Víte, jakými stádii života prochází od narození včela dělnice, a že umírá vyčerpáním za letu? Víte, že kdyby všechny včely na planetě naráz vymřely, ocitl by se na pokraji vyhynutí veškerý život, tedy i člověk?
Odpovědi na všechny otázky kolem života včeliček a současně i setkání se včelaři a jejich produkty nabídne v sobotu 22. května od 9.30 hodin Krajský den včely a mladých včelařů v Oldřichově v Hájích na Liberecku.
„Cílem krajského dne je nejen představit návštěvníkům samotné včelařství, ale také podpořit lidi, kteří se tomuto náročnému oboru věnují. Současně chtějí pořadatelé získat nové včelaře. Krajský den včely se uskuteční v areálu Ekocentra Oldřichov v Hájích, které lidé najdou na konci obce směrem k Liberci,“ uvedla mluvčí Libereckého kraje Květa Šírová.
Včelaři akci připravují ve spolupráci s Libereckým krajem a Regionální agrární radou Libereckého kraje. Nebude zde samozřejmě chybět ani prodejní výstava včelařských pomůcek.
„Pro návštěvníky budou připraveny živé ukázky včelaření s využitím skleněného úlu, přednášky o včelařství i představení a prodej včelích produktů,“ přiblížil program Vladimír Davídek, předseda liberecké okresní organizace Českého svazu včelařů.
Včelaři vymírají. A mladí se nerodí
Na programu bude i vyhodnocení letošního ročníku dětské výtvarné soutěže Ze života včel. Pracovníci oldřichovského Ekocentra připraví pro děti zajímavé tvůrčí dílny o včelách. Včely jsou pro přírodu a zemědělství velmi důležité – opylují většinu užitných i planých rostlin. Jsou zásadní pro zachování přírodní pestrosti i výživy člověka.
Zatímco včely v Libereckém kraji ohrožují choroby, řady včelařů řídnou především proto, že stárnou a vymírají, a mladým se do tohoto krásného koníčku nechce.
Včely bývají láskou na celý život
„Věkový průměr včelařů v kraji je kolem 60 let a každý rok se jejich počet snižuje. Stav včelstev klesl za posledních patnáct let o více než třetinu,“ uvedla Květa Šírová. „Včely – to není jen tak obyčejný koníček. To je láska na celý život. Kdo tomu jednou propadne, včelaří až do smrti,“ podotkl před časem liberecký včelař Jiří Vomáčka.
Aby mohly včely vyrobit jeden kilogram medu, musejí navštívit pět milionů květů. Někdy létají za květy i jeden kilometr daleko a cestu přitom urazí mnohokrát za den. Včela nemůže v úlu vypustit celý váček, musí si něco nechat pro sebe, aby měla energii na cestu.
Po vylíhnutí se včelka nazývá čističkou, čistí svou mateřskou buňku. Pak se z ní stává kojička, to krmí plod, včelu – matku. Od 12. dne života je stavitelkou, vylučuje šupinky vosku a připravuje se na život létavky. Dožívá se asi čtyřiceti dnů, pak umírá za letu vyčerpáním.