Zahajovací ceremoniál se nesl ve znamení kulturních vystoupení, proslovů a tanečních vložek. Vlajkonoškou Libereckého kraje byla Gabriela Koukalová, bývalá československá běžkyně na lyžích a maminka slavné biatlonistky. „Musím říct, že mně je líto, že za mých mladých časů nic takového nebylo, ale je to nádherný, úplně mě mrazí. My jsme měli možnost soutěžit pouze na mistrovstvích.“ Dodala rovněž, že velmi důležitá je motivace, kterou děti díky takovýmto projektům získají.

A jak hodnotili zahájení někteří členové výpravy? „Čekali jsme trochu větší show, žádné světelné efekty, ale i tak to bylo super a nezapomenutelný zážitek. Už se moc těšíme až se vrhneme do soutěží.“

O medaile se v Pardubickém kraji popere 92 sportovců z Liberecka, kteří mají zastoupení ve všech jedenácti sportech. Mezi velké naděje na zisk cenných kovů patří běžkyně na lyžích Nela Půbalová se třemi zlatými medaile z minulé ODM či rychlobruslařka Karolína Sýkorová.

Liberecký kraj je v historii zimních olympiád tím vůbec nejúspěšnějším a nemalé cíle má i tentokrát. O cenné kovy se na východě Čech bude bojovat až do čtvrtka 1. února, kdy olympiáda končí slavnostním ceremoniálem v České Třebové.

Ladislav Stránský
člen programu Mladí novináři na ODM 2018