Jablonecká rodačka, nejmladší olympionička v historii České republiky, která v 15 letech startovala na zimních olympijských hrách v Pekingu v disciplíně skoky na lyžích, a studentka specializovaného gymnázia v Rakousku, která v minulosti navštěvovala Gymnázium a Obchodní akademii Tanvald.

Ke všem těmto rolím Anežky Indráčkové se přidal i další úspěch. V celorepublikové soutěži Středoškolák roku 2023, kterou pořádá nezisková organizace ProStředoškoláky, obsadila 10. místo. Cílem organizace je propojení aktivních studentů, kteří se ve volném čase věnují zajímavým věcem a svou zvědavostí přesahují školní osnovy.

„Když mi přišel mail, že jsem se umístila v TOP25, tak už tak jsem byla velmi překvapená. To, že jsem se nakonec dostala až do TOP10, jsem opravdu nečekala. Ta konkurence byla obrovská,“ svěřila se Deníku se svými pocity talentovaná sportovkyně, která se ve volném čase věnuje fotografování. Ocenila možnost potkat tolik inspirativních lidí, kteří vynikali v naprosto odlišných směrech. „Musím poděkovat všem, kteří mě v této soutěži podpořili,“ doplnila.

Devátý ročník soutěže nedávno vyvrcholil slavnostním galavečerem v Praze. Smysl soutěže podle vedoucího organizace Adama Holdy spočívá v motivování a ocenění studentů středních škol, kteří se už při studiu věnují aktivitám, jež je připravují na budoucnost a mají přínos pro celou společnost. „Šíříme povědomí o středoškolských příležitostech a staráme se o to, aby se jich mohl chopit každý. Finalistům pomáháme s dalším rozvojem a jejich příběhy posíláme do světa nejen mezi jejich vrstevníky,“ sdělil Holda.

V libereckém RC parku se rozloučili s letošní sezonou.
VIDEO: Přes překážky ke hvězdám. V RC parku se rozloučili s letošní sezonou

Přihláška do soutěže vypadá jako seznam nejpodstatnějších deseti aktivit každého středoškoláka. Ty poté anonymně a individuálně ohodnotí porota skládající se ze členů organizace a samotných bývalých finalistů soutěže, kteří mají do těchto aktivit mimořádně dobrý vhled.

„Následně tyto aktivity přiřazujeme zpět k soutěžícím, jejichž pořadí poté kvalitativně upravujeme. Samotné aktivity hodnotíme na základě mnoha kritérií. Sledujeme celkové vynaložené úsilí, dopad aktivity, míru vlastní iniciativy nebo multioborovost dané přihlášky,“ osvětlil princip hodnocení Holda.

Nyní Indráčková objíždí závody světové úrovně, na letošním Evropském olympijském festivalu mládeže získala bronzovou medaili. Vrcholem zimní sezony pro ni budou Young Olympic Games v Jižní Koreji, na které se aktuálně připravuje.

Loni byla nejmladší účastnicí zimních olympijských her v Pekingu, kde obsadila 30. místo. Byla to pro ni velká zkušenost. „Peking mi rozhodně pomohl se stresem. Tam jsem ho pociťovala, tak jsem na tom začala víc pracovat. S bušením srdce a divokými myšlenkami bojuji za pomoci hlubokého dýchání,“ řekla Indráčková.

A jaké dojmy si odnesl pořadatel soutěže ze setkání s oceněnou? „Anežka je i přes svoje neopomenutelné úspěchy velmi srdečná, milá a skromná. Je až neuvěřitelné, co Anežka ve svém věku dokázala a s jakou pokorou mluví o svých úspěších. Věřím, že Anežka díky své vytrvalosti a píli dosáhne ještě vyšších milníků a bude se jí dařit nejen ve sportu,“ dodal Holda.