Ve čtvrtek pan prezident míří na Turnovsko. Navštíví firmu na výrobu pevnostních šroubů a setká se se zastupiteli a občany města Turnova.

18:00 Prezident republiky diskutoval v hangáru nad možným využitím území v Ralsku. Po debatě se již vrací zpátky do Clarion Grandhotelu Zlatý Lev.

17:40 - Prezident nyní projíždí bývalou vojenskou oblastí Ralsko. Prostor dříve využívala Československá lidová armáda a v letech 1968 až 1991 též sovětská vojska. V prostoru jsou zajímavé pozůstatky původního osídlení, vojenské objekty i přírodní poměry.

Ivana Zemanová zakončila první den návštěvy Libereckého kraje. Nyní se ubytovala v Clarion Grandhotelu Zlatý Lev. Zítra má na programu návštěvu rodinné firmy Rautis, která má v repertoáru například foukané ozdoby. Dále si prohlédne Bozkovské dolomitové jeskyně.

17:10 - Diskusi v Mimoni sledují i nejvyšší představitelé policie v Libereckém kraji. Na místě jsou krajský ředitel policie Vladislav Husák i okresní šéf Petr Rajt. Otázku prezidentovi položil také starosta Mimoně. Zeptal se ho na obnovení branné služby v Česku.

close Prezident Miloš Zeman v Mimoni. zoom_in

16:58 - Prezident lidem v Mimoni odpovídal na nejrůznější dotazy. Řeč přišla na situaci na Ukrajině, na letiště v Hradčanech, Českou televizi i daňové ráje. Na závěr prezident vyprávěl o tom, že rád sbírá vzpomínky z doby, kdy byl „mladý a krásný".

16:40 Paní Zemanová a ostatní ženy dostaly v Jedličkově ústavu květiny z papíru. První dáma se s dětmi vyfotila, což bylo jejich velké přání. Dále rozdala autogramy klientům ústavu.

16:33 - Mistr bonmotů a citátů během krátkého úvodního projevu citoval Masaryka i Bibli.

16:27 - V Domě kultury Ralsko v Mimoni už na prezidenta čeká zcela zaplněný sál, další desítky lidí postávají venku. Na pódiu stojí dlouhý stůl, který na obou stranách lemují slavnostní stojany s květináči. V první řadě sálu na prezidenta čekají starostové měst Českolipska. „Nejsem Fidel Castro a nebudu vás unavovat šestihodinovým projevem," řekl na úvod prezident.

16:12 - Dva v jednom. Prezident Miloš Zeman si z návštěvy města Mimoně odváží skleněnou šachovnici, která zároveň slouží jako likérová souprava. Podle slov starosty Mimoně Františka Kaisera má jít o odlehčený a oddechový záměr. „Prezidentovi dávám ještě jeden určitý citát, který ale neprozradím, protože je to jen mezi mnou a panem prezidentem už od jeho poslední návštěvy loni," naznačil mimoňský starosta.

close Prezident Miloš Zeman přijíždí do Mimoně. zoom_in

16:04 - Kolona s prezidentem přijela na čas k radnici v Mimoni. O prezidenta je tu obrovský zájem, příjezd sledovaly stovky lidí. Mezi přihlížejícími je hodně maminek s kočárky. „Chtěli jsme jít na sociálku a najednou taková kolona. Tak alespoň synovi ukážu auto s vlaječkou," popsala jedna z maminek. Celou hlavní třídu střeží také desítky policistů.

15:52 - Ivana Zemanová odjíždí z Turnova, lidé jí mávají. Nyní kolona míří do Jedličkova ústavu v Liberci, kde první dámu přivítá ředitel organizace Vladimír Ptáček. Paní Ivana Zemanová přejíždí výtahem do 7. patra, kde si v doprovodu a za komentáře ředitele ústavu prohlédne skupinový byt, poté přejíždí do 4. a 3. patra, kde si prohlédne další prostory.

14:44 - Také manželka prezidenta právě obědvá, a to v Hotelu Karla IV. v Turnově. Pro první dámu je připravený předkrm Caprese, hovězí vývar s játrovými knedlíčky, svíčkové řezy se smetanovo-pepřovým přelivem a příloha dle vlastního výběru. Jako dezert se budou podávat horké maliny s vanilkovou zmrzlinou a šlehačkou.

Zvěřinový oběd pro pana prezidenta a hosty

Předkrm: Zvěřinová sekaná, hořčice, křen, chléb
Polévka: Bažantí vývar – domácí nudle
Hlavní jídlo: Bažantí prsíčka na bílém víně s hruškou, smetanové brambory
Zákusek: Jablečný závin s ořechy

14:04 Nyní prezidentská kolona odjíždí na slavnostní oběd na pozvání hejtmana Libereckého kraje za účasti podnikatelů z regionu k Bažantnici Ploužnice.

Hostům bude k obědu exkluzívně nabídnuto pivo Klíč 12°, prémiový světlý nepasterizovaný ležák z Pivovaru Cvikov, který je v současné době jediným fungujícím pivovarem na Českolipsku. Tradice vaření piva ve Cvikově sahá do roku 1560, měšťanský pivovar byl v roce 1948 znárodněn a v lednu 1968 uzavřen. Areál poté sloužil k různým účelům a chátral. V roce 2013 jej koupil novoborský podnikatel Jiří Jakoubek, zrekonstruoval a v listopadu 2014 znovu obnovil tradici vaření piva. Zájemci dostanou nealko pivo Svijanský vozka.

13:50 - Prezident zatím hovoří se zaměstnanci ve společnosti Diamo. Kvůli prezidentovi zde zavedli i pamětní knihu Diama. Na závěr Zeman zaměstnancům pogratuloval k výši průměrné mzdy, která je u techniků například až 35 tisíc korun. Při odchodu sklidil prezident Zeman potlesk.

close Ivana Zemanová v Turnově. zoom_in

13:46 - Setkání se zaměstnanci společnosti Diamo zahájil Miloš Zeman větou: "Dovolte mi, abych se představil, to já jsem ten zločinec, který před lety ukončil těžbu."

13:45 - První dáma si ve společnosti Granát potěžkala cenu Český slavík. „Sama bych tuto prestižní cenu nevyhrála, od druhé třídy totiž neumím zpívat. Jsem ráda, že jsem si ji alespoň zde mohla potěžkat," uvedla Ivana Zemanová při prohlídce společnosti.

Přestože je dnes Ivana Zemanová stejně jako její muž Miloš současně na návštěvě Českolipska, každý má separátní program. Setkají se až večer v Clarion Grandhotelu Zlatý Lev.

13:15 - První dáma přijíždí do společnosti Granát, družstva umělecké výroby v Turnově. Zde paní Zemanová pohovoří s předsedou představenstva Miloslavem Šorejsem o výrobcích a historii výroby. Dále ji Šorejs provede místnostmi s výrobou a ukáže jednotlivé fáze tvorby šperků.

DIAMO, státní podnik se sídlem ve Stráži pod Ralskem, je organizací, která realizuje vládou vyhlášený útlum uranového, rudného a části uhelného hornictví v České republice a zajišťuje produkci uranového koncentrátu pro jadernou energetiku.
Má 4 odštěpné závody a 2700 zaměstnanců.

12:59 - Prezident přijíždí do společnosti Diamo, státní podnik – Areál odkaliště a neutralizačních technologií. Setká se tu s vedením společnosti a se zaměstnanci. Šéf Diama Tomáš Rychtařík chce prezidentovi představit společnost.

close Prezident Miloš Zeman ve cvičné cele Akademie Vězeňské služby České republiky. zoom_in

12:39 - Prezident se přemístil k Akademii Vězeňské služby ve Stráži pod Ralskem. Zde si prohlédne cvičné cely a pohovoří s vedením Akademie Vězeňské služby České republiky. Na programu bude zřejmě takédiskuse o osudu Akademie. Instituci totiž hrozilo odstěhování ze Stráže, pro město jde přitom o jedno z klíčových zařízení. Deníku to řekl starosta Stráže pod Ralskem Zdeněk Hlinčík.

12:30 - Paní Ivana Zemanová vyslechla historii začátku Čtyřlístku, příběh postaviček i zajímavosti z jejich vývoje. Cestou zpět do spodního patra ji čekalo krátké nahlédnutí do prostor knihovny, která po několik desetiletí stále nezměnila svou podobu a má „genia loci". Na závěr návštěvy nakreslila do pamětní knihy Čtyřlístku pejska a jitrnici.

12:24 - Mezitím do Muzea Čtyřlístku v Doksech přijela první dáma. Ivanu Zemanovou přívítali manželé Němečkovi, autoři Čtyřlístku. Pro první dámu měli připravené čtyřlístky s podpisy autorů, aby je Zemanová mohla rozdat dětem v Klokáncích. První dámu přivítala a následně ji bude provázet manželka hejtmana Sylwia Půta.

Muzeum Čtyřlístku Doksy Muzeum Čtyřlístku je unikátní a jediné v České republice. Návštěvníci jej najdou v prostorách Městského kulturního střediska v Doksech, které byly inspirací kreslíře Jaroslava Němečka pro vytvoření Třeskoprsk. Muzeum je stálá expozice, která ukazuje vývoj komiksu Čtyřlístek i to, jak se vlastně příběh o Fifince, Bobíkovi, Myšpulínovi a Pinďovi tvoří. Raritou muzea je mj., že se můžou lidé setkat se všemi postavičkami v životní velikosti.

close První dámu v Doksech vítá manželka hejtmana Sylwia Půta. zoom_in

12:07 - Přítomné zajímá například těžba uranu. Prezident Miloš Zeman na závěr setkání a před podpisem do pamětní knihy města prohlásil, že potřebujeme více Tomášů Baťů.

11:57 - Zástupkyně dětského parlamentu se prezidenta ptala na nejoblíbenější předměty ve škole. „Byl to zeměpis a dějepis. Na dějepisu mě bavily hlavně příběhy," řekl Zeman. V dalším dotazu prozradil, že jeho nejoblíbenější zájmovou aktivitou bylo členství v šachovém kroužku. Prezident předvedl vtipnou scénku reportáže ze šachového kroužku, aby předvedl, že i šachy jsou sport.

11:45 - Na úvod setkání promluvil starosta Stráže pod Ralskem, prezident na závěr své řeči vyzval zástupce dětského parlamentu, aby položili otázku.

11:30 - Prezident vchází do kulturního domu, po příjezdu sklidil vlažný potlesk.

11:25 - Lidé začínají být netrpěliví, protože prezident má zpoždění. Baví se mezi sebou o tom, nač se zeptají prezidenta. Jde například o otázky týkající se podpory rodin v Čechách. „Právě tato podpora je u nás nedostatečná," uvedla jedna z příchozích.

11:14 - Před Kulturním domem U Jezera čeká na příjezd prezidenta zhruba 60 lidí, další už sedí uvnitř. "Přišly jsme se podívat ze zvědavosti, na nic se asi ptát nebudeme, ale chtěly jsme vědět, jak vypadá a zažít tu atmosféru tady," říká Alena Navrátilová ze Stráže pod Ralskem.

close Lidé ve Stráži nad Nisou čekají na Zemana. zoom_in

11:02 - Přestože je plánované setkání prezidenta s občany Stráže pod Ralskem v Kulturním domě u Jezera v 11:15 hodin, na náměstí na Miloše Zemana čeká zhruba dvacet lidí, kteří vypadají zvědavě, v rukou již mají připravené telefony.

10:57  -Prezident nyní jedná s představiteli města v obřadní síni bývalého městského úřadu ve Stráži pod Ralskem, kde převezme z rukou starosty dary.

Ve Stráži pod Ralskem obdarují prezidenta Miloše Zemana sadou stříbrných mincí, na nichž jsou vyobrazení někdejší pánové místního zámku z šlechtického rodu Vartenberků. Dohromady čtyři mince zdobí podobizny Markvarta z Března, Beneše, Čeňka a Jana Jiřího z Vartenberka. „Je to zabalené v krásném dárkovém balení a domnívám, že je to vhodný dárek," říká starosta Stráže pod Ralskem Zdeněk Hlinčík. Kromě luxusní sady mincí si prezident ze Stráže odveze pamětní knihu „Obrazy z dějin města". Dar v podobě skleněného reliéfu na stuze chtějí prezidentovi předat také zástupci Hornického spolku.

10:20 - Prezident Miloš Zeman je nyní na cestě do Stráže pod Ralskem, kde se setká se zástupci města. 

Město má více než 4 tisíce obyvatel. Je centrem těžby uranové rudy. Od 90. let zde probíhá zahlazování následků chemické těžby.


Vítáme vás u druhého dne prezidentské návštěvy v Libereckém kraji a u on-line zpravodajství z této události. Díky Deníku můžete sledovat cestu prezidenta Zemana krajem.

Středa 25. března

ČESKOLIPSKO

10:35 příjezd do Stráže pod Ralskem, bývalý městský úřad

11:15 setkání s občany Stráže pod Ralskem v Kulturním domě U jezera

12:00 příjezd k Akademii Vězeňské služby ve Stráži pod Ralskem

12:40 návštěva společnosti Diamo

15:40 příjezd do města Mimoň, setkání s představiteli města

16:20 setkání s občany Mimoně a zástupci Mikroregionu Podralsko v Domě kultury Ralsko

17:05 průjezd oblastí Ralska (bývalý vojenský prostor Ralsko)