VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE: Nezná práci ministra, ale dělal by ji lépe. Volič glosoval politika

Liberec – Unikátní projekt Deník Busem: přivezli jsme k voličům lídry politických stran z Liberecka. Jedničky kandidátek diskutovaly v Hrádku nad Nisou o problémech s podzemní vodou kvůli těžbě hnědého uhlí v příhraničním polském dole Turów. V libereckém Kině Varšava se pak debatovalo o dopravě nebo zdravotnictví. Podívejte se do naší podrobné reportáže, jak politici reagovali na dotazy obyvatel.  

21.9.2017 AKTUALIZOVÁNO 21.9.2017
SDÍLEJ:

Debata lídrů v Kině Varšava.Foto: Deník / Dobeš Roman

Měsíc před volbami představil Deník lídry regionálních kandidátek politických stran a hnutí, které mají šanci se dostat v říjnových volbách nad hranici 5 procent.

Ve čtvrtek jsme posadili politiky do mikrobusu a odvezli za voliči v následující sestavě: Petr Beitl (ODS), Jiří Bláha (ANO), Jana Hnyková (Realisté), Václav Horáček (TOP 09), Ondřej Kolek (Piráti), Stanislav Mackovík (KSČM), Michaela Marksová (ČSSD), Věra Nováková (Zelení) a Marek Pieter (STAN).

Diskutovalo se nejen o dopravě a zdravotnictví, které jsou dvěma nejpalčivějšími problémy podle čtenářů Deníku. Podrobnou on-line reportáž z celého průběhu čtvrteční akce si můžete přečíst níže. Projekt Deník Busem je unikátní akcí, kterou Deník uspořádá postupně v každém kraji. Voliči tak mají skvělou šanci potkat se s jedničkami kandidátek a případně se lépe rozhodnout, komu dát hlas.

20:15: Předvolební debata byla oficiálně ukončena a jak politici, tak i diváci se rozešli do svých domovů.

20:00: Vyčerpávající diskuze byla ukončena tématem nedostupnosti lékařské péče i v malých obcích a městech.

19:08: A padla glosa: „Vida, nezná práci ministra, ale dělal by ji lépe.“

19:07: Až po opakovaných výzvách, aby se vyjádřil konkrétně, pronesl: „Já neznám práci ministra dopravy.“

19:05: „ŘSD spadá pod vaše ministerstvo, v Liberci vládne ANO, de facto ex ANO, vy jste tedy nespokojen s jeho prací?

19:00: Nadále probíhá vášnivá debata o dopravní situaci v Libereckém kraji. Jiří Bláha (ANO) to schytal  za kritiku pomalých prací na dálnici a rozkopaného Liberce. 

18:37: „…takže firmu, která to zase prodraží!“ ozvalo se z publika.

18:36: Na dotaz, jaký projekt konkrétně z těch desítek by vybral, odpověděl, že to záleží opět na odbornících.

18:35: Politici se jednoznačně shodují na potřebě vysokorychlostní železnice. Jiří Bláha (ANO) navrhuje oprášit staré projekty.

18:10: Probíhá debata o jednom z nejpalčivějších problémů Libereckého kraje, a to o dopravě.

18:05: Po krátké přestávce začala předvolební debata v Kině Varšava. Na ni dorazilo kolem 50 lidí. Mezi nimi lze zahlédnout i bývalého libereckého primátora Jiřího Kittnera. 

17:55: Během krátké přestávky v kavárně Kina Varšava došlo k názorové výměně mezi Michaelou Marksovou za ČSSD a Jiřím Bláhou za ANO v otázce zálohovaného výživného.

17:43: Autobus úspěšně dorazil na místo určení, tj. Kino Varšava, a politici se již na vás těší. Doražte! 

17:25: Autobus vyjíždí zpět do Liberce, kde se od 18:00 koná další předvolební diskuze v Kině Varšava.

17:20: Při improvizovaném anonymním hlasování ve foyer centra získalo nejvíce hlasů politické hnutí STAN, následované v těsném závěsu Hnutím ANO. Jeden hlas obdržel Stanislav Mackovík za KSČM, ostatní zůstali bez bodu.

17:17: Nejčastěji zaznívá otázka: „Proč se začalo tlačit na polskou stranu až nyní, a kdy vláda uvolní 30 milionů korun potřebných na studii, která by měla dokázat negativní dopad těžby. 

17:15: Debata v Hrádku nad Nisou skončila. Ale lidé využili možnosti popovídat si s politiky osobně v atriu centra. Sdělují jim své názory a též očekávají konkrétní odpovědi. 

16:47: Jiří Bláha poměrně rychle vyměnil rétoriku a z odborného tématu přešel na pozvání všech přítomných na setkání s ministrem životního prostředí (Richard Brabec, ANO, pozn. redakce) ve Frýdlantu. 

16:45: V předvolební debatě Turów nechybí emoce. Na kritiku Jiřího Bláhy (ANO), který tvrdí, že je to věc odborníků, kteří by měli konat, a médií, která by se měla tématu více věnovat, zareagovala jako první Jana Hnyková (Realisté): „Je dobře, že to říkáte, váš ministr financí (Ivan Pilný, ANO, pozn. redakce) by měl uvolnit peníze.“ „A MF Dnes by o tom měla napsat,“ rýpla si Michaela Marksová (ČSSD).

16:25: V sále místního infocentra se sešlo téměř 30 místních obyvatel, aby diskutovali o problému podzemní vody.

16:05: Na stejné téma budou nyní politici debatovat na setkání s občany Hrádku nad Nisou. 

15:55: Ke shodě mezi politiky došlo v otázce Turówa. Jednoznačně se vyslovili pro tvrdší postup české vlády vůči polské straně. 

15:53: Lídři se jdou podívat na povrchový důl.

15:50: Autobus zdárně dorazil na místo určení, tedy do Hrádku nad Nisou. Z Deník busu vystupuji Jana Hnyková od Realistů a Petr Beitl (ODS).

15:40: A je tu pohraniční stráž. „Doufám, že máte všichni občanky,“ říká moderátor akce a šéfredaktor Libereckého deníku Petr Vodseďálek před příjezdem k polské hranici. Všichni jsou vzorní, doklad mají u sebe. Pochvala.

15:39: V Deník busu vládne příjemná atmosféra. Lídři diskutují mezi sebou, vyplňují anketní otázky Deníku.

15:37: Nyní Deník bus míří do Turówa. Lídři na vlastní oči uvidí továrnu a důl, kde Poláci chystají rozšíření těžby hnědého uhlí. Kvůli tomu hrozí, že třicet tisíc lidí na české straně hranice přijde o spodní vodu.

15:25: Jako první úkol měli cestující vyplnit dotazník, který se k jejich překvapení netýkal osobních údajů, nýbrž návrhů, k nimž by se měli v novém volebním období noví poslanci vyjádřit.

15:15: Právě jsme vyrazili s menším zpožděním směr Turów. Překvapením bylo, že všichni lídři byli seznámeni s problematikou Turówa a jejím dosahem na české straně. 

15:00: Odstartoval unikátní projekt Deníku, co politici od něho očekávají? Autobus vyjíždí z Liberce směr Hrádek nad Nisou.

„Líbí se mi, jak jste to pojali. Když budeme chvíli sami jako lídři bez našich kolegů, alespoň se normálně lidsky seznámíme. A jinak jsem moc zvědavá i na obě besedy a návštěvu dolu Turów. Koukala jsem se na něj několikrát na satelitních fotkách a ohromilo mě to svou velikostí," řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která bude reprezentovat ČSSD.

Marek Pieter, krajský radní za Starosty a nezávislé považuje výlet Deník busem za voliči především za další příležitost se setkat s lidmi z našeho krásného kraje a poslechnout si i jejich názor na problematiku Turówa, dopravy nebo zdravotnictví. „Při takových setkáních je pozitivní možnost prezentovat pohled Starostů a nezávislých na řešení problémů a představit i praktické zkušenosti z řízení měst a krajů,“ dodal Pieter.    

Ondřej Kolek, regionální lídr Pirátů řekl: „S ohledem na to, že občané zvolili jako téma ohrožení vodních zdrojů na hranicích s Polskem, očekávám, že se dozvím více o tomto problému. Zajímá mě názor občanů žijících v zasažených lokalitách a poslední kroky vedení kraje, které se už vyjádřilo v tom smyslu, že chápe postup těžařů. Jsme sice o před sněmovními volbami, ale jde o problém, který musí převzít těžší váha, tj. stát. Těším se také na následnou debatu, protože Piráti nejsou příliš zváni a tak Vaši událost vnímám jako jednu z příležitostí setkat se s voliči.“

Kdo bude diskutovat

Petr Beitl, ODS (50 let): Starosta Jablonce nad Nisou.

Jiří Bláha, ANO (56 let): Podnikatel, majitel pekařství.

Jana Hnyková, Realisté (53 let): Poslankyně, vystudovaná zdravotní sestra.

Václav Horáček, TOP 09 (61 let): Poslanec, bývalý starosta Železného Brodu a učitel.

Ondřej Kolek, Piráti (38 let): Má více než desetiletou praxi z průmyslového i akademického výzkumu a vývoje, kde pracoval jako specialista a manažer výzkumných projektů.

Stanislav Mackovík, KSČM (50 let): Poslanec, od roku 1992 působí u záchranné služby v Liberci.

Michaela Marksová, ČSSD (48 let): Ministryně práce a sociálních věcí.

Věra Nováková, Zelení (42 let): Advokátka, bývalá státní zástupkyně.

Marek Pieter, STAN (44 let): Náměstek hejtmana, řízení rezortu dopravy, investic a veřejných zakázek.

Autor: Redakce

21.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Mistr strojírenské 22 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v oblasti slévárenství STAVEBNÍ MISTR - STAVBYVEDOUCÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: SPŠ stavební, praxe ve vodohospodářských stavbách vítána, ŘP sk. B, znalost práce na PC, Nabízené výhody: k dispozici služební automobil a telefon, Hlásit se předem telefonicky podmínkou. Pracoviště: Hbaps, s.r.o.-002, Tanvaldská, č.p. 1459, 463 11 Liberec 30. Informace: Tomáš Unčovský, +420 777 264 253.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu PLASTIKÁŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Práce na 3 měsíce., Hlásit se e-mailem nebo osobně na adrese sídla firmy ul. 1. máje 97/25, 460 07 Liberec 7.. Pracoviště: Justone s.r.o.-005 (ti group automotive systems s.r.o.), Svárovská, č.p. 695, 463 03 Stráž nad Nisou. Informace: Nataliia Danylych, +420 606 607 688.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 18 810 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace REFERENT ODDĚLENÍ PŘESTUPKŮ na odboru správním a živnostenském Magistrátu města Liberec. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup je možný ihned, případně dle dohody. Platová třída 10 s platovým tarifem v rozpětí 18.810,- Kč až 28.320,- Kč (podle zápočtu let odborné praxe) s poskytnutím dalších složek platu po zapracování včetně zaměstnaneckých výhod garantovaných kolektivní smlouvou. , Předpoklady: úředníkem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem České republiky (případně i cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt), dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům, je bezúhonná, ovládá jednací jazyk a splňuje další předpoklady pro výkon správních činností stanovené zvláštním předpisem. , Požadavky: vysokoškolské vzdělání nejlépe právního směru; případně i vyšší odborné nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou s podmínkou následného doplnění vysokoškolského vzdělání (viz zákon č. 250/2016 Sb., který v § 111 určuje požadavky na oprávněnou úřední osobu, která " ... musí mít vysokoškolské vzdělání nejméně v magisterském studijním programu v oboru právo na vysoké škole v České republice. Nemá-li oprávněná úřední osoba vzdělání podle věty první, musí mít vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu v jiné oblasti a prokázat odbornou způsobilost zkouškou provedenou u Ministerstva vnitra ..."); základní přehled o trestním a přestupkovém právu, znalost fungování justice a veřejné správy; dobrá úroveň komunikačních schopností, zejména při kontaktu s problémovými klienty; samostatnost, schopnost zvládat stresové situace; uživatelská znalost práce s PC (Microsoft Office). Uvítáme praxi při výkonu správních činností, v právní oblasti nebo ve veřejné správě (není podmínkou). Místo je vhodné též pro osoby se zdravotním postižením splňující uvedené požadavky. , Přihlášku i osobní dotazník lze stáhnout na webových stránkách města na adrese http://www.liberec.cz/okt/, Bližší informace k uvedenému výběrovému řízení jsou k dispozici na úřední desce Magistrátu města Liberec na http://www.liberec.cz/cz/magistrat-radnice/uredni-deska/volna-pracovni-mista/, Uzávěrka pro doručení přihlášek uchazečů do výběrového řízení je dne 26. března 2018.. Pracoviště: Statutární město liberec, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 1, 460 01 Liberec 1. Informace: Miroslav Křepel, +420 485 243 761.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 17 000 Kč

Pomocní skladníci SKLADNÍK/CE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyučení v jakémkoliv oboru, 2 směny v době 6.00-19.00 hod., nástupní plat cca 17000,- Kč + po zkušební době navýšení o cca 2000,- Kč, hlásit se předem telefonicky do 18.00 hod.. Pracoviště: Spoltex s.r.o., Tanvaldská, č.p. 345, 463 11 Liberec 30. Informace: Petr Vošta, +420 606 686 698.


Ilustrační foto.
14

Jaro si ještě dá načas

Technická univerzita v Liberci.

Univerzita vyhlašuje stipendium. Chystá se mezinárodní letní škola

Kamion skončil mimo rychlostku. Řidiče v kraji překvapil sníh

Liberecký kraj – V Libereckém kraji v sobotu bouraly desítky řidičů. Policisté evidují jedno lehké zranění. 

FOTO: Od demolice obchodního domu Ještěd uplynulo devět let

Liberec – Rozhodnutí o jeho zániku vyvolalo v tehdejší době bouřlivou reakci. Přesto svému osudu neunikl a místo něj stojí obchodní centrum Forum Liberec.

Králíček Petr a jeho kamarádi budou v neděli bavit děti

Liberec – Multikino CineStar Liberec si připravilo pro rodiče s dětmi speciální program. V předpremiéře uvedou rodinný film Králíček Petr.

FOTO: Bledule začínají zvát turisty do Pekla

Zahrádky - Jejich hlavní čas teprve přijde, už nyní ale za bledulemi do národní přírodní památky Peklo u Zahrádek na Českolipsku vyrážejí první turisté.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT