Jak už Deník informoval, řada obyvatel v okolí závodu Temperatior v Rochlici, který spadá pod Oleochemical, si stěžuje na zápach, který se z fabriky občas line. Nejhorší to bylo v létě. „Když byla ta hrozná vedra, bylo tu doslova k zalknutí. To byl takový smrad, že jsme na zahradě nevydrželi ani deset minut. Psali jsme stížnosti na všechny možné strany, ale nic se neděje," uvedla Eva Alaxová. Její sousedka Jana Rousová se přidává: „Sepsali jsme petici, už máme asi čtyři sta podpisů. Je pravda, že poslední týdny už to tolik nesmrdí, ale chceme, aby se tím někdo konečně pořádně zabýval."

Temperatior je přitom v ČR ojedinělou firmou. Vyrábí totiž bionaftu druhé generace. Do biopaliva tu přimíchávají tuky z kafilátů, tedy z tuku mrtvých zvířat, který se do Rochlice vozí z kafilerií. „Je pravda, že jsme tu měli dočasnou technickou závadu, která způsobila zvýšení pachů, ale ta už je odstraněna," vysvětluje Michal Fišer, generální ředitel Temperatior.

Podle něj už firma hledá optimální řešení, jak případným dalším únikům zápachu zabránit. „Chceme pořídit novou technologii, která pojme víc pachů. Jde o takzvané spalovací zařízení, které při vysokých teplotách kolem osmi set stupňů zajistí rozklad vstupních látek," popisuje Fišer. Podobné zařízení už v Temperatioru je, kapacitně už ale nestačí.

„Bohužel, nepůjde to ze dne na den. Je to drahá záležitost a navíc to podléhá různým testovacím lhůtám a podobně. Pracujeme ale na tom s inspekcí životního prostředí. Chci ale zdůraznit, že ty pachy nejsou nijak zdravotně závadné." To ostatně potvrdila stěžujícím si obyvatelům i Krajská hygienická stanice.

Lidem vadí i vlečka

Zápach přitom není jedinou věcí, na kterou si lidé v okolí fabriky stěžují. Vadí jim i železniční vlečka. „Otřásají se tu domy, když dvakrát denně posunují. Vůbec nechápu, jak někdo povolil, aby takováhle výroba byla uprostřed rodinných domků," zlobí se Jana Rousová.

„Vlečka neslouží jen nám, ale také pro sousední Feronu. Posunujeme v časech, kdy je většina lidí v práci. Navíc, ta vlečka je tady už spoustu let. Lidé, kteří si tu koupili domky nebo se sem nastěhovali přeci museli vědět, do čeho jdou. Že budou bydlet u výrobního závodu a ne v tiché lokalitě u lesa," oponuje Fišer.

Že je firma trnem v oku dokládá i trestní oznámení, která teď Temperatior podal na neznámého pachatele. Předminulý týden totiž do závodu dvakrát vyjížděly složky záchranného systému kvůli falešným poplachům.

Nejprve přijali operátoři tísňové linky hlášení kvůli chemickému poplachu. Druhý den vyrazili do Temperatioru pracovníci energetiky, aby odpojili závod od elektřiny kvůli údajnému požáru. Nic z toho ale nebyla pravda. „Jde o šíření poplašné zprávy, už jsme to předali policii. Pokud by v důsledku těchto oznámení musela být přerušena výroba, hrozila by nám veliká ztráta, a to za každou hodinu, kdy by výroba byla přerušena. Samozřejmě bychom to pak vymáhali po tom, kdo na linku volal," říká Fišer. Ten proto doufá, že k podobným excesům už nebude docházet.