„Moji obhájci mě už na jaře upozorňovali, že se to může stát, takže mě to nepřekvapilo. Z rozhodnutí radost samozřejmě nemám, ale nic to nemění na skutečnosti, že jsem rozhodování výboru regionální rady ovlivnit nemohl, nesnažil se o to a nikdo mě neuplácel,“ vyjádřil se k rozhodnutí soudu Půta s tím, že odůvodnění verdiktu zatím nezná.

Ve středu uplynulo šest let od jeho obvinění. „Pevně věřím, že se celá kauza nepotáhne dalších šest let. Rozhodně se nechystám rezignovat na funkci hejtmana,“ dodal Půta.

Podle mluvčí libereckého soudu Karoliny Francové je standardní postup takový, že soud rozsudek vyhlásí a pak má třicet dní na to, aby ho písemně vyhotovil s podrobným odůvodněním rozhodnutí. „Poté ho vrátí zpět na pobočku a my rozhodnutí doručíme všem účastníkům,“ dodala. Případu se ujme nový soudce, jelikož Petr Neumann odešel do důchodu.

Půtu obžaloba viní z toho, že vzal úplatek ve výši 830 tisíc korun za zmanipulování zakázky hrazené z evropských dotací a zneužil svou pravomoc. Kauza je spojená s rekonstrukcí libereckého kostela svaté Maří Magdaleny. Krajský soud v Liberci při svém rozhodování v květnu neuznal jako důkaz pořízené odposlechy. Předseda senátu Neumann poukázal na to, že odůvodnění příkazu odposlechů ze strany Okresního soudu v Jablonci na Nisou bylo nedostatečné. Povolení k nim dostali policisté podle soudu v rozporu se zákonem.

„Úplatky jako vražda bez mrtvoly“

„Také věc úplatků se pohybuje ve sféře úvah. Neví se kdy, kde, kolik a kým byly předány,“ řekl soudce. „Z projektu vyndat peníze, v tomto případě 17 milionů ze 64, aby člověk mohl rozdávat úplatky, prostě finančně nejde. Úplatky jsou něco jako vražda bez mrtvoly,“ doplnil.

„Po pěti a půl letech nespravedlivého procesu jsem s výrokem spokojený. Jsem spokojený i s tím, že soud konstatoval, že se čin vůbec nestal. Potvrzuje to má slova o tom, že jsem nic nezákonného neudělal,“ reagoval tehdy na rozsudek Půta. Státní zástupce Radim Kadlček navrhoval pro hejtmana trest v podobě pěti let vězení a sedmi let zákazu činnosti.

Aféra kolem přestavby kostela svaté Maří Magdaleny za 65 milionů korun se táhla už od roku 2014. Projekt připravila společnost Geotermální energie pro občany, která byla společně s firmami Gallos, Developer cz a Metrostav mezi obžalovanými. Posledně jmenovaná firma se přidala k řízení i jako poškozená strana a požaduje náhradu škody ve výši 43,5 milionu korun.