Chybělo málo a technologie, která na začátku 90. let dorazila, stejně jako řada dalších výdobytků „kapitalistické ciziny" málem zanikla. S nástupem digitální technologie lidé přestali využívat kouzlo papírové fotky. I té, kterou měli díky polaroidu k dispozici z pár minut. „Když Polaroid rozhodl o ukončení výroby filmů na instantní fotografie, parta zaměstnanců a nadšenců se na závěrečném večírku rozhodla, že kouzlo fotky, která je absolutním a nenapodobitelným originálem, protože není zachycena na filmu, ale přímo na fotografický papír, udrží za každou cenu. Založila firmu Impossibile a dnes získává stále víc a víc příznivců," začal vyprávění na libereckém workshopu Tomáš Nosek.

Jednou takovou je i dvacetiletá studentka Sára. Polaroidem je naprosto okouzlena. „Když se mě doma ptali, co chci k dvacetinám a já řekla, že jedině polaroid, odsoudili to jako přežitý nesmysl, tak jsem na něj prostě ušetřila," pyšně předvádí designový kousek ve stylu retro se zrcadlovkou, který patří k těm dražším. Obyčejné polaroidy se dají pořídit už za něco málo přes tisícovku. Co je na technologii drahé, je samotný film ve čtvercovém formátu, na němž se fotka vyvolá během chvíle. V krabici za 520 korun je jich jen osm. „Na digitální foťák nebo mobil můžete nacvakat stovky dokonalých snímků, já sám mám v počítači několik takových souborů, které už třeba nikdy ani neotevřu, ale fotka, kterou držíte v ruce, je zkrátka něco úplně jiného," popisuje Tomáš. „Navíc naprostý originál. Je v tom kouzlo nedokonalosti, nevíte nikdy, co v tom chemie udělá, navíc nové série filmů se vyrábějí hrozně rychle, takže je to pořád kouzlo nového," vysvětluje. „Smyslem workshopu je právě naučit lidi zacházet s novým typem materiálu, aby jich zkazili co nejméně," doplňuje ho jeho kolega Michal, s nímž společně provozují poradenství i galerii PolaroidLove na pražském Žižkově.

Mezitím rozdávají z krabice polaroidy a učí jak založit papír. A jde se na portrét. „Ten je pro polaroid díky typickému čtvercovému formátu asi nejvhodnější. Někdo si vybírá barvu, jiný sahá po černobílé. Kulisou jsou polorozpadlé domy na „Papíráku", které půjdou zanedlouho k zemi. I v tom je kouzlo okamžiku… Připravují se modelové pro focení portrétu holka kluk.

Ale to už lidé okouzlení polaroidem fotí jeden druhého. Záběr můžete opakovat, ale každý z nich má neopakovatelné kouzlo právě zachyceného okamžiku. Michal s Tomášem vysvětlují obsluhu i nezbytné finesy, světlo, vzdálenost. Mezi účastníky je i fotograf Roman Dobeš (vpravo). Dá se podle něj technologie polaroidu využít nejen jako zábava? „Je to specifická technologie, která má své charakteristické vlastnosti a pokud ji člověk přijme, určitě se s ní dají dělat i seriózní práce. Výhoda je v samotném originále, protože nic podobného už nikdy nevznikne, což je vlastně samotný symbol fotografie, ale není to jen v zachycení času, tím, že je to hmatatelné, dá se říct, že vlastně vytvoříte unikátní „obraz"," říká.