Něco hned a něco potom. Tak vypadá řešení dopravy v Oldřichově v Hájích. Místní již několik let volají po větší bezpečnosti. A kraj, který má průtah obcí na starosti, se do nápravy konečně pustil. A to s velkou parádou.

Oldřichovští si stěžovali především na bezohledné řidiče, kteří nedodržují maximální povolenou rychlost, na chybějící chodníky a v horní části obce se pak lidem nelíbí, že jim silničáři při úklidu vozovek, především v zimě, hrnou nepořádek na domy.

Předali studii

„Před pár dny jsme představili vedení Oldřichova v Hájích bezpečnostní studii, kterou jsme nechali vypracovat. Z té vyplývá, že některé záležitosti související s problematickou dopravou v obci můžeme vyřešit hned, přičemž Krajská správa silnic Libereckého kraje dostala okamžitý pokyn,“ informoval Martin Sepp, krajský radní pro dopravu. Mezi úpravy, které pomohou zvýšit bezpečnost na oldřichovské silnici patří například doplnění chybějícího svislého značení, přibude i zrcadlo pro lepší výhled řidičů.

„Další závady, které jsou potřeba vyřešit, jsou finančně příliš nákladné, a nejsou tedy možné ihned. Do nich jsou začleněné například chodníky, staré kamenné patníky nebo příliš úzká silnice. Jako nebezpečné se ukázalo i přejíždění železničního přejezdu v horní části obce,“ upozornil Martin Sepp.

Nebezpečný přejezd

Při jeho přejíždění ze spodní části obce totiž vůbec není vidět, zda z pravé strany nejede vlak. „Nebezpečí by skutečně hrozilo, pokud by nefungovala na přejezdu světelná signalizace. Budeme trvat na jeho osazení závorami,“ doplnil Martin Sepp.

Starosta Oldřichova Jaromír Tichý je podle svých slov rád, že všechna nebezpečná místa dostala svá pojmenování a ohodnocení. „Dohodli jsme se, že co půjde udělat hned, udělá se. S finančně nákladnějšími investicemi se musí počkat a budou se vybírat sice levnější varianty, ale takové, aby byly dostatečně účinné,“ uvádí Tichý. Jak doplnil, nejde jen o sliby, že k realizaci skutečně dojde.

Místní trápí i rychlost, jakou řidiči přes Oldřichov jezdí. „Bydlím v Oldřichově přes 20 let a vnímám obrovský nárůst veškeré, zejména však osobní dopravy. Dle mého mínění, pokud je v něčem problém, pak je to rychlost, jakou všichni, včetně kamionů, přes obec jezdí,“ upozorňuje Ivo Lánský.

„Souhlasím a jsem pro omezení vjezdu kamiónů. Myslím, že silnice přes Oldřichovské sedlo je pro nákladní dopravu zcela nevhodná a pokud to alespoň částečně sníží frekvenci v obci, všem obyvatelům se uleví,“ přidává se Jan Moravec.