VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE: Nezná práci ministra, ale dělal by ji lépe. Volič glosoval politika

Liberec – Unikátní projekt Deník Busem: přivezli jsme k voličům lídry politických stran z Liberecka. Jedničky kandidátek diskutovaly v Hrádku nad Nisou o problémech s podzemní vodou kvůli těžbě hnědého uhlí v příhraničním polském dole Turów. V libereckém Kině Varšava se pak debatovalo o dopravě nebo zdravotnictví. Podívejte se do naší podrobné reportáže, jak politici reagovali na dotazy obyvatel.  

21.9.2017 AKTUALIZOVÁNO 21.9.2017
SDÍLEJ:

Debata lídrů v Kině Varšava.Foto: Deník / Dobeš Roman

Měsíc před volbami představil Deník lídry regionálních kandidátek politických stran a hnutí, které mají šanci se dostat v říjnových volbách nad hranici 5 procent.

Ve čtvrtek jsme posadili politiky do mikrobusu a odvezli za voliči v následující sestavě: Petr Beitl (ODS), Jiří Bláha (ANO), Jana Hnyková (Realisté), Václav Horáček (TOP 09), Ondřej Kolek (Piráti), Stanislav Mackovík (KSČM), Michaela Marksová (ČSSD), Věra Nováková (Zelení) a Marek Pieter (STAN).

Diskutovalo se nejen o dopravě a zdravotnictví, které jsou dvěma nejpalčivějšími problémy podle čtenářů Deníku. Podrobnou on-line reportáž z celého průběhu čtvrteční akce si můžete přečíst níže. Projekt Deník Busem je unikátní akcí, kterou Deník uspořádá postupně v každém kraji. Voliči tak mají skvělou šanci potkat se s jedničkami kandidátek a případně se lépe rozhodnout, komu dát hlas.

20:15: Předvolební debata byla oficiálně ukončena a jak politici, tak i diváci se rozešli do svých domovů.

20:00: Vyčerpávající diskuze byla ukončena tématem nedostupnosti lékařské péče i v malých obcích a městech.

19:08: A padla glosa: „Vida, nezná práci ministra, ale dělal by ji lépe.“

19:07: Až po opakovaných výzvách, aby se vyjádřil konkrétně, pronesl: „Já neznám práci ministra dopravy.“

19:05: „ŘSD spadá pod vaše ministerstvo, v Liberci vládne ANO, de facto ex ANO, vy jste tedy nespokojen s jeho prací?

19:00: Nadále probíhá vášnivá debata o dopravní situaci v Libereckém kraji. Jiří Bláha (ANO) to schytal  za kritiku pomalých prací na dálnici a rozkopaného Liberce. 

18:37: „…takže firmu, která to zase prodraží!“ ozvalo se z publika.

18:36: Na dotaz, jaký projekt konkrétně z těch desítek by vybral, odpověděl, že to záleží opět na odbornících.

18:35: Politici se jednoznačně shodují na potřebě vysokorychlostní železnice. Jiří Bláha (ANO) navrhuje oprášit staré projekty.

18:10: Probíhá debata o jednom z nejpalčivějších problémů Libereckého kraje, a to o dopravě.

18:05: Po krátké přestávce začala předvolební debata v Kině Varšava. Na ni dorazilo kolem 50 lidí. Mezi nimi lze zahlédnout i bývalého libereckého primátora Jiřího Kittnera. 

17:55: Během krátké přestávky v kavárně Kina Varšava došlo k názorové výměně mezi Michaelou Marksovou za ČSSD a Jiřím Bláhou za ANO v otázce zálohovaného výživného.

17:43: Autobus úspěšně dorazil na místo určení, tj. Kino Varšava, a politici se již na vás těší. Doražte! 

17:25: Autobus vyjíždí zpět do Liberce, kde se od 18:00 koná další předvolební diskuze v Kině Varšava.

17:20: Při improvizovaném anonymním hlasování ve foyer centra získalo nejvíce hlasů politické hnutí STAN, následované v těsném závěsu Hnutím ANO. Jeden hlas obdržel Stanislav Mackovík za KSČM, ostatní zůstali bez bodu.

17:17: Nejčastěji zaznívá otázka: „Proč se začalo tlačit na polskou stranu až nyní, a kdy vláda uvolní 30 milionů korun potřebných na studii, která by měla dokázat negativní dopad těžby. 

17:15: Debata v Hrádku nad Nisou skončila. Ale lidé využili možnosti popovídat si s politiky osobně v atriu centra. Sdělují jim své názory a též očekávají konkrétní odpovědi. 

16:47: Jiří Bláha poměrně rychle vyměnil rétoriku a z odborného tématu přešel na pozvání všech přítomných na setkání s ministrem životního prostředí (Richard Brabec, ANO, pozn. redakce) ve Frýdlantu. 

16:45: V předvolební debatě Turów nechybí emoce. Na kritiku Jiřího Bláhy (ANO), který tvrdí, že je to věc odborníků, kteří by měli konat, a médií, která by se měla tématu více věnovat, zareagovala jako první Jana Hnyková (Realisté): „Je dobře, že to říkáte, váš ministr financí (Ivan Pilný, ANO, pozn. redakce) by měl uvolnit peníze.“ „A MF Dnes by o tom měla napsat,“ rýpla si Michaela Marksová (ČSSD).

16:25: V sále místního infocentra se sešlo téměř 30 místních obyvatel, aby diskutovali o problému podzemní vody.

16:05: Na stejné téma budou nyní politici debatovat na setkání s občany Hrádku nad Nisou. 

15:55: Ke shodě mezi politiky došlo v otázce Turówa. Jednoznačně se vyslovili pro tvrdší postup české vlády vůči polské straně. 

15:53: Lídři se jdou podívat na povrchový důl.

15:50: Autobus zdárně dorazil na místo určení, tedy do Hrádku nad Nisou. Z Deník busu vystupuji Jana Hnyková od Realistů a Petr Beitl (ODS).

15:40: A je tu pohraniční stráž. „Doufám, že máte všichni občanky,“ říká moderátor akce a šéfredaktor Libereckého deníku Petr Vodseďálek před příjezdem k polské hranici. Všichni jsou vzorní, doklad mají u sebe. Pochvala.

15:39: V Deník busu vládne příjemná atmosféra. Lídři diskutují mezi sebou, vyplňují anketní otázky Deníku.

15:37: Nyní Deník bus míří do Turówa. Lídři na vlastní oči uvidí továrnu a důl, kde Poláci chystají rozšíření těžby hnědého uhlí. Kvůli tomu hrozí, že třicet tisíc lidí na české straně hranice přijde o spodní vodu.

15:25: Jako první úkol měli cestující vyplnit dotazník, který se k jejich překvapení netýkal osobních údajů, nýbrž návrhů, k nimž by se měli v novém volebním období noví poslanci vyjádřit.

15:15: Právě jsme vyrazili s menším zpožděním směr Turów. Překvapením bylo, že všichni lídři byli seznámeni s problematikou Turówa a jejím dosahem na české straně. 

15:00: Odstartoval unikátní projekt Deníku, co politici od něho očekávají? Autobus vyjíždí z Liberce směr Hrádek nad Nisou.

„Líbí se mi, jak jste to pojali. Když budeme chvíli sami jako lídři bez našich kolegů, alespoň se normálně lidsky seznámíme. A jinak jsem moc zvědavá i na obě besedy a návštěvu dolu Turów. Koukala jsem se na něj několikrát na satelitních fotkách a ohromilo mě to svou velikostí," řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která bude reprezentovat ČSSD.

Marek Pieter, krajský radní za Starosty a nezávislé považuje výlet Deník busem za voliči především za další příležitost se setkat s lidmi z našeho krásného kraje a poslechnout si i jejich názor na problematiku Turówa, dopravy nebo zdravotnictví. „Při takových setkáních je pozitivní možnost prezentovat pohled Starostů a nezávislých na řešení problémů a představit i praktické zkušenosti z řízení měst a krajů,“ dodal Pieter.    

Ondřej Kolek, regionální lídr Pirátů řekl: „S ohledem na to, že občané zvolili jako téma ohrožení vodních zdrojů na hranicích s Polskem, očekávám, že se dozvím více o tomto problému. Zajímá mě názor občanů žijících v zasažených lokalitách a poslední kroky vedení kraje, které se už vyjádřilo v tom smyslu, že chápe postup těžařů. Jsme sice o před sněmovními volbami, ale jde o problém, který musí převzít těžší váha, tj. stát. Těším se také na následnou debatu, protože Piráti nejsou příliš zváni a tak Vaši událost vnímám jako jednu z příležitostí setkat se s voliči.“

Kdo bude diskutovat

Petr Beitl, ODS (50 let): Starosta Jablonce nad Nisou.

Jiří Bláha, ANO (56 let): Podnikatel, majitel pekařství.

Jana Hnyková, Realisté (53 let): Poslankyně, vystudovaná zdravotní sestra.

Václav Horáček, TOP 09 (61 let): Poslanec, bývalý starosta Železného Brodu a učitel.

Ondřej Kolek, Piráti (38 let): Má více než desetiletou praxi z průmyslového i akademického výzkumu a vývoje, kde pracoval jako specialista a manažer výzkumných projektů.

Stanislav Mackovík, KSČM (50 let): Poslanec, od roku 1992 působí u záchranné služby v Liberci.

Michaela Marksová, ČSSD (48 let): Ministryně práce a sociálních věcí.

Věra Nováková, Zelení (42 let): Advokátka, bývalá státní zástupkyně.

Marek Pieter, STAN (44 let): Náměstek hejtmana, řízení rezortu dopravy, investic a veřejných zakázek.

Autor: Redakce

21.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Krejčí, kožešníci a kloboučníci PÁNSKÁ KREJČOVÁ. 16 000 Kč Krejčí, kožešníci a kloboučníci PÁNSKÁ KREJČOVÁ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: zručnost, spolehlivost, fexibilita, preciznost., Nabízíme: dlouhodobou spolupráci, příjemné pracovní prostředí, zajímavou nestereotypní práci , Zaslat životopis e-mailem.. Pracoviště: Cavalier made to measure s.r.o.-003, nám. Malé, č.p. 292, 460 01 Liberec 1. Informace: Petr Soler, +420 724 241 524. Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 900 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OPERÁTOR/KA VÝROBY - PLASTIKÁŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13900 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Brightsky agentura s.r.o.-002 (filipa s.r.o.), Bánskobystrická, č.p. 114, 460 08 Liberec 8. Informace: Michal Devátý, +420 777 337 932. Výroba - Výroba Montážní dělník 21 000 Kč Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení MONTÁŽNÍK ELEKTRO V CLEAN ROOMU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZAKÁZKOVÁ VÝROBA S PLASTY? , ČISTÉ PROSTŘEDÍ?, INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP?, POKUD TOHLE CHCEŠ -> PŘIDEJ SE K NÁM!, MONTÁŽNÍK ELEKTRO V CLEAN ROOMU, UCT Fluid Delivery Solutions s.r.o., je výrobcem technologických zařízení pro polovodičový průmysl se sídlem v Liberci., CO U NÁS BUDEŠ DĚLAT?, -Tvým úkolem je příprava, montáž kabeláže a zapojení dle dokumentace , -montáž výrobků podle aktuálních pracovních postupů, montážní a výkresové dokumentace, -elektronická evidence operací, evidence postupu montáže v průvodní dokumentaci, -průběžnou sebekontrolu a průběžnou kontrolu kvality podle montážní dokumentace a podle kontrolních protokolů., -spolupracovat při stanovení nápravného opatření v rámci reklamace, neshody., JSI TO PRÁVĚ TY, KOHO HLEDÁME?, -vyučen v elektrotechnickém oboru - podmínka, -co má zkušenost s elektro montáží – výhoda , -máš vyhlášku č. 50 - §5 + §6 - výhoda, -umíš se orientovat a číst v elektro schématu, -měl bys mít dobré zkušenosti s pájením, CO NABÍZÍME ZROVNA TOBĚ?, -dvousměnný provoz (PO – PÁ 7:45 hodin/denně ranní + odpolední) , -zohledníme Tvé zkušenosti atraktivními benefity (stravenky, příspěvek na dopravu pro mimo liberecké, dovolená navíc, jazykové vzdělávání, flexipasy, firemní akce, rodinné benefity), MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Liberec, DATUM NÁSTUPU: Určitě se dohodneme…. Pracoviště: Uct fluid delivery solutions s.r.o., V Horkách, č.p. 76, 460 07 Liberec 7. Informace: Zuzana Novotná, +420 483 031 068. Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OBSLUHA LISU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Hlásit se e-mailem nebo také osobně na adrese Lučanská 53 vždy ve středu od 8 ,00 do 10,00 hod.. Pracoviště: Novoplast liberec s.r.o., Lučanská, č.p. 53, 460 15 Liberec 15. Informace: Monika Zajíčková, +420 482 429 918.

Třetí ročník Okurkiády.
14

FOTO: Třetí ročník Okurkiády vyhrála ve Frýdlantu Věra Erlebachová

Videosouhrn 24. září 2018

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

V Liberci se má točit seriál o drogové mafii. Tvůrci od města žádají tři miliony

Liberec /ANKETA/ – Filmaři si v posledních dnech v Liberci podávají dveře. Kromě amerického velkofilmu s pracovním názvem Bosco se tu objevil také štáb české pohádky Hodinářův učeň. A zájem o natáčení ve městě už má další štáb: točit by zde chtěl šestidílnou krimisérii Nelegál. Svůj pobyt ve městě ale podmiňuje třímilionovým příspěvkem z městského rozpočtu. Informoval o tom primátor Tibor Batthyány.

NEPŘEHLÉDNĚTE! V úterý vychází volební speciál Týdeník Liberecko XXL

Liberecko – Speciální předvolební číslo týdeníku vám přináse zajímavé informace ke komunálním volbám na Liberecku. Kdo povede krajské město po Tiboru Batthyánym?

Volební seriál Deníku pokračuje! Tentokrát představíme Chrastavu

Liberecko – Nenechte si ujít předvolební speciál, který vám přinese základní informace pěkně na jednom místě.

Učitelka Eva Rydval oživila dění v obci. Získala za to cenu Žena regionu

Liberecký kraj – Vítězkou 9. ročníku ocenění Žena regionu se v Libereckém kraji stala Eva Rydval.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT