Měsíc před volbami představil Deník lídry regionálních kandidátek politických stran a hnutí, které mají šanci se dostat v říjnových volbách nad hranici 5 procent.

Ve čtvrtek jsme posadili politiky do mikrobusu a odvezli za voliči v následující sestavě: Petr Beitl (ODS), Jiří Bláha (ANO), Jana Hnyková (Realisté), Václav Horáček (TOP 09), Ondřej Kolek (Piráti), Stanislav Mackovík (KSČM), Michaela Marksová (ČSSD), Věra Nováková (Zelení) a Marek Pieter (STAN).

Diskutovalo se nejen o dopravě a zdravotnictví, které jsou dvěma nejpalčivějšími problémy podle čtenářů Deníku. Podrobnou on-line reportáž z celého průběhu čtvrteční akce si můžete přečíst níže. Projekt Deník Busem je unikátní akcí, kterou Deník uspořádá postupně v každém kraji. Voliči tak mají skvělou šanci potkat se s jedničkami kandidátek a případně se lépe rozhodnout, komu dát hlas.

20:15: Předvolební debata byla oficiálně ukončena a jak politici, tak i diváci se rozešli do svých domovů.

20:00: Vyčerpávající diskuze byla ukončena tématem nedostupnosti lékařské péče i v malých obcích a městech.

19:08: A padla glosa: „Vida, nezná práci ministra, ale dělal by ji lépe.“

19:07: Až po opakovaných výzvách, aby se vyjádřil konkrétně, pronesl: „Já neznám práci ministra dopravy.“

19:05: „ŘSD spadá pod vaše ministerstvo, v Liberci vládne ANO, de facto ex ANO, vy jste tedy nespokojen s jeho prací?

19:00: Nadále probíhá vášnivá debata o dopravní situaci v Libereckém kraji. Jiří Bláha (ANO) to schytal  za kritiku pomalých prací na dálnici a rozkopaného Liberce. 

18:37: „…takže firmu, která to zase prodraží!“ ozvalo se z publika.

18:36: Na dotaz, jaký projekt konkrétně z těch desítek by vybral, odpověděl, že to záleží opět na odbornících.

18:35: Politici se jednoznačně shodují na potřebě vysokorychlostní železnice. Jiří Bláha (ANO) navrhuje oprášit staré projekty.

18:10: Probíhá debata o jednom z nejpalčivějších problémů Libereckého kraje, a to o dopravě.

18:05: Po krátké přestávce začala předvolební debata v Kině Varšava. Na ni dorazilo kolem 50 lidí. Mezi nimi lze zahlédnout i bývalého libereckého primátora Jiřího Kittnera. 

17:55: Během krátké přestávky v kavárně Kina Varšava došlo k názorové výměně mezi Michaelou Marksovou za ČSSD a Jiřím Bláhou za ANO v otázce zálohovaného výživného.

17:43: Autobus úspěšně dorazil na místo určení, tj. Kino Varšava, a politici se již na vás těší. Doražte! 

17:25: Autobus vyjíždí zpět do Liberce, kde se od 18:00 koná další předvolební diskuze v Kině Varšava.

17:20: Při improvizovaném anonymním hlasování ve foyer centra získalo nejvíce hlasů politické hnutí STAN, následované v těsném závěsu Hnutím ANO. Jeden hlas obdržel Stanislav Mackovík za KSČM, ostatní zůstali bez bodu.

17:17: Nejčastěji zaznívá otázka: „Proč se začalo tlačit na polskou stranu až nyní, a kdy vláda uvolní 30 milionů korun potřebných na studii, která by měla dokázat negativní dopad těžby. 

17:15: Debata v Hrádku nad Nisou skončila. Ale lidé využili možnosti popovídat si s politiky osobně v atriu centra. Sdělují jim své názory a též očekávají konkrétní odpovědi. 

16:47: Jiří Bláha poměrně rychle vyměnil rétoriku a z odborného tématu přešel na pozvání všech přítomných na setkání s ministrem životního prostředí (Richard Brabec, ANO, pozn. redakce) ve Frýdlantu. 

16:45: V předvolební debatě Turów nechybí emoce. Na kritiku Jiřího Bláhy (ANO), který tvrdí, že je to věc odborníků, kteří by měli konat, a médií, která by se měla tématu více věnovat, zareagovala jako první Jana Hnyková (Realisté): „Je dobře, že to říkáte, váš ministr financí (Ivan Pilný, ANO, pozn. redakce) by měl uvolnit peníze.“ „A MF Dnes by o tom měla napsat,“ rýpla si Michaela Marksová (ČSSD).

16:25: V sále místního infocentra se sešlo téměř 30 místních obyvatel, aby diskutovali o problému podzemní vody.

16:05: Na stejné téma budou nyní politici debatovat na setkání s občany Hrádku nad Nisou. 

15:55: Ke shodě mezi politiky došlo v otázce Turówa. Jednoznačně se vyslovili pro tvrdší postup české vlády vůči polské straně. 

15:53: Lídři se jdou podívat na povrchový důl.

15:50: Autobus zdárně dorazil na místo určení, tedy do Hrádku nad Nisou. Z Deník busu vystupuji Jana Hnyková od Realistů a Petr Beitl (ODS).

15:40: A je tu pohraniční stráž. „Doufám, že máte všichni občanky,“ říká moderátor akce a šéfredaktor Libereckého deníku Petr Vodseďálek před příjezdem k polské hranici. Všichni jsou vzorní, doklad mají u sebe. Pochvala.

15:39: V Deník busu vládne příjemná atmosféra. Lídři diskutují mezi sebou, vyplňují anketní otázky Deníku.

15:37: Nyní Deník bus míří do Turówa. Lídři na vlastní oči uvidí továrnu a důl, kde Poláci chystají rozšíření těžby hnědého uhlí. Kvůli tomu hrozí, že třicet tisíc lidí na české straně hranice přijde o spodní vodu.

15:25: Jako první úkol měli cestující vyplnit dotazník, který se k jejich překvapení netýkal osobních údajů, nýbrž návrhů, k nimž by se měli v novém volebním období noví poslanci vyjádřit.

15:15: Právě jsme vyrazili s menším zpožděním směr Turów. Překvapením bylo, že všichni lídři byli seznámeni s problematikou Turówa a jejím dosahem na české straně. 

15:00: Odstartoval unikátní projekt Deníku, co politici od něho očekávají? Autobus vyjíždí z Liberce směr Hrádek nad Nisou.

„Líbí se mi, jak jste to pojali. Když budeme chvíli sami jako lídři bez našich kolegů, alespoň se normálně lidsky seznámíme. A jinak jsem moc zvědavá i na obě besedy a návštěvu dolu Turów. Koukala jsem se na něj několikrát na satelitních fotkách a ohromilo mě to svou velikostí," řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která bude reprezentovat ČSSD.

Marek Pieter, krajský radní za Starosty a nezávislé považuje výlet Deník busem za voliči především za další příležitost se setkat s lidmi z našeho krásného kraje a poslechnout si i jejich názor na problematiku Turówa, dopravy nebo zdravotnictví. „Při takových setkáních je pozitivní možnost prezentovat pohled Starostů a nezávislých na řešení problémů a představit i praktické zkušenosti z řízení měst a krajů,“ dodal Pieter.    

Ondřej Kolek, regionální lídr Pirátů řekl: „S ohledem na to, že občané zvolili jako téma ohrožení vodních zdrojů na hranicích s Polskem, očekávám, že se dozvím více o tomto problému. Zajímá mě názor občanů žijících v zasažených lokalitách a poslední kroky vedení kraje, které se už vyjádřilo v tom smyslu, že chápe postup těžařů. Jsme sice o před sněmovními volbami, ale jde o problém, který musí převzít těžší váha, tj. stát. Těším se také na následnou debatu, protože Piráti nejsou příliš zváni a tak Vaši událost vnímám jako jednu z příležitostí setkat se s voliči.“

Kdo bude diskutovat

Petr Beitl, ODS (50 let): Starosta Jablonce nad Nisou.

Jiří Bláha, ANO (56 let): Podnikatel, majitel pekařství.

Jana Hnyková, Realisté (53 let): Poslankyně, vystudovaná zdravotní sestra.

Václav Horáček, TOP 09 (61 let): Poslanec, bývalý starosta Železného Brodu a učitel.

Ondřej Kolek, Piráti (38 let): Má více než desetiletou praxi z průmyslového i akademického výzkumu a vývoje, kde pracoval jako specialista a manažer výzkumných projektů.

Stanislav Mackovík, KSČM (50 let): Poslanec, od roku 1992 působí u záchranné služby v Liberci.

Michaela Marksová, ČSSD (48 let): Ministryně práce a sociálních věcí.

Věra Nováková, Zelení (42 let): Advokátka, bývalá státní zástupkyně.

Marek Pieter, STAN (44 let): Náměstek hejtmana, řízení rezortu dopravy, investic a veřejných zakázek.