Poklidné vody krajského města, které před nástupem nové rady a primátora nyní poněkud klimbá, zčeřila zpráva občanského sdružení Čmelák. Sdružení, které vede budoucí primátor Jan Korytář a lídr ve volbách vítězné Změny pro Liberec, obvinilo dosluhujícího náměstka Ondřeje Červinku (ODS) z nekalých čachrů. Sdružení náměstkovi vyčítá, že zakázku na stavbu nové mateřské školy v Ruprechticích navýšil o 10 milionů.

Rada podle protikorupčního webu Náš Liberec poněkud svévolně tento záměr schválila a vypsala jej až týden po komunálních volbách.

„Zakázka na výstavbu a provoz ruprechtické školky prostřednictvím PPP projektu, Partnerství veřejného a soukromého sektoru, nemá stát zastupitelstvem odsouhlasených 112 milionů, ale 122 milionů. Rada města, složená z bývalé koalice ODS, ČSSD a USZ-DRS, zakázku vypsala týden po komunálních volbách, které zcela překreslily politickou mapu Liberce,“ uvádějí autoři článku.

Náměstek Ondřej Červinka ale tvrzení popřel. „Je to bohapustá lež a sprostý útok. Zakázku jsme vypsali ještě před komunálními volbami, na konci září,“ uvedl na svou obranu náměstek Červinka. „Oněch 122 milionů je orientační cenou. Jde o maximální částku v zadávacím materiálu. V dalších dokumentech už figuruje původní cena 112 milionů,“ dodal. Nejde ještě zdaleka podle Ondřeje Červinky o samotnou zakázku, ale teprve o zadávací dokumentaci.

„Rada, složená z bývalé koalice ODS, ČSSD a USZ-DRS, zakázku vypsala týden po komunálních volbách.“ web Náš Liberec

Jak upřesnil, tu si už vyzvedlo celkem 14 firem. Tak velká konkurence podle dosluhujícího náměstka zřejmě stlačí cenu zakázky ještě níž, než je původních 112 milionů. Následovat bude kvalifikační řízení, ve kterém bude město posuzovat, jaké parametry by měli pro tuto zakázku splňovat uchazeči, například třeba výši obratu. „Mezi firmami, které projevily zájem, jsou podniky z celé republiky. Abychom předešli nějakým spekulacím – Syner mezi nimi není,“ zdůraznil Ondřej Červinka.

V prosinci se zájemci přihlásí do kvalifikačního řízení, následně bude vypsáno druhé kolo koncesního řízení a ještě po odeslání zadávací dokumentace všem budou v dalším kole teprve firmy předkládat své nabídky. A na konci tohoto maratonu pak město vybere tu nejvýhodnější firmu, kterou budou schvalovat už nově zvolení zastupitelé.

„Třeba noví představitelé města celý projekt nové školky zruší. Podle něho by měla vítězná firma školku nejen postavit, ale také ji 20 let provozovat. Město by oněch 112 milionů splácelo 20 let, tedy zhruba 6 milionů ročně. To mi přišlo v současné chvíli nejvýhodnější,“ zdůraznil náměstek. „ Mohli jsme jít jinou cestou. Vzít z rozpočtu 40 milionů a za ně novou školku postavit. Já jsem ale v pokladně města oněch 40 milionů nenašel,“ doplnil.

Mateřinka v Ruprechticích měla nabídnout 100 míst pro předškoláky. Z tohoto počtu by ale 70 míst obsadily děti ze školky F. L. Věka, která je v havarijním stavu a jejíž životnost by opravy prodloužily jen o dva či tři roky.