Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE: Nezná práci ministra, ale dělal by ji lépe. Volič glosoval politika

Liberec – Unikátní projekt Deník Busem: přivezli jsme k voličům lídry politických stran z Liberecka. Jedničky kandidátek diskutovaly v Hrádku nad Nisou o problémech s podzemní vodou kvůli těžbě hnědého uhlí v příhraničním polském dole Turów. V libereckém Kině Varšava se pak debatovalo o dopravě nebo zdravotnictví. Podívejte se do naší podrobné reportáže, jak politici reagovali na dotazy obyvatel.  

21.9.2017 AKTUALIZOVÁNO 21.9.2017
SDÍLEJ:

Debata lídrů v Kině Varšava.Foto: Deník / Dobeš Roman

Měsíc před volbami představil Deník lídry regionálních kandidátek politických stran a hnutí, které mají šanci se dostat v říjnových volbách nad hranici 5 procent.

Ve čtvrtek jsme posadili politiky do mikrobusu a odvezli za voliči v následující sestavě: Petr Beitl (ODS), Jiří Bláha (ANO), Jana Hnyková (Realisté), Václav Horáček (TOP 09), Ondřej Kolek (Piráti), Stanislav Mackovík (KSČM), Michaela Marksová (ČSSD), Věra Nováková (Zelení) a Marek Pieter (STAN).

Diskutovalo se nejen o dopravě a zdravotnictví, které jsou dvěma nejpalčivějšími problémy podle čtenářů Deníku. Podrobnou on-line reportáž z celého průběhu čtvrteční akce si můžete přečíst níže. Projekt Deník Busem je unikátní akcí, kterou Deník uspořádá postupně v každém kraji. Voliči tak mají skvělou šanci potkat se s jedničkami kandidátek a případně se lépe rozhodnout, komu dát hlas.

20:15: Předvolební debata byla oficiálně ukončena a jak politici, tak i diváci se rozešli do svých domovů.

20:00: Vyčerpávající diskuze byla ukončena tématem nedostupnosti lékařské péče i v malých obcích a městech.

19:08: A padla glosa: „Vida, nezná práci ministra, ale dělal by ji lépe.“

19:07: Až po opakovaných výzvách, aby se vyjádřil konkrétně, pronesl: „Já neznám práci ministra dopravy.“

19:05: „ŘSD spadá pod vaše ministerstvo, v Liberci vládne ANO, de facto ex ANO, vy jste tedy nespokojen s jeho prací?

19:00: Nadále probíhá vášnivá debata o dopravní situaci v Libereckém kraji. Jiří Bláha (ANO) to schytal  za kritiku pomalých prací na dálnici a rozkopaného Liberce. 

18:37: „…takže firmu, která to zase prodraží!“ ozvalo se z publika.

18:36: Na dotaz, jaký projekt konkrétně z těch desítek by vybral, odpověděl, že to záleží opět na odbornících.

18:35: Politici se jednoznačně shodují na potřebě vysokorychlostní železnice. Jiří Bláha (ANO) navrhuje oprášit staré projekty.

18:10: Probíhá debata o jednom z nejpalčivějších problémů Libereckého kraje, a to o dopravě.

18:05: Po krátké přestávce začala předvolební debata v Kině Varšava. Na ni dorazilo kolem 50 lidí. Mezi nimi lze zahlédnout i bývalého libereckého primátora Jiřího Kittnera. 

17:55: Během krátké přestávky v kavárně Kina Varšava došlo k názorové výměně mezi Michaelou Marksovou za ČSSD a Jiřím Bláhou za ANO v otázce zálohovaného výživného.

17:43: Autobus úspěšně dorazil na místo určení, tj. Kino Varšava, a politici se již na vás těší. Doražte! 

17:25: Autobus vyjíždí zpět do Liberce, kde se od 18:00 koná další předvolební diskuze v Kině Varšava.

17:20: Při improvizovaném anonymním hlasování ve foyer centra získalo nejvíce hlasů politické hnutí STAN, následované v těsném závěsu Hnutím ANO. Jeden hlas obdržel Stanislav Mackovík za KSČM, ostatní zůstali bez bodu.

17:17: Nejčastěji zaznívá otázka: „Proč se začalo tlačit na polskou stranu až nyní, a kdy vláda uvolní 30 milionů korun potřebných na studii, která by měla dokázat negativní dopad těžby. 

17:15: Debata v Hrádku nad Nisou skončila. Ale lidé využili možnosti popovídat si s politiky osobně v atriu centra. Sdělují jim své názory a též očekávají konkrétní odpovědi. 

16:47: Jiří Bláha poměrně rychle vyměnil rétoriku a z odborného tématu přešel na pozvání všech přítomných na setkání s ministrem životního prostředí (Richard Brabec, ANO, pozn. redakce) ve Frýdlantu. 

16:45: V předvolební debatě Turów nechybí emoce. Na kritiku Jiřího Bláhy (ANO), který tvrdí, že je to věc odborníků, kteří by měli konat, a médií, která by se měla tématu více věnovat, zareagovala jako první Jana Hnyková (Realisté): „Je dobře, že to říkáte, váš ministr financí (Ivan Pilný, ANO, pozn. redakce) by měl uvolnit peníze.“ „A MF Dnes by o tom měla napsat,“ rýpla si Michaela Marksová (ČSSD).

16:25: V sále místního infocentra se sešlo téměř 30 místních obyvatel, aby diskutovali o problému podzemní vody.

16:05: Na stejné téma budou nyní politici debatovat na setkání s občany Hrádku nad Nisou. 

15:55: Ke shodě mezi politiky došlo v otázce Turówa. Jednoznačně se vyslovili pro tvrdší postup české vlády vůči polské straně. 

15:53: Lídři se jdou podívat na povrchový důl.

15:50: Autobus zdárně dorazil na místo určení, tedy do Hrádku nad Nisou. Z Deník busu vystupuji Jana Hnyková od Realistů a Petr Beitl (ODS).

15:40: A je tu pohraniční stráž. „Doufám, že máte všichni občanky,“ říká moderátor akce a šéfredaktor Libereckého deníku Petr Vodseďálek před příjezdem k polské hranici. Všichni jsou vzorní, doklad mají u sebe. Pochvala.

15:39: V Deník busu vládne příjemná atmosféra. Lídři diskutují mezi sebou, vyplňují anketní otázky Deníku.

15:37: Nyní Deník bus míří do Turówa. Lídři na vlastní oči uvidí továrnu a důl, kde Poláci chystají rozšíření těžby hnědého uhlí. Kvůli tomu hrozí, že třicet tisíc lidí na české straně hranice přijde o spodní vodu.

15:25: Jako první úkol měli cestující vyplnit dotazník, který se k jejich překvapení netýkal osobních údajů, nýbrž návrhů, k nimž by se měli v novém volebním období noví poslanci vyjádřit.

15:15: Právě jsme vyrazili s menším zpožděním směr Turów. Překvapením bylo, že všichni lídři byli seznámeni s problematikou Turówa a jejím dosahem na české straně. 

15:00: Odstartoval unikátní projekt Deníku, co politici od něho očekávají? Autobus vyjíždí z Liberce směr Hrádek nad Nisou.

„Líbí se mi, jak jste to pojali. Když budeme chvíli sami jako lídři bez našich kolegů, alespoň se normálně lidsky seznámíme. A jinak jsem moc zvědavá i na obě besedy a návštěvu dolu Turów. Koukala jsem se na něj několikrát na satelitních fotkách a ohromilo mě to svou velikostí," řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která bude reprezentovat ČSSD.

Marek Pieter, krajský radní za Starosty a nezávislé považuje výlet Deník busem za voliči především za další příležitost se setkat s lidmi z našeho krásného kraje a poslechnout si i jejich názor na problematiku Turówa, dopravy nebo zdravotnictví. „Při takových setkáních je pozitivní možnost prezentovat pohled Starostů a nezávislých na řešení problémů a představit i praktické zkušenosti z řízení měst a krajů,“ dodal Pieter.    

Ondřej Kolek, regionální lídr Pirátů řekl: „S ohledem na to, že občané zvolili jako téma ohrožení vodních zdrojů na hranicích s Polskem, očekávám, že se dozvím více o tomto problému. Zajímá mě názor občanů žijících v zasažených lokalitách a poslední kroky vedení kraje, které se už vyjádřilo v tom smyslu, že chápe postup těžařů. Jsme sice o před sněmovními volbami, ale jde o problém, který musí převzít těžší váha, tj. stát. Těším se také na následnou debatu, protože Piráti nejsou příliš zváni a tak Vaši událost vnímám jako jednu z příležitostí setkat se s voliči.“

Kdo bude diskutovat

Petr Beitl, ODS (50 let): Starosta Jablonce nad Nisou.

Jiří Bláha, ANO (56 let): Podnikatel, majitel pekařství.

Jana Hnyková, Realisté (53 let): Poslankyně, vystudovaná zdravotní sestra.

Václav Horáček, TOP 09 (61 let): Poslanec, bývalý starosta Železného Brodu a učitel.

Ondřej Kolek, Piráti (38 let): Má více než desetiletou praxi z průmyslového i akademického výzkumu a vývoje, kde pracoval jako specialista a manažer výzkumných projektů.

Stanislav Mackovík, KSČM (50 let): Poslanec, od roku 1992 působí u záchranné služby v Liberci.

Michaela Marksová, ČSSD (48 let): Ministryně práce a sociálních věcí.

Věra Nováková, Zelení (42 let): Advokátka, bývalá státní zástupkyně.

Marek Pieter, STAN (44 let): Náměstek hejtmana, řízení rezortu dopravy, investic a veřejných zakázek.

Autor: Redakce

21.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Badmintonisté BK Technické univerzity v Liberci

Badmintonisté Liberce v 1. celostátní lize jednou vyhráli

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

Liberec – V podniku na výrobu plastových komponentů do aut pracovalo bez platného pracovního povolení 23 cizinců převážně z Ukrajiny a Moldávie.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

Na státní svátek se zájemcům otevře radnice

Liberec – O státním svátku 28. října mohou zájemci nahlédnout do reprezentačních prostor historické budovy radnice a vystoupit na věž s průvodcem každou půlhodinu v době od 9 do 14 hodin. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení