Německá koupaliště doporučuji zásadně nenavštěvovat. Proč? Pak už se vám totiž na ty česká nebude nikdy chtít. Typickým příkladem je Olbersdorfské jezero v Žitavě. Je to jen pár kilometrů od Hrádku nad Nisou a jak jednou jeho vody okusíte, rázem zapomenete na české rybníčky brčálníky s drahým vstupným, lidmi namačkanými hlava na hlavě a nulovým zázemím. Je smutné, že to musíme konstatovat, ale nejlepším místem ke koupání na severu Čech je areál v Německu.

Zatopený důl

Nejprve fakta pro ty, kdo o Olbersdorfském jezeře ještě neslyšeli: Šedesátihektarová vodní plocha vznikla v roce 1999 zatopením hnědouhelného povrchového dolu. Celé okolí bylo nejen zrekultivováno, ale i přizpůsobeno nárokům na moderní volnočasové aktivity. Vznikla třistametrová písečná pláž, hotel, parkoviště, půjčovna lodiček, několik restaurací, hřiště pro děti, cyklostezka a naučná stezka.

A teď k samotným výhodám jezera: Cesta sem je dokonale značena. Jakmile za Hrádkem vjedete do Žitavy, desítky informačních cedulí s nápisem Olbersdorfer See vás navede až na místo. Jízda trvá jen pár minut. Zaparkujete na prostorném parkovišti s částečně travnatým povrchem, za stání si tu účtují euro. My však neměli s sebou drobné, a proto jsme zaparkovali bez vyzvednutí lístku v automatu – auto nikdo neodtáhl a ani po nás peníze nechtěl. To není návod, jen poukázání na mentalitu provozovatelů. Dobře vědí, že spokojený a nenaštvaný návštěvník se sem rád vrátí.

Vstupné k jezeru se žádné neplatí. Cestou k vodě minete několik bufetů, u mnoha z nich jsou názvy jídel uvedeny v češtině. Ceny odpovídají našim poměrům – nápoje se pohybují kolem jednoho eura, řízek pořídíte za 2. V nabídce je i zmrzlina, langoš nebo gyros. Za 5 euro se tu dosyta najíte a napijete.
Kdo se nespokojí s rychlým občerstvením, může využít stylovou restauraci Kapitána Hooka, kde nabízejí například rybí speciality. Restaurace má i své webové stránky v češtině, kde si můžete prohlédnout jídelníček a rezervovat si místo. Ceny jídel se pohybují kolem 10 euro, což je pro našince dost.

Atrakce i soukromí

Samotné jezero je největším překvapením. Jeho voda je až překvapivě průzračná, z dálky dělá modré odlesky a skutečně budí dojem, že jste u moře.
Vybrat si můžete z několika pláží, podle vaší nátury. Lidé s dětmi asi zvolí hlavní písečnou pláž s neskutečným množstvím dětských atrakcí. Je tu nejvíce živo a vstup do vody je pozvolný, ještě desítky metrů od břehu stačí i děti. Během naší návštěvy budila největší atrakci nebojácná labutí rodinka s mládětem, které se všichni fotili a bavili se jejich krmením.

Kdo nemá rád hlučnější společnost, může volit z travnaté pláže vlevo, anebo se kousek projít a lehnout si do stínu mezi stromy asi 300 metrů od hlavní pláže, kde bude mít největší soukromí. Samozřejmostí jsou všudypřítomné lavičky a odpočívadla. WC se nacházejí vždy u vstupu a hotelu. Voda je teplá a dno pokrývá jemný štěrkopísek.

Využít volný čas můžete i jinak než sluněním se na dece. Za prohlídku stojí samotný areál jezera, který je tematicky věnovaný historii povrchové těžby v místě, takže si můžete osahat různá rypadla a těžební vozíky. Areál je příkladně upraven, v jeho zadní části se nachází dřevěné molo, vedoucí k hotelu na jezeře. Kdo má čas, může celé jezero obejít. Přijde pak na to, že se tu nachází i nudapláž a půjčovna plachetnic. Z okolí je krásný výhled a milovníci pohybu jistě ocení možnost projet si celou trasu kolem jezera na kole či kolečkových bruslích. Inline cesta je asfaltová a rovná.

U Obersdorfského jezera se dá strávit příjemný den a stále budete mít co obdivovat. Pokud si přivezete svoje jídlo a pití a nevyužijete nabídky sportovních aktivit, bude vás pobyt stát pouze jedno euro za parkování. Můžete ale přijet nalehko a utrácet tu jako u moře, možností je tu nepřeberně.

PLUS: Rozlehlost areálu, teplota a čistota vody, dobře značený přístup, atrakce, zázemí a klid.

MÍNUS: Ceny jídel v restauraci, nutnost mít eura, dojezdová vzdálenost.