Červenec: Devět tisíc technařů

Višňová - Zhruba trojnásobný počet účastníků měla oproti předpokladům soukromá technoparty v Andělce u Višňové. Policisté nemuseli řešit žádné závažné konflikty, přesto docházelo k mnoha drobnějším přestupkům. Například při kontrole dvou vozidel policisté objevili marihuanu. „Kontroly prováděla Celní správa ČR za přítomnosti speciálně vycvičeného psa na vyhledávání narkotik. V jednom případě bylo zajištěno 31 gramů, v druhém 42 gramů,“ uvedla tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková s tím, že látky policisté zaslali na odbornou expertízu.

Policie, která měla v okolí areálu desítky hlídek, zkontrolovala přes pět set vozidel a téměř šest stovek účastníků párty. Hlídky zjistily šestatřicet dopravních přestupků, za které rozdaly pokuty v celkové výši 25 tisíc korun.

Akci doprovázelo také několik trestných činů, které byly spojeny hlavně s řízením aut. Policie obvinila například jedenadvacetiletého řidiče. „Ve dvě hodiny v noci jel od Višňové na Předlánce, přičemž se snažil ujet policejní hlídce, která ho stavěla. Z důvodu rychlé jízdy nezvládl řízení a s osobním vozem Audi skončil v potoce,“ popsala událost Vlasta Suchánková. Mladík nadýchal 0,2 promile alkoholu a navíc neměl řidičský průkaz. Z trestného činu ohrožení pod vlivem alkoholu policie obvinila také 27letého řidiče WV Passat, který nadýchal 1,5 promile alkoholu. Místní lidé se při vzpomínkách na Czechtek letošní akce obávali. Nakonec však vše proběhlo o poznání klidněji.

Pořadatelé se, zdá se, na letošní technoparty mnohem lépe připravili. Na pozemcích byly přenosné toalety a odpadkové koše, které pořadatelé rozmístili i na všech příjezdových cestách. Zajištěna jbyla i pitná voda.

Srpen: Udeřil meningokok

Liberec - Poosmé během letošního roku udeřil v Liberci zákeřný smrtelný meningokok. Tentokrát si za svůj cíl vybral teprve osmiměsíční holčičku. Malého kojence transportoval vrtulník ještě týž den, kdy jej rodiče přivezli na pohotovost, do pražské fakultní nemocnice. I díky včasnému rozpoznání příznaků ze strany liberecké lékařky z dětského oddělení měla tentokrát srmtící nemoc smůlu, děvčátko svůj těžký souboj o život po několika týdnech v nemocnici vyhrálo.

Podle lékařů je meningokok nebezpečný především svou podobou s běžným virovým onemocněním. „Příznaky jsou únava, teploty, zvracení, bolesti hlavy, břicha či zarudlost v krku,“ vysvětlila liberecká dětská lékařka Ivanka Kolomá. Teprve v dalším stadiu nemoci se objevuje její hlavní příznak - červené skvrny na těle. „V tomto případě začíná být onemocnění opravdu akutní a už jde v tuto chvíli o čas,“ konstatovala Ivanka Kolomá.

Září: Šampionát přišel o miliony

Liberec - O desítky milionů korun od mezinárodní lyžařské federace přišel kvůli vysokému kurzu koruny Organizační výbor Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009. Smlouva, kterou před pěti lety organizátoři mistrovství s federací podepsali, totiž nebyla zajištěna proti výkyvům kurzu.

„Je zvykem, že u podobných smluv se s touto alternativou počítá. Ve smlouvě s mezinárodní lyžařskou federací však veškeré krytí chybí. Vysoký kurz koruny nás tak připravil o více než třicet milionů korun. Peníze na přípravu mistrovství jsou nám totiž vypláceny ve švýcarských francích,“ vysvětlil Deníku tiskový mluvčí Organizačního výboru Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 Zdeněk Soudný.

Z jakého důvodu nebyla důležitá položka do smlouvy zakomponována, dnes již nikdo po personálních obměnách ve vedení organizačního výboru neví. „Pro nás je důležité, že o problému víme a dokážeme jej vyřešit. Nejde o nic, co by ohrozilo šampionát jako takový. Po pěti letech nemá cenu nikoho obviňovat. Během podpisu smlouvy navíc nemohl nikdo vědět, že půjde kurz koruny tak rapidně nahoru,“ dodal mluvčí. Třicetimilionová mezera v rozpočtu již nicméně zpozdila nástup reklamní kampaně k libereckému šampionátu, což organizačnímu výboru někteří kritici vyčítali.

Na začátku léta například jedinou výraznou reklamu na mistrovství světa v klasickém lyžování v centru Liberce přikryla plachta s upozorněním na Liberecký jarmark. „Ptá-li se nás někdo, proč není již dva roky v plném proudu masivní reklamní kampaň, tak odpovídáme, že na ni prostě nejsou peníze,“ řekl v listopadu Zdeněk Soudný. „Kdybychom těch třicet milionů měli, tak by se to dalo řešit. Takhle jsme museli posoudit, co je pro šampionát důležitější. Jestli jeho samotná příprava, nebo billboard na dálnici,“ uvedl Zdeněk Soudný.

Šampionát by měly propagovat nejen televizní upoutávky či billboardy, ale také České dráhy. S doprovodnými programy k šampionátu počítají ve všech 14 krajích České republiky. Na zahajovací a závěrečný ceremoniál a na doprovodné programy je proto nachystáno několik milionů korun. Chybějících peněz ve svém rozpočtu se však Organizační výbor nechce vzdát a doufá, že je získá jinou cestou.

Říjen: Vítězství ČSSD ve volbách

Liberecký kraj - Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) zvítězila převahou zhruba čtyř procent v Libereckém kraji ve volbách do krajského zastupitelstva. Porazila po osm let vládnoucí ODS. „Z výsledků jsme nadšeni. Vyhráli jsme absolutně neočekávaně,“ reagoval tehdy na vítězství své strany lídr ČSSD pro Liberecký kraj Stanislav Eichler. ČSSD tak získala patnáct mandátů v zastupitelstvu kraje.

Stanislav Eichler, jednička kandidátky sociálních demokratů, se zhruba o měsíc později stal symbolem kraje, hejtmanem. Posty náměstků obsadili jeho spolustraníci, kromě postu statutární náměstkyně, tou se stala Lidie Vajnerová ze Strany pro otevřenou společnost (SOS). ODS vybojovala ve volbách druhý nejvyšší počet mandátů v zastupitelstvu, a to dvanáct. Pro občanské demokraty jde o velkou porážku. Získali nejméně platných hlasů ze všech voleb do krajských zastupitelstev konaných v Libereckém kraji.

Letos byla přitom v Libereckém kraji nejvyšší volební účast vůbec, konkrétně 38,07 procenta. „Pro nás je to bezesporu zklamání, že jsme nedokázali zvítězit, zvláště nad sociální demokracií v našem kraji. Samozřejmě trošku taháme za kratší konec. Pro nás je škoda, že voliči uvěřili slibům, které se netýkaly krajských voleb,“ okomentoval výsledek lídr ODS v kraji Radim Zika.

Třetí příčku obsadila Komunistická strana Čech a Moravy ziskem 8 křesel. Svůj volební výsledek KSČM nepovažovala za přílišný úspěch. „Trošičku nás obecně překvapil výsledek voleb, a to v celostátním i krajském měřítku. Jako strana jsme asi nedokázali voličům jasně vysvětlit naše představy, proto jsme přišli o dva mandáty,“ poznamenal lídr KSČM Miloš Tita.

Právě Starostové pro Liberecký kraj (SLK) komunistům doslova dýchali na záda. Nakonec skončili čtvrtí se ziskem sedmi křesel v zastupitelstvu. „Jsem spokojen s tím, že jsme jako nové politické uskupení získali necelých čtrnáct procent hlasů a věřím, že se nám těch čtrnáct procent hlasů podaří přetavit v nějaký rozumný konečný výsledek,“ okomentoval volební úspěch hnutí SLK jeho lídr Martin Půta. Tři místa v zastupitelstvu kraje vybojovala ještě Strana pro otevřenou společnost se ziskem 6,12%hlasů. Ti jsou z výsledku spíše zklamaní. „Očekávali jsme víc. Ukázalo se, že lidé šli spíše za jmény,“ uvedla Lidie Vajnerová za Stranu pro otevřenou společnost.

Listopad: Návaly lidí v nově otevřeném centru Nisa

Liberec - Po bezmála půl roce od kompletního uzavření se v poslední říjnový den návštěvníkům otevřelo zrekonstruované a výrazně rozrostlé obchodní centrum Nisa. Po více než dvojnásobném navýšení plochy má nyní status největšího nákupního komplexu na severu Čech. Pro představu je nynější plocha obchodního centra veliká jako jedno a čtvrt Václavského náměstí nebo pět hokejových hřišť.

Jen během prvního otevíracího dne navštívilo obří komplex na třicet tisíc lidí. V novém centru Nisa nyní najdou návštěvníci 160 obchodních jednotek, multikino s osmi sály a 1 200 místy, restaurace a kavárny. Zdvojnásobila se také délka pasáží, z původních 400 na aktuálních 800 metrů. Výrazně stoupl i počet parkovacích míst, a to z 1 200 na současných 1 800. Původní Hypernovu, kam mířilo nejvíc návštěvníků centra, nahradil HyperAlbert, a to v novém konceptu prodejny, která se mimo jiné výrazně zeštíhlila.

Prosinec: Lidé přicházejí o práci

Liberecko - Ekonomická krize, která zasahuje především automobilový průmysl, si na Liberecku vybrala další oběti z řad zaměstnanců. Propouštění lidí, jako poslední a nejkrajnější možnost řešení krize, totiž ohlásily další firmy. Části svých zaměstnanců se musel zbavit chrastavský závod firmy Grupo Antolin.

„Nepropouštěli jsme lidi přímo ve výrobě, ale v takzvané nepřímé oblasti. Tam jsme jejich počet snížili zhruba o dvacet procent,“ řekl Petr Papánek z Grupo Antolin s tím, že nepřímá oblast nejsou pouze lidé pracující v kancelářích, ale také například seřizovači, manipulanti nebo pracovníci v logistice. Kvůli krizi tak ve firmě skončilo přibližně kolem dvaceti lidí. „Není to vysoké číslo, ale propustit každého z nich pro nás bylo velmi těžké. Pokud se situace dramaticky nezhorší, mělo by to být jediné propouštění, ke kterému sáhneme,“ dodal Petr Papánek.

Finanční krize však už zdaleka nezasahuje pouze automobilový průmysl. Nedostatek zakázek se začíná projevovat také v dalších oborech. O práci přišli lidé také v liberecké slévárenské a strojírenské společnosti Ferex - ZŠO. „Ano i tady se propouštělo. Víme, že o práci tady přišlo čtyřicet zaměstnanců,“ informoval předseda krajské Asociace samostatných odborů Milan Šubrt. Drtivá většina firem na Liberecku zavedla různá úsporná opatření na dobu kolem vánočních svátků. Prázdniny tak pro mnoho lidí začaly již v polovině prosince a v některých firmách skončí až kolem poloviny ledna.

„Firmy nám předkládaly návrhy na to, aby zaměstnanci zůstali doma před Vánoci i v novém roce. Ve většině případů jsme sjedenávali, že za to budou pobírat 80 procent průměrného platu,“ řekl Deníku liberecký odborář Milan Šubrt. K podobnému kroku přistoupila již zmiňovaná společnost Grupo Antolin. Za příklad dobrého přístupu firem označuje Milan Šubrt liberecké Denso. „Nejen že nepropouští, ale snaží se lidem vyjít vstříc a snížit dopad ekonomické krize na jejich životní úroveň,“ uzavřel Šubrt.