Přes sedm desítek volání, mezi nimi i pokus o sebevraždu, nehodu a fyzické napadení, zaznamenali o Vánocích dispečeři liberecké policie. Z jejich pohledu se však jednalo o relativně klidnou noc.

„V porovnání s běžným rokem je to méně událostí, průměr za den byl loni devadesát devět," přiblížila vedoucí Integrovaného operačního střediska Libereckého kraje Barbora Maralíková. Podle jejích slov počet volání na linku 158 rok od roku ubývá.

Zatímco většina národa usedá k štědrovečerní večeři, sedm policistů bedlivě sleduje blikající monitory a zvedá telefony. Namísto poklidného večera je čeká oznámení o dopravních nehodách, rušení nočního klidu nebo krádežích.

Ne pro každého jsou Vánoce časem klidu a pohody, ve sváteční atmosféře si řada lidí může uvědomit svou osamělost, a tak se častěji objevují případy, kdy si nešťastní lidé sáhnou na život. Pokus o sebevraždu se nevyhnul ani liberecké vánoční noci, kdy se o sebevraždu, naštěstí neúspěšně, pokusil mladý muž.

„Dvacetitříletý chlapec chtěl právě na Vánoce ukončit svůj život skokem pod auto," vypráví Maralíková a pokračuje: „Po střetu s vozem ještě vstal a běžel asi sto metrů, pak se sesunul k zemi. Z místa ho odvezli zdravotníci a podle posledních informací, které mám k dispozici, mladík přežil a je v péči lékařů," doplnila. K události došlo v deset hodin večer, a jak dodala Maralíková, byl mladý muž pod vlivem alkoholu. „V krvi mu naměřili dvě promile," poznamenala vedoucí.

Z pohledu vedoucí operačního střediska tedy proběhly Vánoce v klidu. „Jinak tomu bývá samozřejmě o Silvestru. Bujaré oslavy s sebou většinou přinášejí i spousty emocí, vypjatých situací, své samozřejmě udělá i alkohol, který mnohdy odstartuje různé hádky, potyčky či fyzická napadení," uzavřela Maralíková.