou Františkem Lufinkou. O prvenství v Tanvaldě se přetahuje ANO 2011 a zatím lehce vedoucí Volba pro město starosty Vladimíra Vyhnálka. Sečteno je cirka 85%.

18.27 – ČESKOLIPSKO – Nový Bor hlásí sečteno. Vítězství obhájili Starostové pro Liberecký kraj v čele s Jaromírem Dvořákem (39,71 %). Druhé skončilo ANO 2011 (22,37 %), třetí SNK ED - Nový Nový Bor (12,22 %). V České Lípě je sečteno necelých 73 % okrsků, v čele se nic nemění – 1. ANO 2011 (24,08 %), 2. ŽIVÁ LÍPA (22,09 %). Tristní je zatím volební účast v okresním městě, která se jen lehce přehoupla přes 32 procent.

18.25 – JABLONECKO – 63,46 % voličů přišlo k volbám v Josefově Dole. Pět zastupitelských křesel získalo sdružení Pro Josefův Důl a tedy i současný starosta Jan Miksa, sdružení Změna pro Josefův Důl získalo tři mandáty, sdružení Mladý směr jeden. Velmi slabou volební účast (38,74%) hlásí Desná v Jizerských horách. Osm mandátů získalo Sdružení pro Desnou vedené dosavadním starostou Jaroslavem Kořínkem. Čtyři zastupitelé se rekrutují z řad sdružení Sportovci pro Desnou, dva za Sportovce a jeden za ODS.

18.12 – LIBERECKO – Ve Stráži nad Nisou těsně zvítězili Starostové pro Liberecký kraj (41,32 %) a získali čtyři mandáty. Stejný počet získala i strana ANO 2011 (40,07 %). V Jablonném v Podještědí zvítězili s 35,51 % OS Pardálové a získali tak sedm mandátů. Po třech mandátech získaly strany PRO Zdraví a Sport (15,05 %) a SLK,NK (14,66 %). Bez mandátů zůstali sociální demokraté.

18.10 – JABLONECKO – Sedm kandidátek, devět zastupitelských míst - to je situace v Bedřichově. Šest kandidujících sdružení tady dosáhlo na jeden mandát, jediní Nezávislí kandidáti pro Bedřichov vedení současným starostou Petrem Holubem získali mandáty tři. Plavy - volební účast 57,43 %. Šest mandátů může oslavit sdružení Společně pro naši obec, čtyři Plavy a Haratice - náš domov a konečne místní Hasiči jeden mandát. Kuriózní je, že voliči opět do zastupitelstva vyslali odcházející starostku Věru Mužíčkovou, která kandidovala za vítězné sdružení na posledním jedenáctém místě kandidátky.

18.08 – ČESKOLIPSKO – Čtyři okrsky v Žandově jsou spočítané. Přes 53 procent hlasů získalo Sdružení nezávislých kandidátů, v jehož cele je starostka Zbyněk Polák. Získalo 8 křesel v zastupitelstvu (z 15). Překvapení se zrodilo v Dubé. S drtivým náskokem tu zvítězila ODS (60,55 %). Sdružení NEZÁVISLÍ vedené starostkou Zdeňkou Šepsovou získalo jen necelých 20 procent a dvě křesla v zastupitelstvu.

18.00 – JABLONECKO – Jediný městys na Jablonecku, totiž Zásada, také hlásí konec sčítání hlasů. Po čtyřech mandátech získalo sdružení Na rovinu a Příznivci sportu a kultury Zásada. Po jednom mandátu pak získala sdružení Ano Zásadě, Zásada - náš domov a Za rozvoj obce. Bez zastupitele vyšlo z voleb sdružení Naše Zásada. A sečteno mají i ve Velkých Hamrech, kde předvolební boj přerostl do osobních ataků. Vítězem voleb se tu stalo hnutí Hamrováci 2010 vedené současným starostou Jaroslavem Najmanem. Získalo celkem osm míst zastupitelů, šest jich získalo Sdružení pro lepší Hamry SLH a jeden mandát získali Hasiči Velké Hamry.  K volbám zde přišlo slabých 43,57 % voličů.

17.52 – LIBERECKO – Po sečtení prvních 12 procent libereckých okrsků vedou s poměrně značným náskokem Starostové pro Liberec. Ve volebním štábu v primátorském salonku Radničního sklípku panuje uvolněná atmosféra, čelní představitelé hnutí již rozmýšlejí koncepci zastupitelských výborů.

17.50 – JABLONECKO – Spočítáno mají na všech volebních okrscích i v Jenišovicích, kde kandidoval také každý sám za sebe. Dosavadní starosta Bohumil Bradáč prohrál o pár hlasů hned se třemi protikandidáty: Jiřím Brožem, Lukášem Stejskalem a nejvíce hlasů získal Jan Macoun - skoro 10 %. Volební účast 69 % a vítězství sdružení Maršovice s rozumem i srdcem vedené dosavadním starostou Jiřím Ohrabkou hlásí obec Maršovice.Vítězné sdružení získalo čtyři mandáty. Po jednom mají sdružení Naše Maršovice, Šance pro Maršovice a Hasiči Maršovice.

17.36 – LIBERECKO – Vysokou účast ve volbách zaznamenala obec Oldřichov v Hájích. Do urny vhodilo svůj hlas 70,75 % obyvatel. Post starosty obhájil Jaromír Tichý. Čtyři mandáty získal s 52,72 % Obecní úřad pro občany. Nezávislí 2014 (32,17) získali dva a Společně pro Oldřichov (15,09) jeden mandát.

17.35 – ČESKOLIPSKO – Další obcí, kde volební účast přesáhla 80ti procentní hranici, je Ždírec. Dorazilo 81,63 % lidí. Vyhrálo sdružení Ždírecko ještě krásnější vedené starostkou Hanou Jelínkovou. Přes 70 % se volební účast dostala také v Bezdězu, Blatcích, Novinách pod Ralskem, Slunečné a Velkém Valtinově. Rekordmani jsou stále voliči z Vrchovan – 89,41 %.

17.32 – JABLONECKO – 69,52 % právoplatných voličů přišlo k volbám v Loužnici. Uspělo sdružení současného starosty Marcela Tilera, které získalo 4 zastupitelská místa. Sdružení Nezávislí kandidáti Loužnice 2018 získali tři mandáty. Shodně po třech zastupitelích budou mít v následujícím volebním období všechna tři kandidující sdružení ve Zlaté Olešnici - SDH Zlatá Olešnice, 
Myslivecké sdružení Zlatník a TJ Sokol Zlatá Olešnice. Jen 45,78 % voličů přišlo volit v Janově nad Nisou. Nejvíce důvěry a pět 
zastupitelských míst získalo sdružení NK a starostové pro Janov n. N. současného starosty Daniela Davida. Po dvou mandátech získali Nezávislí kandidáti pro Janov a sdružení Pro lepší Janov.

17.15 – LIBERECKO – Více než 48 procent hlasů dostala v Hejnicích strana Za lepší Hejnice, za kterou kandidoval i dosavadní starosta Jaroslav DemčákV Křižanech bude i nadále starostou Václav Honsejk. Strana Pro naší obec, která získala jedenáct mandátů, zvítězila se 71,9 % hlasů. Strana Žibřidice 2018 se svými 42,1 % získala čtyři mandáty.

17.13 – ČESKOLIPSKO – Nového starostu bude mít obec Slunečná. Jiří Holovčák, který kandidoval samostatně, se do sedmičlenného zastupitelstva nedostal. Vyhrálo sdružení SNK Slunečná (64,91 %) před SNK Pro Slunečnou (31,52 %). Volební účast tu byla více než slušný, dorazilo téměř 77 % voličů. Jasno je také v Kamenickém Šenově. Vítězství slaví sdružení KAMENICKÝ ŠENOV v čele se starostou Františkem Kučerou (36,76 %). Druhé skončilo NAŠE MĚSTO (31,67 %).

17.12 – LIBERECKO – Spočítané jsou hlasy i v Lázních Libverdě, kde kandidovala pouze jedna kandidátka, a to Sdružení PRO Libverdu. Hlasování bylo u všech kandidátů poměrně vyrovnané, nejvíce 11,39 procent získat dosavadní starosta Jan Pospíšil. V Osečné zvítězila ČSSD, nejvíce hlasů získal dosavadní starosta Jiří Hauzer.

17.11 – JABLONECKO – V Koberovech uspělo sdružení ODS a nezávislí, které bude mít sedm zastupitelů v čele se současným starostou Jindřichem Kvapilem. Čtyři zastupitele budou mít Nezávislí. Volební účast byla 61,38 %. A hotovo je i ve Skuhrově, kde kandidovalo sedm lidí na jediné kandidátce, tedy kompletní počet voleného zastupitelstva. Jedenáct nových zastupitelů má i Frýdštejn. I tady lidé volili konkrétní kandidáty. Současný starosta Pavel Müller skončil na druhém místě, o tři hlasy jej porazil Miroslav Mencl.

17.10 – ČESKOLIPSKO – První město Českolipska má po třech hodinách sečteno! Jsou to Zákupy, kde s obrovským rozdílem vyhrálo sdružení Nezávislé moderní Zákupy vedené současným starostou Radkem Lípou. Od voličů získalo přes 70 % hlasů a zabralo 12 křesel v 15ti členném zastupitelstvu. K volbám v Zákupech dorazila necelá polovina voličů. „V minulých volbách 62 procent bylo úžasných, letošních 70 je obrovským závazkem, abychom pro Zákupy makali. Mockrát všem děkuji,“ okomentoval na facebooku výsledky voleb Lípa.

17.08 – LIBERECKO – V Chrastavě s obrovskou převahou zvítězili Starostové pro Liberecký kraj. Dosavadní starosta Michael Canov získal 1445 hlasů, což je podle něj nejvyšší počet hlasů, jaký kdy porevoluční kandidát dostal. Poprvé také získala vítězná strana rekordních 13 mandátů z 19. „Je to pro nás obrovský závazek. Jsme nadšení a moc děkujeme voličům,“ sdělil Canov.

17.07 – JABLONECKO – Sečteno mají i na Rádle: do sedmičlenného zastupitelstva kandidovalo devět kandidátů na jediné kandidátce. Nejvíce hlasů získal dosavadní  starosta Miroslav Šikola. Lehce nadpoloviční zájem voličů (51,07 %) přitáhly komunální volby v Kořenově. Čtyři zastupitele bude mít Sdružení pro Kořenov, tři Sdružení nezávislých kandidátů Kořenov, dva Kořenov - dobrá adresa. Uspěl jak současný starosta Luboš Marek, tak místostarosta Stanislav Penc.

17.05 – LIBERECKO – Po sečtení čtyř pětin okrsků v libereckém referendu se účast pohybuje okolo 13 %, je tak již jisté, že referendum nebude závazné. „Mrzí mě to, ale o konání byl rozhodnuto na poslední chvilku, nebyl čas na informační kampaň. Pokud by se referendum konalo ve Švýcarsku, platilo by za jakékoli účasti,“ okomentoval to primátorův náměstek a organizátor referenda Jan Korytář.

17.00 – ČESKOLIPSKO – Po sečtení čtvrtiny volebních okrsků v České Lípě stále vítězí hnutí ANO (23,59 %), těsně ho následuje Živá Lípa (21,28 %). Na třetí pozici se prozatím vyšplhala vládnoucí ČSSD starostky Romany Žatecké (11,77 %). Současní koaliční partneři sociálních demokratů by se do zastupitelstva dostali jen někteří. ODS v čele s místostarostou Jurajem Ranincem (7,5 %) a PRO Českou Lípu s radním Romanem Kozákem (6,77 %) jsou zatím na hraně, PRO 2016 místostarostky Aleny Šafránkové výrazně pod ní (1,05 %).

16.55 – JABLONECKO – Sedm nových zastupitelů znají i v Jiřetíně pod Bukovou. Čtyři zastupitele má sdružení Dohoda, za které kandidoval i současný starosta Josef Kucín, tři zastupitele pak sdružení Dialog. A spočítáno je i na Nové Vsi nad Nisou - po čtyřech zastupitelech mají sdružení Novovesáci a Dobrá adresa: Nový Ves n. N., tři pak sdružení Společně pro obec. Naopak sdružení Alternativa pro Novou Ves neuspělo. Volební účast: 63,85%. Hned tři sdružení budou mít po dvou zastupitelích v Pulečném: a to sdružení Spulečně, Dámská 7 a Za lepší obec. Lichým bude zastupitel za sdružení Obec pro občany a Občani.

16.50 – LIBERECKO – Ve Svijanech na Liberecku obhájil post starosty Petr Felkner. Vítězná strana Jednotné Svijany získala 70,4 % hlasů a s nimi sedm mandátů. Po jednom mandátu získaly strana PRO Svijany (16,55 %) a Zelená alternativa (13,03 %).

16.40 – ČESKOLIPSKO – Starostové pro Liberecký kraj neobhájili vítězství ani v Okrouhlé. S výsledkem 46,14 % zvítězilo hnutí Okrouhláci. Naopak s velkým rozdílem vyhrálo SLK v nedaleké Skalici u České Lípy. Kandidátka vedená starostou Jiřím Löffelmannem získala přes 80 % procent hlasů a v zastupitelstvu bude mít 9 křesel z 11.

16.25 – JABLONECKO – V Albrechticích v Jizerských horách vyhrála ODS v čele s Jaroslavem Zemanem kandidujícím zároveň i do Senátu. Získala tu 43,04 %, v zastupitelstvu ale bude mít 3 zastupitele stejně jako sdružení Za otevřenou obec, které získalo 34,75 % hlasů. Rozhodujícím jazýčkem na vahách pak tedy bude jediný zvolený zastupitel za sdružení Jizerské Albrechtice (22,19 %). Hotovo je i v obci Líšné. I tady kandidovali zájemci o zastupitelské posty každý sám za sebe. Nejvyšší počet hlasů získal dosavadní starosta Jiří Mikeš. 

16.20 – ČESKOLIPSKO – Na Českolipsku je sečteno téměř 31 % hlasů. Ve Stružnici utrpěli porážku dosud vládnoucí Starostové pro Liberecký kraj (47,50 %). Ve volbách tu zvítězilo sdružení SNK Stružnice, Jezvé (52,50 %). V České Lípě je sečteno 6 z 44 okrsků – v čele je zatím ANO 2011 (24,78 %), druhá je ŽIVÁ LÍPA (20,74).

16.15 – LIBERECKO – Sečtena je třetina okrsků pro referendum v Liberci, účast se pohybuje okolo pouhých 10 procent. U všech odpovědí prozatím převažuje ANO, takový výsledek bude ale při tak nízké účasti nezávazný.

16.10 – JABLONECKO – Vše spočítáno mají v Dalešicích. Ženská kandidátka Liga žen bude mít 4 zastupitelská místa, Hasiči Dalešice 3. Rozdíl byl 0,69 % všech platných hlasů. Vše spočteno mají i v Držkově - šest zastupitelů bude mít sdružení Držkov 
2018, zbylé tři mandáty získalo hnutí Občané Držkova.

16.05 – LIBERECKO – V Liberci je sečteno v prvním okrsku. V Rudolfově zvítězila Změna pro Liberec (31 %), druzí byli Starostové (24 %), třetí ODS (18 %). Účast zde byla nadpoloviční. Ještě však zbývá sečíst zbylých 86 okrsků.

16.00 – JABLONECKO – Hotovo má volební komise i v Jílovém u Držkova - 68,6 % voličů zvolilo 5 zastupitelů ze sdružení Jílové 2018 (zde kandidoval i současný starosta Pavel Kopal), 4 pak za sdružení Za jednotnou obec.

15.55 – ČESKOLIPSKO – V České Lípě sečetli první okrsek ze 44. V části sídliště Špičák by vyhrálo ANO s 30,11 procenty. Na druhém místě je zde Živá Lípa (16,12 %) a na třetím SPD (13,75 %).

15.50 – LIBERECKO – Na Liberecku jsou známy první finální výsledky v obcích: v Paceřicích zvítězili Občané pro obec (61 %), v Soběslavicích SNK obce Soběslavice (78 %). Sečteny už jsou také obce, kde kandidovala pouze jedna kandidátka, například Zdislava, Heřmanice, Pertoltice či Lažany.

15.43 – ČESKOLIPSKO – Ve Vrchovanech volby táhly, přišlo 89 % voličů! Lidé vybírali ze dvou kandidátek, vyhrála ČSSD (58,73 %) před sdružením Vrchovaňáci (41,26 %). Nejvíc hlasů získal současný starosta Jaroslav Křupala. V Bohaticích přesvědčivě vyhrálo sdružení Bohatice pro budoucnost. Na Českolipsku je hodinu a půl po uzavření volebních místností sečteno přes 11 % okrsků.

15.35 – LIBERECKO – Na Liberecku kandiduje nadprůměrný počet hasičů. Zatímco republikový podíl činí 0,7 procent hasičů, na Liberecku je tento podíl více než dvojnásobný: 1,81 procent. Jak jsou na tom jiné profese? 

15.20 – JABLONECKO – Jasno už je i ve Vlastiboři. V malé obci na Železnobrodsku hned v sousedství již sečtených Radčic kandidovalo také jen jedno sdružení, kandidátka měla šest kandidátů na pět zastupitelských míst. Nejvíce hlasů pak získal dosavadní starosta František Barták. Volební účast - 64,22 %.

15.05 – JABLONECKO – Jasno už je v Radčicích. V malé obci na Železnobrodsku kandidovalo jen jedno sdružení, kandidátka měla přesně sedm kandidátů, stejně jaký je v obci počet zastupitelů. Nejvíce hlasů pak získala dosavadní starostka Dagmar Havlová. Volební účast byla 61,65 %.

15.13ČESKOLIPSKO – Jasno je také v Chotovicích, kde kandidovalo jedno sdružení. Chotovice byla jednou ze dvou obcí Českolipska, kde stávající starosta neobhajoval svůj post. Nejvíce hlasů získal ve vesničce u Nového Boru Petr Vrba. Volební účast se dostala lehce přes 45 %. Rychle jsou sečtené i další obce s jedinou kandidátkou – Nový Oldřichov a Polevsko. V obou případech dali voliči největší podporu stávajícím starostkám. Polevsko zatím vede ve volební účasti, vhodit svůj hlas přišlo 52,01 % voličů.

15.03 – ČESKOLIPSKO, LIBERECKÝ KRAJ – První kompletní výsledky z Českolipska hlásí obec Luka. Jednu kandidátku sdružení Za obec krásnější vedenou současnou starostkou Lenkou Markvartovou přišlo podpořit 43,84 % voličů. Vůbec první sečtenou obcí v rámci Libereckého kraje byly 45 minut po uzavření místností Pertoltice na Liberecku, kde kandidovalo jedno sdružení nezávislých kandidátů. K urnám tu dorazilo téměř 42 % voličů.

15.00 – LIBERECKO – V Liberci je již sečten první z 87 okrsků referenda, a to ten v základní umělecké škole. Na čtyři z pěti otázek zde většina lidí odpověděla ANO, u MHD zdarma pro děti a seniory převážila odpověď NE. Hlasování se tu však zúčastnilo pouze 9 voličů, tedy 8,6 procent. Pro platnost referenda je ovšem potřeba 35 % voličů. Také výsledky referenda bude Deník sledovat.

14.55 – ČESKOLIPSKO – Volební vody v České Lípě rozvířilo zveřejnění smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících veřejnou linkovou dopravou, kterou v první den voleb schválila končící rada města. Zakázka za 770 000 000 korun na zajištění MHD na deset let podepsala starostka Romana Žatecká a zástupce společnosti BusLine.

14.45 – JABLONECKO – Zájem o hlasování byl v celé republice zhruba podobný jako při minulých komunálních a senátních volbách před čtyřmi lety - tehdy v prvním kole senátorských voleb přišlo zhruba 39 procent voličů, obecní zastupitele pak volilo 44,5 procenta lidí. 

14.30 – LIBERECKO – Strany v Liberci už připravují své volební štáby. Rozmístěné je mají především v centru města. Soudě dle lokace si nejvíce věří Starostové, volební výsledky budou sledovat v primátorském salonku Radničního sklípku. Hnutí ANO se usídlilo v dolním centru, v obchodním centru OC LBC na Fügnerově ulici. Další strany zvolily pro sledování výsledků především své kanceláře, případně jiné podniky v centru města. Deník navštíví postupně většinu štábů a přinese reakce kandidátů na volební výsledky, které se začnou rýsovat během dnešního odpoledne a podvečera.

14.15 – ČESKOLIPSKO – Před čtyřmi lety se na první kompletní výsledky z Českolipska čekalo necelou hodinu. První sečtenou obcí byl před 15. hodinou Velký Valtinov, kde kandidovalo jen jedno hnutí, a komise musela sečíst 54 volebních lístků. Prvním sečteným městem byl kolem čtvrt na šest Žandov, kde k urnám dorazilo necelých 43 % voličů. Nejdéle se v roce 2014 v rámci Českolipska čekalo na kompletní výsledky z Doks, všech šest okrsků bylo spočítáno až po půl desáté večer. Nejrychlejší výsledky se letos dají očekávat z obcí, kde voliči mohli podpořit jen jednu kandidátku. Na Českolipsku jich bylo 17 z celkových 57 měst a obcí.

Volební komise vysypává 6. října v jednom z okrsků v Jablonci nad Nisou urnu s hlasy ve volbách do zastupitelstva a doplňovacích volbách do Senátu Parlamentu České republiky.Zdroj: Deník / Petr Zbranek

14.00LIBERECKÝ KRAJ – Volební místnosti se uzavřely a nyní bude následovat sčítání hlasů. Náš on-line ale tím nekončí, nadále budeme přinášet průběžné zprávy, zůstaňte s námi. 

Jindřich Berounský (Česká strana sociálně demokratická) odevzdal 6. října v Jablonci nad Nisou svůj hlas ve volbách do zastupitelstva a doplňovacích volbách do Senátu Parlamentu České republiky.Zdroj: Deník / Petr Zbranek13.56 – JABLONECKO – Jindřich Berounský (Česká strana sociálně demokratická) odevzdal 6. října v Jablonci nad Nisou svůj hlas ve volbách do zastupitelstva a doplňovacích volbách do Senátu Parlamentu České republiky.

13.55 – TURNOVSKO – Kromě Jablonecka volí svého senátora také část Turnovska. šestnáct obcí Libereckého kraje totiž spadá do senátního obvodu číslo 38 – Mladá Boleslav. O senátorské křeslo tu bojuje sedm uchazečů: primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS), písničkář Josef Nos (SPD), ekonomové Josef Jermář (KSČM) a Jiří Müller (ANO), lékař Ladislav Horák (ČSSD), majitel firmy UNISPO Bezno Miroslav Plch (TOP 09) a OSVČ Daniela Weissová (Piráti).

Lídr hnutí Společně pro Jablonec Jakub Macek.Zdroj: Deník

13.45 – JABLONECKO – Lídr hnutí Společně pro Jablonec Jakub Macek odvolil až v sobotu po poledni. Povzdechl si, že účast v jeho obvodu je pouze kolem 30 procent. „Nenechte za sebe rozhodnout jiné. Volební místnosti se zavírají už za chvíli,“ vyzval Jakub Macek

Komunální volby 2018 v České Lípě.Zdroj: Deník / Jiří Jelínek13.40 – ČESKOLIPSKO – Zájem občanů o volby v České Lípě je nízký. „Účast voličů je překvapivě stejně nízká jako při minulých volbách,“ říká necelou půlhodinu před uzavřením volebních místností předsedkyně okrsku č. 43 Jana Marková.

13.30 – LIBERECKO – Půlhodinu před zavřením volebních místností hlásí předseda jedné z komisí na největším libereckém sídlišti Rochlice účast zhruba 35–40 %. U referenda je zhruba poloviční. Na základní škole Dobiášova některé voliče překvapilo jiné rozmístění místností, než na které byli dosud zvyklí, jinak zde volby probíhají bez komplikací.

13.30 – LIBERECKO – V Liberci se k volbám se jako vždy vypravila i romská aktivistka Iveta Bílková. Podle ní se těchto voleb zúčastní i řada dalších romských spoluobčanů. „A je to dobře. Každý by se měl zajímat o město, ve kterém žije,“ dodala koordinátorka projektu Férové školy, která sama je na kandidátce Starostů.

13.00 – JABLONECKO –  V okrsku číslo 11 je mizerná účast, sotva třicet procent. „Jsou lidé, co chtějí volit buď jen senát, nebo jen zastupitelstvo. Nejvíce chodí důchodci, a to i ve věku 92 let,“ uvedla členka volební komise.

12.50 – ČESKOLIPSKO – Nový Bor žije nejen volbami, ale také sklářským sympoziem.

Volební místnost na ZŠ Vrchlického v Liberci.Zdroj: Deník / Dominika Glaserová12.30 – LIBERECKO – V liberecké ZŠ Vrchlického už hodilo svůj hlas do urny 23 % voličů. „Lidé chodí průběžně. Nejvíce najednou jich tu bylo včera po druhé odpolední,“ řekl předseda místní volební komise Michal Šedek. Hlasování o referendu se zde těší o něco menší účasti. Lístek odevzdalo 10 – 15 % voličů. „Dnes přišlo větší množství lidí, protože včera většina z nich byla v práci,“ uvedla členka komise Dana Slutyová. Ta čeká další vlnu voličů po poledních hodinách.

12.15 – JABLONECKO – Ze Základní školy Arbesova, kde je hned několik volebních okrsků, hlásí v tuto chvíli čtyřicetiprocentní účast voličů.

Téměř naprostý klid vládne během poledne na českolipskęm Gymnáziu, kde je pět volebních místností pro část největšího sídliště ve městě.Zdroj: Deník / Petra Hámová12.00 – ČESKOLIPSKO – Téměř naprostý klid vládne během poledne na českolipském Gymnáziu, kde je pět volebních místností pro část největšího sídliště ve městě. Voličů sem už příliš neproudí, a tak mají komise klid na oběd.

11.40 – LIBERECKO – Brigádníci, kteří lákají v Liberci k účasti v referendu, vzbuzují kontroverze. Podle některých se setkávají s rýpavými narážkami, ocitli se i v hledáčku policie. „Policisté přijeli, vyfotili si ceduli, ale nic nelegálního nedělám," uvedla brigádnice stojící s poutačem před jednou z volebních místností v centru města. Kritici upozorňují na to, že je volební agitace zakázaná, poutače ovšem obsahují pouze informace o referendu.

Michaela Tejmlová (Společně pro Jablonec) odevzdala 6. října v Jablonci nad Nisou svůj hlas ve volbách do zastupitelstva a doplňovacích volbách do Senátu Parlamentu České republiky.Zdroj: Deník / Petr Zbranek11.15 – JABLONECKO – Do volebního okrsku číslo 30 v Jablonci nad Nisou dorazila v doprovodu své rodiny také kandidátka na senátorku Michaela Tejmlová. Jedna ze sedmi kandidátů na senátorské křeslo za Jablonecko a Semilsko. To je dosud obsazeno senátorem za ODS Jaroslavem Zemanem. Michaela Tejmlová by nebyla první ženou, která by zájmy obyvatel Podhůří hájila v horní komoře Parlamentu ČR. Před Jaroslavem Zemanem si lidé zvolili hned ve dvou funkčních období za sebou rovněž nezávislou senátorku Soňu Paukrtovou.

11.00 – JABLONECKO – Pacienti v jablonecké nemocnici, kteří splňovali zákonem stanovené podmínky, odevzdali 6. října svůj hlas ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky. Odvolilo 15 pacientů

10.45 – LIBERECKO – V Chrastavě se letos ve volbách střetne šest stran. Křeslo starosty obhajuje i současná hlava Chrastavy Michael Canov. A největší problémy Chrastavy, které bude nutné v dalších čtyřech letech řešit? Vybydlená ubytovna Kovák, nedostatek vody nebo chybějící lékař. Vyplývá to z ankety Deníku, který oslovil všechny kandidáty na tamního starostu.

10.30 – JABLONECKO – Také dnes lidé vyrazili k volbám. Oslovená komise se shoduje, že lidé, když už přijdou, tak se zúčastní obou voleb. „Jen občas menší obálku do Senátu nevhodí,“ poznamenala členka komise. 

Volební místnost na ZŠ Broumovská v Liberci.Zdroj: Deník / Jakub Volný10.15 – LIBERECKO – Krátce po desáté hodině je volební účast v jedné z místností na ZŠ Broumovská v Liberci asi třetinová. Podle předsedkyně komise Jarmily Loudové ale ještě řada lidí přijde. „Zatím nenastaly žádné problémy, všechno probíhá, jak má,“ potvrdila. Podle ní bude počítání letos složitější. „Asi si tady posedíme,“ dodala další členka komise. 

10.00 – ČESKOLIPSKO – Stovky metrů čtverečních všemožných ploch nyní pokrývají postavy, které se ucházejí o křesla v pětadvacetičlenném zastupitelstvu České Lípy. Téměř už není koutu města, kde by někdo něco nesliboval. Českolipané mají výběr široký, dohromady kandiduje 14 subjektů. 

9.40 – LIBERECKO – O post frýdlantského starosty se uchází hned dvanáct kandidátů a kandidátek. Současného starostu Dana Ramzera vyzvaly „na souboj“ známé i úplně nové tváře. Deník oslovil všechny kandidáty s dvěma anketními otázkami. Zjišťoval například jaké jsou největší problémy Frýdlantu. Podle lídrů je to zdravotní péče a špatné dopravní spojení do vnitrozemí. 

9.20 – JABLONECKO – Volit do zastupitelstva obce by mohl v jablonecké nemocnici jen pacient s trvalým pobytem ve volebním okrsku č. 9. „Přičemž musí tito voliči kontaktovat svou volební komisi, aby za ním přišla do nemocnice," doplnila mluvčí Nemocnice Jablonec Petra Hybnerová.

9.00 – ČESKOLIPSKO – Do zastupitelstva zvolili Víta Vomáčku během prvních svobodných voleb v roce 1990. Půl roku na to, krátce po promoci a rezignaci svého předchůdce, už seděl v křesle starosty Kravař. Po dvaceti sedmi letech Vomáčka stále vede Kravaře a je tak zdaleka nejdéle sloužícím starostou na Českolipsku. Útulnou kancelář mu zdobí desítky fotografií se známými politiky, zpěváky nebo herci, na stole nechybí nezbytný popelník. Řízení obce podle vlastních slov každý krok důsledně promýšlí, ale dokáže se také spontánně nadchnout. Jako když před pár lety koupil do místní školy simulátor formule.

8.40 – LIBERECKO – Bývalý úředník pan Jaroslav byl volit na ZŠ Broumovská a od počátku měl jasno. „Volil jsem Starosty, protože jsem si porovnal působení stran a některé jsem vyloučil hned,“ svěřil se. Jestli se ale do budoucna něco změní, není podle něj jisté. „Je to jako ve sportce, protože i když tam půjdou lidé, kteří mají něco snahu dělat, tak musí mít štěstí, aby se jim podařilo prorazit. A taky musí být dobrá parta,“ dodal.

8.20 – JABLONECKO – Ve volebních místnostech to už včera žilo. Volilo se v obcích, městech, ale třeba i v rýnovické věznici, byť tady volili jen senátory. Jablonecko se ale změní. Z politické mapy okresu zmizí několik výrazných figur. Na kandidátce chybí Miroslav Pelta, majitel FK Jablonec, někdejší šéf české fotbalové asociace, tedy doslova král českého fotbalu. Kandidoval šestkrát a patří tak mezi místní politické matadory. V současné době však čelí obvinění z manipulace s dotacemi. „Stahuji se do doby vyřešení kauzy z veřejného života. Všechno jednou končí a já jsem v situaci, kdy doufám, že až se vyřeší mé osobní problémy, tak v budoucnu třeba budu znovu kandidovat,“ uvedl v rozhovoru pro Seznam.cz Pelta.

Lidé odevzdali 5. října v Jablonci nad Nisou svůj hlas ve volbách do zastupitelstva a doplňovacích volbách do Senátu Parlamentu České republiky.Zdroj: Deník / Petr Zbranek8.00 – LIBERECKÝ KRAJ – Volební místnosti se s úderem osmé hodiny ranní otevřely a k volebním urnám dorazili první voliči. 

7.50 – ČESKOLIPSKO – Po ulicích se do práce ploužilo pár osamělých postav, z nichž pozoruhodná část nemocně pokašlávala. Že se bude rozhodovat o něčem velkém, sychravé páteční ráno v centru České Lípy v ničem nenasvědčovalo. Lidé zde k volbám obecně moc nechodí, před čtyřmi lety tu k urnám dorazilo jen necelých 29 procent ze zhruba třiceti tisíc voličů. Přitom mají možnost dát na čtyři roky do rukou pětadvaceti lidem rozhodování o dohromady více než dvou miliardách korun, které za tu dobu připlují z „eráru“, a hlavně o tom, jak se jim samým ve městě bude žít.

7.40 – LIBERECKO – Komunální volby v Liberci, stejně jako v dalších 58 obcích okresu, začaly včera ve 14 hodin. O post primátora se v Liberci uchází devět kandidátů a tři kandidátky. Obhajuje i současný primátor Tibor Batthyány. Ten se do primátorské kanceláře v roce 2014 dostal z pozice široké veřejnosti neznámého člověka, který byl vynesen z velké části popularitou hnutí ANO, za které tehdy kandidoval. Primátor Batthyány si připisuje jedno zásadní plus – ve své funkci vydržel celé čtyři roky. Přežít celé funkční období se naposledy povedlo Jiřímu Kittnerovi v první dekádě století.

7.20 – JABLONECKO – Pacienti hospitalizovaní v době voleb v Nemocnici Jablonec nad Nisou mají možnost volit v nemocnici do Senátu Parlamentu ČR v sobotu 6. 10. v dopoledních hodinách. Právo volit mají ti pacienti, jež jsou uvedeni ve zvláštním seznamu voličů, který byl vytvořen na jednotlivých odděleních a zaslán na MěÚ v Jablonci, nebo si předem zajistilli voličský průkaz a o své právo se přihlásí. V nemocnici může do Senátu volit pacient s platným občanským průkazem a s trvalým pobytem ve volebním obvodu č. 35. 

7.00 – LIBERECKÝ KRAJ – Startuje volební on-line. Volební místnosti se otevřou přesně za hodinu. A konkrétně voliči v Jablonci nad Nisou budou moci hodit svůj hlasovací lístek do uren na 49 místech. 

V Liberci mohou lidé vybírat z 12 kandidátek. Jsou mezi nimi i zcela nové strany a uskupení. Z výsledků hlasování vzejde celkem 39 zastupitelů, z výsledků koaličních jednání pak primátor a jeho náměstci.

V sousedním Jablonci mají voliči též na výběr z 12 kandidátek, v nich 336 kandidátů. Z výsledků hlasování vzejde celkem 30 zastupitelů. Na Jablonecku volíme do 34 zastupitelstev, celkem ze 119 kandidátek a vybíráme z 1625 kandidátů.

V České Lípě mohou lidé vybírat ze 14 kandidátek a bude zvoleno 25 zastupitelů. Celkově na Českolipsku mohou voliči vybírat z 2247 kandidátů.