Leden: Hromadná nehoda sedmnácti aut

Liberecko - Dvě hromadné dopravní nehody, ke kterým došlo v rozmezí pouhých tří hodin, ochromily 28. ledna dopravu na rychlostní komunikaci mezi Turnovem a Libercem. Do střetů se tehdy připletlo celkem sedmnáct automobilů, dva lidé vyvázli z nehod se zraněním. Příčinou byl podle všeho namrzlý povrch vozovky. První z nehod se odehrála okolo šesté hodiny ranní, kdy došlo ve směru z Turnova do Liberce ke střetu šesti vozidel.

„U odbočky na Rychnov u Jablonce ve směru z Hodkovic nad Mohelkou havarovalo pět osobních a jedno nákladní vozidlo. Oba jízdní pruhy byly neprůjezdné, policisté proto odklonili dopravu přes obec Záskalí,“ informovala tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Tato nehoda se ještě obešla bez zranění.

Ke druhé nehodě došlo kolem půl deváté ve stoupání k obci Žďárek a k Sychrovu, tedy v opačném směru než incident starý pouze několik hodin. „Hasiči zde nalezli celkem jedenáct havarovaných osobních vozů. Dvě osoby utrpěly zranění a byly odvezeny záchranáři zdravotnické služby k ošetření. Hasiči u havarovaných vozů provedli protipožární zabezpečení a zasypali uniklé provozní náplně sorbentem,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Liberecké kraje Iva Michalíčková. V místě nehody odkláněla policie dopravu přes Jílové.

Při druhé nehodě musela zasahovat dokonce letecká záchranná služba. Vrtulník odvezl do liberecké nemocnice zraněnou ženu. Lehčí zranění utrpěl také jeden muž. Oba ranění byli řidiči osobních automobilů. „Žena utrpěla zranění hrudníku, muž si poranil dolní končetinu. Toho však záchranáři zvládli ošetřit přímo v místě nehody,“ řekla Deníku tisková mluvčí liberecké záchranky Kristýna Fejfarová. Jak potvrdila policejní mluvčí, za nehody nesl vinu silně namrzlý povrch vozovky, který řidiči nezvládli.

Únor: Jesle v Liberci zůstávají

Liberec - Městské zastupitelstvo na únorovém zasedání rozhodlo, že Liberec bude dále podporovat dětské jesle. Na podzim loňského roku přitom Ondřej Červinka, náměstek primátora, uvedl, že jesle k 30. červnu 2008 skončí.

Při argumentaci nepomáhala ani možnost zkrácené mateřské dovolené, při které matka pobírá rodičovský příspěvek pouze po dobu dvou let a pak se chce vrátit do zaměstnání. Jesle se měly uzavřít k 30. červnu. „Vstřícným krokem města je bezplatné poskytnutí budovy pro vznik soukromých jeslí. Pokud si maminka bude chtít mateřskou dovolenou zkrátit, bude si muset zaplatit soukromé jesle,“ vzkazoval na podzim libereckým rodičům náměstek primátora Ondřej Červinka.

Přitom se tehdy hovořilo o měsíčním poplatku za soukromé hlídání dětí od jednoho roku do tří let ve výši kolem sedmi tisíc korun. Informace o možném zrušení jediných jeslí, které se ve městě pod Ještědem nacházejí a které jsou navíc specializované pro děti s očními vadami a opakovanými respiračními chorobami, vyvolala mezi rodiči bouřlivé diskuze, které vedly až k sepsání petice za zachování jeslí.

Rodiče se totiž obávali, že Liberec by přišel o unikátní pracoviště, kde se zdravotníci ve spolupráci s pedagogy snaží u dětí zmírnit či dokonce napravit drobné zdravotní obtíže před jejich nástupem do prvních tříd. „Je to přechod na jednotný systém. Nyní zajišťujeme dětem péči, kdy jsou nesystémově zařazeny do pseudoléčeben. Chceme, aby chodily do normálních tříd, aby se integrovaly. Problém v těchto zařízeních je mimo jiné i v tom, že zde nedostávají předškolní vzdělání,“ odůvodňoval tehdy krok města náměstek Ondřej Červinka.

Zkušenosti rodičů se s názorem náměstka zcela rozcházely. „Mé dceři se musí pravidelně zalepovat oko, učitelky ve školkách to neumí a děti by se jí smály nebo by jí náplast strhávaly,“ mínila Eva Kožínková, jejíž dcera chodila do speciální školky v Husově ulici.

„Na svém únorovém zasedání se zastupitelé peticí občanů za zachování městských specializovaných zařízení pro děti ve věku od 1 do 3 let zabývali. Po diskusi byl schválen záměr zachovat takové zařízení v ulici Holečkova, a zařízení Husova a Údolní převést pod školská zařízení,“ vysvětlil tiskový mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych vstřícný krok města, který jesle zachránil.

Březen: Otřesné zabití psa

Liberec - Hrůzný pohled se v posledním březnovém týdnu naskytl dětem, které si hrály v lesíku Opičák u libereckého letiště. V tamním jezírku našly mrtvého psa přivázaného k pneumatice. „Utýraného psa se někdo zbavil způsobem, který je pro nás naprosto šokující a nepřijatelný,“ komentoval případ tiskový mluvčí liberecké zoologické zahrady Ivan Langr.

Přibližně desetiletého křížence se zákalem v očích neznámý pachatel přivázal vodítkem k pneumatice a hodil do vody. „Jedná se o zvlášť otřesný způsob zabití zvířete, protože jezírko je poměrně mělké a pejsek musel zřejmě dlouhou dobu marně bojovat o život,“ uvedla pro Deník vedoucí libereckého Centra pro zvířata v nouzi Bobík, Ivana Hancvenclová.

Duben: Liberecký kraj koupí hotel a vysílač Ještěd

Liberec - S největší pravděpodobností Liberecký kraj odkoupí horský hotel a vysílač Ještěd. Zhruba půlroční jednání se současným majitelem, kterým jsou České radiokomunikace, dospěla na konci dubna ke konci. „Je to tak, Ještěd budeme prodávat,“ potvrdil tehdy Deníku tiskový mluvčí Českých radiokomunikací Pavel Kočiš.

Z dlouhých jednání nakonec vyplynulo, že Ještěd koupí Liberecký kraj. Záměr odkoupit dominantu Liberce pak v srpnu schválili krajští zastupitelé. Kraj chce vysílač koupit především z toho důvodu, že má větší šance získat evropské dotace na potřebnou rekonstrukci libereckého architektonického skvostu než České radiokomunikace. Těm by měl kraj zaplatit za Ještěd částku blížící se pětaosmdesáti milionům korun.

O prodeji se však stále vedou složitá jednání. České radiokomunikace například chtějí, aby jim kraj Ještěd nadále pronajímal. S využitím vysílače totiž počítají i v digitálním vysílání.

Květen: Ovčák buduje nové stádo

Habartice - Začátek května byl pro habartického chovatele ovcí Petra Stříbrného první pozitivní vlaštovkou. Na farmu mu totiž dorazilo prvních třicet ovcí a jeden beran, ze kterých buduje nové stádo. Své více jak sto kusové stádo oveček musel totiž nechat vybít poté, co se u jednadvacetiměsíční ovce, která na rodinné farmě uhynula, prokázala nákaza klusavky. To je ovčí obdoba nemoci šílených krav.

Stádo přitom majitel Petr Stříbrný budoval se svou matkou Věrou celých pět let. I po prvních testech, které klusavku prokázaly, majitel doufal, že se ještě podaří jeho stádo zachránit. „Naše ovečky jsme nikdy nedokrmovali žádnou krmnou směsí, která by mohla nákazu způsobit,“ napsal již dříve Petr Stříbrný v prohlášení, které umístil na webové stránky habartické farmy.

Klusavkou ohrožené stádo z Ovčí farmy Habartice bylo však po výsledcích závěrečného konfirmačního testu v úterý 7. února naloženo během večera na nákladní vozy a odvezeno do firmy Asanace s.r.o. v Žichlínku u Lanškrouna, kde se nachází jediné zařízení v České republice určené k likvidaci ovcí.

Ani po likvidaci celého stáda však potíže Ovčí farmy Habartice neskončily. Petr Stříbrný totiž zažádal u ministerstva zemědělství o náhradu škody a neuspěl. Jeho žádost totiž ministerstvo označilo jako neúplnou. „Vše tehdy viselo na dvou fakturách, které jsme neobdrželi včas,“ vysvětlil Petr Stříbrný.
V současné době už je situace chovatele o něco příznivější. Ministerstvo zemědělství již poslalo zálohu na náhradu škody.

„Ministerstvo zemědělství nám prozatím zaslalo jako zálohu čtyři sta sedmdesát tisíc korun a o dalších penězích jednáme,“ vysvětlil Petr Stříbrný. Asanace přitom stála v únoru farmu 340 tisíc korun a škoda na stádě byla vyčíslena na necelých 500 tisíc korun. „Kdybychom neměli jiné příjmy, tak by nás to mohlo stát celou firmu,“ posteskl si již dříve v rozhovoru pro Deník chovatel Petr Stříbrný.

Červen: Přestavba terminálu MHD

Liberec - Komplikace cestujícím městské hromadné dopravy přinesly úpravy terminálu ve Fügnerově ulici. Jednalo se především o výluky tramvajového provozu, přesuny zastávek a změny v trasách některých autobusových linek.

Dopravní podnik města Liberce (DPML) si od přestavby slibuje především usnadnění provozu tramvají během Mistrovství světa v klasickém lyžování, které se v Liberci uskuteční na přelomu února a března. „Po přestavbě se tramvaje budou moci otočit přímo v centru. Směrem k Ještědu tak budou vyjíždět v kratších intervalech a pro zajištění dopravní obsluhy jich nebude potřeba tolik,“ řekl Deníku ředitel DPML Jiří Veselka.

Přestavba terminálu ve Fügnerově ulici se navíc podle Veselky stala nultou etapou plánované výstavby nové tramvajové trati do Rochlice. „Nové křižování je provedeno tak, aby plynule navázalo na předpokládanou trasu chystané tratě,“ vysvětlil Jiří Veselka. Práce na přestavbě hlavního terminálu ve Fügnerově ulici se uskutečnily celkem ve dvou etapách. První uzavírky komunikací začaly 9. června. a trvaly až do 31. srpna.

Samotné uzavření hlavního terminálu se uskutečnilo 16. června. Od tohoto dne byl hlavní terminál oplocen a uzavřen jako staveniště. Náhradní autobusové zastávky našli cestující v ulici Lipová a na třídě Dr. Milady Horákové. „Po dobu přestavby nebyl přerušen provoz předprodeje MHD a do jeho prostor bylo dočasně přemístěno také informační středisko a přepravní kontrola. Od 31. července se autobusové zastávky vrátí zpět na terminál MHD. Jejich nové rozmístění zveřejníme 21. července,“ vysvětlila Jana Eichlerová, tisková mluvčí DPML.

Druhou etapu přestavby zahájil dopravní podnik 31. července a vyžádala si uzavření výjezdu z terminálu na třídu Dr. Milady Horákové. V součinnosti se stavbou Obchodního centra Forum proto byly částečně změněny trasy linek některých autobusů a dočasně bude zrušena tramvajová zastávka Soukenné náměstí.

Podle názoru jedné z turistek byla situace obzvlášť pro návštěvníky Liberce nepřehledná. „Cestování autobusem je díky přestavbě autobusového terminálu zvláštním zážitkem,“ uvedla Jitka Tišerová z Jindřichova Hradce. Podle ní byla situace na provizorních zastávkách velmi nepřehledná pro cestující, kteří se v libereckých autobusových linkách nevyznají.