Auta řítící se vysokou rychlostí obcí. Pištící pneumatiky a brzdné čáry. Tak vypadá dopravní situace v Oldřichově v Hájích, která místní obyvatele už dlouho trápí.

Nyní jim ale konečně svítá naděje. Krajská správa silnic totiž v současné době podává návrh na snížení rychlosti v horní části obce.

„Situace v Oldřichově je pro obyvatele neúnosná. Rychle jedoucí auta dennodenně ohrožují bezpečnost lidí. Rychlost je tedy prvořadou oblastí, kterou budeme řešit. Chceme dosáhnout toho, aby se rychlost v horní části obce snížila,“ uvedl Martin Sepp, krajský radní pro dopravu.

O tom, zda budou v této části obce auta opravdu jezdit pomaleji, rozhodne ale až odbor dopravy libereckého magistrátu. „Oficiální požadavek jsme ještě nedostali. Změnu rychlosti stanovuje zákon. Je možné rychlost změnit, pokud je ohrožena bezpečnost obyvatel nebo plynulost provozu. Také pokud je snížení ve veřejném zájmu lidí. Jaká je situace v Oldřichově, o tom zatím žádné zprávy nemám. Ale určitě to budeme řešit,“ vysvětlil Pavel Rychetský šéf libereckého odboru dopravy.

Snížení rychlosti by obyvatelé uvítali

I Oldřichovští považují rychle svištící auta za největší problém, s kterým se musí obec co nejdříve vypořádat. „Souhlasím s tím, že větším problémem než kamiónová doprava je rychlost osobních automobilů a motocyklů,“ uvedl v diskusi na stránkách Libereckého deníku David Vaniš z Oldřichova v Hájích.

Také další obyvatelku obce trápí rychle jedoucí auta. „Důležitější je řešit bezpečnost chodců, tedy redukovat rychlost všech projíždějících automobilů a hlavně vybudovat chodníky - dojít od vlakové zastávky domů s malým dítětem je pro mě pravidelný, avšak nevyhledávaný adrenalin,“ psala v diskusi Deníku Karla Podlipná.

Jarmila Pečená z Oldřichova popisuje situaci v obci následovně. „Děti, důchodci, rodiny s malými dětmi uskakující před bezohlednými řidiči, pokud mají kam. Neustálé kvílení brzd, hluk, prach, otřesy domu, praskající okna a obavy o holý život, když se řítící protijedoucí těžká vozidla nevejdou na silnici,“ vyjádřila Jarmila Pečená.

Pomoci by měla odborná studie

Některým Oldřichovským vadí naopak především velké množství kamionů, které obcí projíždí, a chybějící chodníky. To by měla vyřešit odborná studie, kterou provede odbor dopravy libereckého magistrátu.

„Navrhneme podle výsledků průzkumu, jak dopravní situaci řešit. Je tu několik variant. Jednou z nich je technická úprava komunikace, další odklonění dopravy jiným směrem,“ upřesnil Pavel Rychetský.

Podle Martina Seppa se také bude řešit zimní údržba komunikací. „V nejbližší době se spojí náměstek Jiří Daníček z Krajské správy silnic se starostou Oldřichova. Bude zjišťovat škody na soukromém majetku občanů v souvislosti se zimní údržbou,“ uvedl Martin Sepp.

Pomoci by měl také radar, který bude pravděpodobně instalován v horní části obce. O tom, jestli zvítězí řešení snížení rychlosti v horní části Oldřichova v Hájích, rozhodne brzy odbor dopravy libereckého magistrátu. Jasno by mohlo být do tří měsíců. Tak dlouho totiž trvá podle Pavla Rychetského posouzení celé situace.