Co na tom, že na stupních vítězů neuvidíme zvučná jména zimního sportu. Protože si při slavnostním medailovém ceremoniálu budeme moci říct jedno důležité slovo. To slovo totiž zní: Zatím. A dlužno poznamenat, že pro mladé sportovce mají Zimní evropské olympijské hry stejný kredit, jako ZOH pro dospělé sportovce.

Do Liberce, který se spolu s Jabloncem nad Nisou a Rejdicemi stal pořadatelským městem 10. Zimního olympijského festivalu mládeže (EYOWF 2011), se totiž sjede evropská elita mladých sportovců. A je tedy pravděpodobné, že mezi medailisty, s nimiž se během příštího týdne setkáme, budou i účastníci nadcházejících zimních olympiád.

Nejvíce závodníků vyslalo Rusko

Nejpočetnější výpravu z celkem 44 výprav a téměř tisícovky závodníků vyšle Rusko. O medaile se utká 99 jeho sportovců. ČR se počtem členů výpravy ovšem nedala zahanbit. „Český olympijský výbor využil právo pořádající země a obsadil všechny sporty a disciplíny. Našimi největšími nadějemi na zisk medaile by měli být krasobruslař Petr Coufal, běžci na lyžích Petra Nováková a Petr Knop a biatlonista Tomáš Vojík.

Rovněž hokejový tým má cíl skončit na jedné z medailových příček,“ zhodnotil ambice domácích reprezentantů Jan Stluka, vedoucí české výpravy na zimní olympiádě. Samotný kraj bude zastupovat 18 závodníků. Mezi přihlížejícími se objeví i řada sportovních legend, například běžkyně Květa Pecková či legendární krasobruslařka Katarina Witová a mnozí další. Sportovní zážitek si nenechá ujít ani olympionik Jan Železný.

Potvrzena je rovněž i účast samotného prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Roggeho, který se zhostí slavnostního zahajovacího ceremoniálu v liberecké Tipsport areně. Zúčastní se ho i prezident Asociace evropských olympijských výborů Patrick Hickey z Velké Británie. „Ten se tu představí dokonce ve dvojroli. Jednak jako oficiální představitel a zároveň jako fandící rodič. Jeho syn totiž zároveň reprezentuje Velkou Británii v alpských disciplínách,“ prozradil tiskový koordinátor EYOWF Vladimír Zemánek.

EYOWF: Dvě premiéry

Na programu zimního festivalu budou v porovnání s předchozími ročníky i dvě zajímavé novinky. „První se týká alpského lyžování, kdy se na závěr uskuteční závod čtyřčlenných smíšených družstev. Druhý netradiční závod nabídne severská kombinace v podobě týmového sprintu dvoučlenných družstev,“ připomněl sportovní ředitel soutěže Ivo Gréger.

Atraktivní program přenese i televize

„Program festivalu jsme nekoncentrovali pouze do dopolední a časně odpolední části, ale snažili jsme se ho naopak rozčlenit tak, abychom návštěvníkům umožnili sledovat disciplíny v průběhu celého dne,“ připomněl Gréger. Atraktivní skokanské závody jednotlivců i družstev se uskuteční na Ještědu večer při umělém osvětlení. Vstup na všechny disciplíny a do všech areálů je pro návštěvníky zdarma.

Vybrané souboje se objeví také na televizních obrazovkách. „Stanice Eurosport 2 nabídne divákům deset hodin přímých přenosů a záznamů, například hokejový duel Česko–Finsko a finále celého turnaje, skokanské závody a běžeckou soutěž ve sprintu. Česká televize na svém kanálu ČT 4 nabídne každý den dvacetiminutový sestřih nejdůležitějších okamžiků.

Počasí hrozí

Největší hrozbu evropského šampionátu mládeže představuje počasí, které v minulých dnech vypadalo téměř předjarně, přesto organizátoři nepropadají panice. A meteorologické prognózy na příští týden jejich optimismus podporují. „Navzdory oblevě, která zasáhla v minulých dnech celou střední Evropu, nemáme v areálech žádné komplikace. Běžecké okruhy ve Vesci a v Břízkách, stejně jako můstek i sjezdová trať na Ještědu jsou připravené k závodům. Vytvořili jsme také dostatečnou zásobu technického sněhu, navíc meteorologové hlásí už od soboty opět citelné ochlazení,“ nebojí se komplikací prezident organizačního výboru Roman Kumpošt.

Zapálení ohně

Mladí sportovci jsou připraveni, počasí se navzdory včerejšímu dešťovému výkřiku snad umoudří, nezbývá než zapálit olympijský oheň.
Na slavnostní ceremoniál, který začne zítra v 19.30 v liberecké Tipsport areně zvou organizátoři širokou veřejnost. „Připraven je zajímavý program, který přiblíží vše, co Česko v minulosti i současnosti světu dalo. Připomene historii, Karla IV., ale například i vynález silonek či nanovláken,“ prozradila mluvčí Radana Kubešová.

Hlavním tahákem bude bezpochyby koncert české kapely Eddie Stoilow, kterou znají dobře zejména posluchači rozhlasové stanice Evropa 2 a která je autorem olympijského hitu a znělky Hey you. To nejpodstatnější však bude samotné zažehnutí olympijské pochodně, jejíž plamen přivezli organizátoři koncem ledna z kolébky olympiád – Řecka. Ke slavnostnímu úkonu byli vybráni reprezentanti české výpravy a zároveň zástupci kraje: běžkyně Petra Hynčicová a hokejový útočník Josef Mikyska.