V Libereckém kraji je už sečteno 100 % okrsků. Volební účast byla 60,05 %. Na prvním místě se umístilo ANO se ziskem 29,83 % hlasů. 12,82 % hlasů získalo STAN následované Piráty (11,42 %). Čtvrté místo připadlo SPD (10,95 %) a na pátém skočila Občanská demokratická strana (10,28 %).

Připomeňte si páteční volební dění.

Děti pomáhají svým rodičům volit.
ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Pro aktualizaci stiskněte klávesu F5.

21.35 – A tímto náš volební on-line, který sledoval dění v Libereckém kraji, končí. Děkujeme za pozornost. V nejbližší době se ukáže, co se bude dít dál. Proto nezapomeňte sledovat Deník. Např. už v pondělí se můžete těšit na speciální vydání, které bude reflektovat volební události.

21.27 – Jiří Bláha (ANO) dorazil z Prahy do Liberce, aby mohl spolu s volebním štábem oslavit krajský a celorepublikový úspěch ANO.

Ve volebním štábu ANO v Liberci se slavilo. Zdroj: Deník

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta.Zdroj: Deník19.46 – Vyjádření hejtmana Martina Půty k celkovým výsledkům voleb i k tomu, že v Libereckém kraji dostal nejvíce preferenčních hlasů, přestože byl na kandidátce až na 17. místě.

 Pro tuto zemi bych raději viděl jinou budoucnost. Ale je potřeba respektovat demokratické rozhodnutí voličů. Je také potřeba říct, že 40 procent voličů k volbám nešlo, takže v těchto volbách vyhráli ti lidé, kteří se rozhodli, že k volbám nepůjdou. Gratuluji vítězi hnutí Ano i u nás v kraji. Ukázalo se, že lidé si chtějí vyzkoušet variantu dát silný mandát Andreji Babišovi, protože nemyslím, že tyto volby byly o panu Bláhovi, tyto volby byly o Andreji Babišovi. Lidé si chtějí vyzkoušet, jaké to je, když jeden člověk se silným mandátem řídí stát. Já jen věřím, že nás to nezavede někam, kde nikdo být nechceme. Já jsem byl rozhodnutý už před volbami a voliče jsem informoval, že pro mě zůstává prioritou práce pro kraj. Před rokem jsem to voličům slíbil a nechci utíkat od rozdělané práce. Dlouhodobě se na dvou židlích sedět nedá. Jaké budou následovat konkrétní kroky, tak to v tuhle chvíli neumím říct. Bude záležet na poradě s kolegy.

19.33 – Šok zažila kromě ČSSD také další z tradičních stran – KSČM. Ani ona nezískala s výsledkem 6,69 % žádný mandát. „Bohužel je smutné, že lidé nevidí za člověkem práci a rozhodují se podle křiklavých hesel,“ konstatoval krajský lídr, poslanec a letecký záchranář Stanislav Mackovík.  Podle něj si některé strany vypůjčily program komunistů, pouze ho ale přemalovaly křiklavými barvami a vykřičely do světa. O tom, co bude dělat po ukončení mandátu, není ještě rozhodnut, předem ale vyloučil, že by se vrátil na krajskou záchranku v Liberci, které před lety sám šéfoval.

TOP 09 představila 30. května v Praze svoji volební kampaň do podzimních voleb. Na snímku Václav Horáček - Liberecký krajZdroj: Deník / Divíšek Martin19.26 – Zklamání a strach o budoucnost země. Těmito slovy zhodnotil výsledek krajský lídr TOP 09 a stávající poslanec Václav Horáček. Jeho strana v kraji nedosáhla ani hranici pěti procent. Minule byla přitom s 15,24 % hned druhou nejúspěšnější za ANO. „Musíme respektovat výsledky toho, jak lidé hlasovali, ale ani v nejčernějších představách jsem si nemyslel, že lidé skočí na jednoduchá hesla. Bohužel se tak stalo,“ řekl Horáček, který výsledek voleb považuje za skutečné ohrožení demokracie v této zemi. T0P 09 nezískala v kraji ani jediný mandát a sám Horáček uvedl, že po 25 letech chce z politiky nadobro odejít.

Ondřej Kolek, předseda České pirátské strany pro Liberecký kraj, na snímku z 21. října v Jablonci nad Nisou.Zdroj: Deník / Zbranek Petr19.12 – Radost a oslavy zavládly v krajském sídle Pirátů v Jablonci. „Jsem velmi příjemně překvapen, protože jsem věděl, že překročíme desetiprocentní hranici, ale z konečného výsledku jsem naprosto nadšen, ještě jsem to úplně nevstřebal,“  uvedl po zveřejnění prvních výsledků zjevně potěšený i mírně zaskočený krajský lídr a pravděpodobný poslanec Ondřej Kolek. Osmatřicetiletého chemického  inženýra a otce potěšil zejména krajský výsledek 11,42 procenta, kterým Piráti v kraji přeskočili i druhou vítěznou ODS a díky tomu získali i poslanecký mandát. Překvapivé pro něj byly i výsledky hnutí ANO, které odhadoval kolem 22 procent i ODS, která jeho slovy „posílila, aniž by se očistila. Zřejmě to bylo i strachem. „Osobně mě mrzí obrovská ztráta  Zelených,“ dodal Kolek. Možnou účast ve vládě s Andrejem Babišem on sám nepovažuje v tuto chvíli za možnou. „To už by skutečně muselo jít o velmi zásadní ohrožení demokracie, jinak za sebe říkám, ať si to s Babišem užijí jiní,“ dodává Ondřej Kolek.

Zástupci České pirátské strany sledují 21. října v Jablonci nad Nisou výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.Zdroj: Deník / Zbranek Petr

18.52 – Poslancem ODS za Liberecký kraj se stane primátor Jablonce nad Nisou Petr Beitl. V minulých volbách strana v Libereckém kraji zaznamenala výrazný propad, teď se vrací na výsluní. I přesto ale Beitl přílišným optimismem nesrší. „Prvotní dojmy jsou spíš rozpačité. Nejde mi ani tak o můj mandát, ale o situaci v celé republice. Přiznám se, že jsem z toho dost roztrpčený, nečekal jsem takový celkový výsledek. To je tedy teď aktuálně můj pocit číslo jedna. Je pravda, že jsme své plány splnili, máme přes deset procent, porazili jsme KSČM a ČSSD, ale není z toho žádný pocit velké radosti, spíš jsem pln obav z vývoje v příštích čtyřech letech v ČR.“ Pozici starosty Jablonce si přitom Beitl hodlá ponechat. „Já už jsem to avizoval dřív, chci dokončit mandát v tomto volebním období. Nakonec i výsledky voleb ukazují, že to nebude žádná lehká rovnice, která by se dala hned vyřešit. I pan prezident teď prohlásil, že to hodlá o měsíc protáhnout, takže ten horizont, kdy sněmovna skutečně zasedne a začne pracovat, se asi trochu oddaluje. A do komunálních voleb už je de facto jen pár měsíců. Opustit teď post starosty bych tedy považoval za velmi kontraproduktivní.“

18.43 – „Výsledek je skvělý, i když jsem ve skrytu duše doufal, že bude ještě lepší. Je obrovsky zavazující a teď jej musíme přetavit v práci, abychom dokázali, že nám nejde jen o posty,“ vyjádřil se k výsledkům lídr kandidátky ANO za Liberecký kraj Jiří Bláha.

18.40 – Debakl. Tak označil volební výsledek ČSSD dvojka na kandidátce, poslanec Pavel Ploc. „Je to velká porážka, to si musíme přiznat a myslím, že vedení strany by z toho mělo vyvodit důsledek,“ říká. Z výsledku je podle něj třeba se do budoucna ponaučit. Podle něj se ČSSD stala v posledních měsících velmi nečitelnou, ale především narozdíl od Babiše neuměli prodat to, co se ve vládě za uplynulé čtyři roky povedlo. ČSSD obdrželo v Libereckém kraji 5.65 % hlasů, což je po Praze druhý nejhorší výsledek v rámci celé republiky. Před čtyřmi lety tato strana získala v parlamentních volbách necelých 17 %. 

18.25 – V Libereckém kraji je už sečteno 100 % okrsků. Volební účast byla 60,05 %. Na prvním místě se umístilo ANO se ziskem 29,83 %. 12,82 % hlasů získalo STAN následované Piráty (11,42 %). Čtvrté místo připadlo SPD a na pátém skočila Občanská demokratická strana. 

18.05 – Na centrálním webu Deníku naleznete podrobnější informace o průbehu voleb v Libereckém kraji, jako např. volební účast v jednotlivých obcích a městech, procentuální zisk jednotlivých stran atd. 

17.53 – ČESKOLIPSKO – Mimoň zná výsledky hlasování v místním referendu o stavbě průtahu městem, který by měl odvést tranzitní dopravu z centra města. Referenda se zúčastnilo 1 986 z 5 375 oprávněných voličů, tedy 37 %. K platnosti referenda je potřeba účast alespoň 35 %. Pro stavbu přeložky bylo 242 voličů, proti 1677. Výsledky referenda jsou tedy závazné!

17.20 – ČESKOLIPSKO – V Pertolticích pod Ralskem, kde je doma současný poslanec Stanislav Mackovík (KSČM), vyhrálo s velkým náskokem ANO (41,20 %). Komunisti skončili až třetí (15,38 %)

17.15 – Ve volebním štábu ANO panuje spokojená nálada. Jsou příjemně překvapeni úspěchem v Libereckém kraji. 

Volební štáb ANO v Libereckém kraji. Zdroj: Deník / Volná Gabriela

16.40 – LIBERECKO – Na náměstí stojí auta, která přivezla z volebních místností urny s voličskými hlasy. Na snímku auto, které přivezlo techniku.

Auto, které přivezlo techniku z volebních místností. Zdroj: Deník / Volná Gabriela

16.30 – V rámci Libereckého kraje je zatím sečteno 85,08 % okrsků. Suverénně vede ANO s 29,82 procenty. Na druhém místě je STAN (12.71 %) a následují ho Piráti a SPD. 

16.25 – ČESKOLIPSKO – Na Českolipsku zbývá sečíst necelých 20 procent hlasů. Až na výjimky jde o okrsky ve městech. Výsledky se zatím nijak nemění. Vede ANO, které má přes 32 %, na druhém a třetím místě jsou s malými rozdíly Starostové a SPD. Z měst zatím neznáme výsledky ani jednoho z okrsků, pouze ve Stráži pod Ralskem. Naopak Česká Lípa už má sečteno přes 84 %.

16.00 – ČESKOLIPSKO – V Novém Oldřichově, kde kandidovala zdejší starostka Marcela Novotná za STAN na druhém místě kandidátky, došlo na prvním místě k remíze. Po 113 hlasech (28,17 %) získalo jak hnutí Stan, tak ANO. Volební účast byla 62,87 %.

15.56 – ČESKOLIPSKO – Prvním kompletně sečteným městem na Českolipsku je Kamenický Šenov. Třetina voličů, kterých dorazilo necelých 52 procent, volilo ANO. Na druhém místě skončili Starostové (13,49 %) a třetí SPD (11,26 %). V regionu je sečteno kolem 55 procent hlasů. Vede ANO.

15.40 – ČESKOLIPSKO – Na Českolipsku je sečtena třetina okrsků. Ve vedení je s velkým přehledem ANO s 31,55 procenty hlasů. Druzí jsou Starostové (13,48 %), kteří zatím zvítězili jen v Chotovicích, Polevsku, Lukách, Chlumu a ve Svojkově. Ve všech ostatních dosud sečtených obcích (sečteno je 20 z 60) vyhrálo ANO. Třetí je SPD (15,58 %). Volební účast se pohybuje kolem 55 %, největší zájem o volby zatím z Českolipska hlásí z pohraniční Krompach, kde přišlo vhodit hlas 77,22 % lidí.

15.35 – V rámci Libereckého kraje je zatím sečteno 32.25 % okrsků. Suverénně vede ANO s 29,72 procenty. Na druhém místě je STAN (12.24 %) a následují ho SPD a Piráti. 

15.20 – ČESKOLIPSKO – Okrskem s nejmenším počtem voličů na Českolipsku jsou Luka. Voličů je zde zapsaných osmdesát, účast byla 51 procent. Na první místo zde Starostům a nezávislým stačilo deset hlasů.

15.10. – ČESKOLIPSKO – V České Lípě je zatím sečteno kolem dvou procent hlasů. Zatím vede ANO (34,51 %). Druzí jsou Piráti.

15.05 – ČESKOLIPSKO – Prvním sečteným okrskem na Českolipsku byl jeden okrsek v Brništi. Vyhrála tu KSČM s 30 %, druhé bylo ANO (27,27 %), třetí SPD (21,21 %). Volební účast tu přesáhla 56 %.

14.54 – A volební komise se pustily do práce. Výjimkou není ani komise v Gymnáziu U Balvanu.

Sčítání hlasů v jablonecké volební komisi. Zdroj: Deník / Klimentová Lenka

14.00 – Volební místnosti se s úderem druhé hodiny uzavřely. A komise čeká sčítání hlasů. Nicméně náš on-line tímto nekončí. Nadále budeme sledovat volební dění, kontaktovat volební štáby a přinášet vám průběžné výsledky a další střípky z Libereckého kraje.

13.59 – Podle předsedkyně volební komise v ZŠ Broumovská Jany Netušilové dosáhla volební účast téměř 70 %. 

Volební místnost v ZŠ Broumovská. Zdroj: Deník / Volná Gabriela

13.57 – Před čtyřmi lety vyhrálo v Libereckém kraji volby hnutí ANO. V Liberci, Jablonci a Turnově skončila hned za ním strana T0P 09. V České Lípě byla na druhém místě ČSSD. V rámci kraje zvolili lidé při mimořádných volbách v roce 2013 strany v pořadí 1. ANO, 2. ČSSD, 3. T0P 09, 4. KSČM. Piráti získali před čtyřmi lety pouze 3,31 % hlasů, což byl druhý nejlepší výsledek hned po Praze.

13.52 – ČESKOLIPSKO – Zájem vyjádřit svůj názor ve volbách měli tradičně v hojném počtu i odsouzení z věznice ve Stráži pod Ralskem. Ze 781 oprávněných voličů projevilo zájem uplatnit své právo 450 vězňů. „Vzhledem k tomu, že velký počet odsouzených chodí do zaměstnání na směny, probíhaly volby ve věznici po oba dva dny tak, aby mohli odvolit všichni, kteří volit chtějí,“ říká mluvčí strážské věznice Martina Krutinová. Volby vězňů probíhaly v pátek v době od 16.00 do 20.00 hodin, dnes mohli odsouzení volit v době od 9.00 do 11.00 hodin.

Volili i vězni z Věznice Rýnovice

13.45 – Při posledních parlamentních volbách v roce 2013 byla volební účast v Libereckém kraji 57,92 procenta, v celé ČR přišlo před čtyřmi lety hodit svůj hlas 59,48 procent oprávněných voličů.

13.35 – ČESKOLIPSKO – Půl hodiny před uzavřením volební místnosti hlásí komise na Základní škole Lada v České Lípě zhruba padesátiprocentní volební účast. Podle členů místní komise je to na poměry tohoto sídliště vysoce nadprůměrné číslo.

13.30 – JABLONECKO – Martin Bauer jel 500 kilometrů vlakem AVE, aby se za dvě hodiny poté mohl dostat na českou ambasádu ve Španělsku a odvolit. Píše, že Bureše hodil do koše.

13.15 – Účast voličů se ve většině volebních místnostech kraje přehoupla přes 50 procent. Zatím nejvyšší zaznamenali volební komisaři v ZŠ Pátova v České Lípě, kde přišlo necelou hodinu před uzavřením volebních místností 59 procent oprávněných voličů. Parlamentní volby se  na severu Čech obešly bez incidentů a bez závad.

Volební komise ve Stráži pod Ralskem.Zdroj: Deník13.00 – ČESKOLIPSKO – Členové volební komise si ve volných chvílích čtou, povídají si, někteří pletou… Ale na tyto kratochvíle není při letošních volbách tolik času. „Oproti posledním volbám do kraje je o volby určitě větší zájem,“ potvrdila i komise ve Stráži pod Ralskem.

12.45 – JABLONECKO – Čas na odevzdání svého hlasu si našel i český zpěvák Dan Bárta. V Praze si nechal vystavit voličský průkaz, volil v ZŠ Arbesova a na otázku, jakou stranu vybral, odpověděl: „TOP 09.“ Včera proběhl v Eurocentru koncert J.A.R., ale Dana Bártu k Jablonci pojí srdce.  Oženil se s Alžbětou Plívovou, dcerou známého sklářského výtvarníka Oldřicha Plívy. 

V Jablonci odvolil i český zpěvák Dan Bárta. Zdroj: Deník

Biatlonisté Tomáš (vlevo) a Matěj (vpravo) Krupčíkovi odevzdali 21. října v Jablonci nad Nisou svůj hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
K volebním urnám zamířili i biatlonisté

12.20 – JABLONECKO – K volebním urnám zamířili i biatlonisté. I v období přípravy na olympijskou sezónu si na volby našli čas. Přišli jak současní reprezentanti, tak i bývalí vrcholoví sportovci. 

12.00 – Přesně za dvě hodiny se uzavřou volební místnosti. Níže si můžete osvěžit, co všechno musíte mít s sebou, abyste mohli využít svého volebního práva.

Průkaz totožnosti, tedy platný občanský průkaz či cestovní nebo diplomatický pas.  O voličský průkaz, opravňující k volbám mimo bydliště,  bylo možno požádat nejpozději do 18. října. Bez něj je tedy možné volit pouze v místě bydliště. S voličským průkazem je pak možné požádat o možnost volit například i v nemocnici. Pokud se lidé ocitnou v takovém zařízení náhle a nejsou proto zapsáni na speciálním seznamu, voleb se zúčastnit nemohou. Ze zdravotních důvodů je také možno požádat svou okrskovou komisi, aby se dostavila domů s přenosnou urnou. Pokud volič z nějakého důvodu neobdrží volební lístky, dostane je na požádání přímo ve volební místnosti.

Filip, nejmladší volič na Jablonecku odevzdal 21. října v Jablonci nad Nisou svůj hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
„Každý hlas se počítá,“ říká nejmladší volič z Jablonecka

11.50 – JABLONECKO – Poprvé dorazil k volbám i Filip K. z Kokonína, části města Jablonec nad Nisou. Narodil se v 0:55 před osmnácti roky a je tak nejmladším voličem na Jablonecku. „Byl to trochu i adrenalin, ale myslím, že je důležité, aby člověk volil. Každý hlas se počítá,“ popisuje Filip pocity po vhození svého prvního lístku do urny. Přestože je mu teprve osmnáct, o politiku se zajímá již dlouho a má na ni si na volby vůj názor. „Každý by se měl rozhodovat sám za sebe, i mladí lidé. Rozhodně by neměli volit jen dle rodičů, ale na základě svého logického uvážení,“ říká nejmladší prvovolič.

Filip, nejmladší volič na Jablonecku odevzdal 21. října v Jablonci nad Nisou svůj hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.Zdroj: Deník / Zbranek Petr

11.35 – LIBERECKO – K volební urně se letos vydala i 18letá studentka gymnázia Sabina Nguyenová z Harrachova. Bohužel mezi svými vrstevníky z vietnamské menšiny se jedná spíše o výjimku. „Většina mých vietnamských spolužáků k volbám nepůjde. Ale to se bohužel týká i spousty mladých Čechů,“ poznamenala. Ona sama měla už před volbami jasno. „Volila jsem Starosty a nezávislé. Dokonce jsem uvažovala i o kandidatuře, ale mám dvojí občanství a to je problém,“ vysvětlila a pokračovala: „Když jsem vybírala stranu, kterou volit, přemýšlela jsem i nad tím, jak by mohla pomoci naší komunitě.“ STAN  podle ní nediskriminuje menšiny a má dobré vedení. Naopak s Piráty narozdíl od řady svých vrstevníků Sabina souznění nenašla. „Jejich program se mi nelíbí,“ konstatovala prostě.

11.20 – JABLONECKO – Kontrola Policie České republiky, zda vše probíhá v pořádku a info k organizaci zavření volebních místností.

Kontrola PČR.Zdroj: Deník / Klimentová Lenka

11.00 – TURNOVSKO – „Jako OSVČ, který normálně platí daně, odvody a mnoho dalšího jsem šel volit, protože cítím, že musim významně podpořit ty strany, které budou bojovat proti represi, útlaku, byrokracii a dalším věcem. Když si člověk řekne: můj hlas nic nezmění, tak je to nesmysl. Protože tohle přesně si řekne dalších 3 milionů Čechů a to už je číslo, co by mohlo změnit mnoho. Proto běžte prosím k volbám!“ odpověděl volič z turnovského volebního okrsku č. 1 na otázku, proč šel volit. 

Voliči chodili volit i druhý den. Zdroj: Deník / Klimentová Lenka10.35 – JABLONECKO – I sobotu využili lidé k tomu, aby uplatnili své volební právo a odevzdali svůj hlas do volební urny. Místy dokonce museli čekat, než se uvolní místo. Rodiče chodili v doprovodu svých ratolestí, výjimkou nebyl ani doprovod v podobě zvířecího mazlíčka. 

Voliči chodili volit i druhý den. Zdroj: Deník / Klimentová Lenka

10.20 – ČESKOLIPSKO – V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky. Z 61 kandidátů z okresu Česká Lípa je na listinách stran a hnutí 18 žen. Nejvíce jich voliči najdou na kandidátce ČSNS, a to čtyři.

Ilustrační fotografie.
Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

10.00 – LIBERECKO – „Ještě pět voličů a tenhle seznam je plný,“ ukazuje krátce před desátou hodinou dopoledne členka okrskové komise č. 16 v Liberci. „Lidé hodně chodí, rozhodně víc než minulý rok u krajských voleb," dodává. Podobně jsou na tom i další komise v Liberci. Pro některé voliče ale bylo těžké se rozhodnout, jaký lístek do urny hodit. „K volbám jsem rozhodně chtěla. Chodím vždycky. Většinou vím, koho ano a koho ne. Letos jsem do poslední chvíle váhala. Nakonec jsem nechala rozhodnout osmiletou dceru. Za plentou jí dala dva lístky a řekla, ať vybere. Nakonec zvolila metodu ententýky… prostě to rozpočítala a padlo to na Zelené. Druhý lístek byl Starostům," řekla Deníku Martina Černušková. 

9.45 – Zájem voličů a pravděpodobnou vyšší účast kvituje i stávající poslanec Václav Horáček (TOP 09). „Jsem tomu velmi rád. Lidé si snad uvědomili, že tyto volby jsou stěžejní, a že rozhodují o sobě i o republice,“ říká. Ze stávajících poslanců už má odvoleno také například  Jana Hnyková (Realisté), která volila v Plavech, Jan Farský (Starostové) v Semilech nebo Stanislav Mackovík (KSČM), který volil v Pertolticích na Českolipsku.

9.20 – JABLONECKO – „Lidé chodí průběžně. Velmi mile mne to překvapilo, proti krajským volbám předloni cítím o dost větší zájem. Jsou momenty, kdy i lidé čekají, než bude volno,“ vyjádřila se k dnešnímu volebnímu dění členka jablonecké volební komise v Gymnáziu U Balvanu. 

Chodit se volilo i druhý den. Zdroj: Deník / Klimentová Lenka

8.55 – Lídrům kandidátek za Liberecký kraj Deník položil 20 anketních otázek, na které odpovídali ano nebo ne. Na vybrané ankety se můžete podívat a sami také hlasovat.

Ilustrační foto.
ANKETA: Zakázali byste hlučnou práci v neděli?
Ilustrační foto
ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?
Školáci. Ilustrační foto.
ANKETA: Zavedli byste školní uniformy?

Své volební právo využil i webeditor Deníku. Zdroj: Deník

8.40 – LIBERECKO – Svého volebního práva využil i webeditor Deníku. „Nejdříve jsem k volbám ani nechtěl jít. Volební kampaň a mediální humbuk mě naprosto odradily. Pak jsem náhodou viděl video z kampaně Nevolíš, zaplatíš a svůj názor změnil. Nakonec jsem vybíral ze dvou stran, tak uvidíme, jak to dopadne,“ řekl po návštěvě volební komise sídlící v ZŠ Vrchlického. „Vstoupil jsem do budovy a obklopily mě vzpomínky na devět let, které jsem zde strávil. Mám pocit, že se škola od mých let vůbec nezměnila,“ dodal mladý volič. 

8.25 – ČESKOLIPSKO – Českolipsko v posledních čtyřech letech zastupoval ve sněmovně jen záchranář Stanislav Mackovík (KSČM), který žije v Pertolticích pod Ralskem. Jediný mandát mělo Českolipsko naposledy ve volebním období 1998-2002. Tehdy se do Sněmovny ještě volilo za Severočeský kraj a Českolipsko zastupoval pouze poslanec Pavel Plánička. V předchozích dvou volebních obdobích měl region ve Sněmovně pokaždé vždy tři zástupce. V letech 2006 až 2010 hájili barvy okresu Cyril Zapletal, Jitka Vojtilová a Juraj Raninec. Zapletal svůj mandát v roce 2010 obhájil a místo Vojtilové a Ranince ho ve Sněmovně doplnili poslanci Petr Skokan a Marie Nedvědová. Ve volebním období 2002 až 2006 mělo Českolipsko dva mandáty, jejich nositeli byla Jitka Vojtilová a poněkud nechvalně proslulý Petr Kott.

8.10 – JABLONECKO – Odvoleno už mají první voliči. Čekali na otevření volebních místností už deset minut před osmou hodinou, aby mohli odevzdat svůj hlas a pak běžet do práce. 

První voliči na Jablonecku v sobotu 21. října.Zdroj: Deník / Klimentová Lenka

8.00 – Volební místnosti po celé České republice se otevřely. Lidé mohou využít svého volebního práva až do 14:00. Poté začne sčítání hlasů. 

Na voliče je připravena i volební místnost v Gymnáziu U Balvanu.Zdroj: Deník / Klimentová Lenka7.55 – Volební komise se připravují na druhý den voleb. Nejinak je tomu např. v Gymnáziu U Balvanu, kde též sídlí volební komise.

7.50 – Vydejme se na cestu časem. Podívejte se na výsledky parlamentních voleb v roce 2013 v Libereckém kraji.

7.40 – V pátek se uzavřely volební místnosti ve 22.00. Volební účast se podle volebních komisařů pohybovala mezi 25 až 30 procenty. 
Odvolili např. vězni z Věznice Rýnovice, sportovci, lídři politických stran či nejstarší Českolipanka.

7.30 – A začíná on-line sledující dnešní volební dění. Připomenout si průběh prvního volebního dne můžete ZDE