"Já jsem o tom vůbec neuvažoval vzhledem k tomu, že při přípravě voleb převzalo politickou odpovědnost čelo kandidátky. Byl jsem sice ve volebním štábu a svůj díl odpovědnosti vnímám, ale že bych abdikoval, to mě zatím vůbec nenapadlo," řekl dnes Sobotka ČTK. Smutným výsledkem voleb se podle něj bude v pátek zabývat liberecká regionální rada ODS stejně jako průběhem koaličních jednání.
Krajské volby v Libereckém kraji vyhráli Starostové pro Liberecký kraj před KSČM a Změnou pro Liberecký kraj. Z celkových 45 mandátů získalo vítězné uskupení 13 křesel, komunisté a Změna pro Liberecký kraj mají shodně po deseti mandátech. Čtvrtí sociální demokraté obsadí sedm křesel a pátá ODS jen pět. Už v sobotu večer zahájili starostové koaliční vyjednávání, usilují o spojení se změnou a občanskými demokraty, které by mělo většinu 28 mandátů.
Čtěte také: Volební pat: Změna nechce vládu s ODS
Změna pro Liberecký kraj však preferuje jen koalici se starosty. Už před volbami deklarovala, že nechce spolupracovat s ODS a tento slib odmítá porušit. "Voliči umožnili vznik koalice Starostové a Změna, ODS skončila na posledním místě a my chceme toto rozhodnutí převážné většiny voličů respektovat," uvedl dnes ve svém prohlášení lídr změny Jan Korytář. Třiadvacet hlasů, které bude mít prostá koalice starostů a změny, stačí podle něj na zvolení hejtmana a nového vedení kraje i ke klíčovým usnesením zastupitelstva, jako je třeba schválení rozpočtu.
Jak se ukázalo, podobné rozhodnutí přijala před volbami i ODS - regionální rada schválila usnesení, které jí po volbách koalici se změnou zakazuje. "I to zřejmě bude v pátek na pořadu jednání," připustil Sobotka. Že by rada své rozhodnutí změnila, však příliš nevěří, stejně jako nevěří, že se trojkoalici podaří vytvořit. Podobně se vyjádřil i místopředseda regionální rady Vladimír Richter.
To předseda krajského zastupitelského klubu ODS, jablonecký primátor Petr Beitl, zdaleka není tak skeptický. "My nejsme tím, kdo by jednání o spolupráci aktivně brzdil," řekl ČTK Beitl, který je jediným zastupitelem ODS, který uspěl i v letošních volbách, další čtyři jsou nové tváře. Beitl počítá s tím, že vyjednávání budou pokračovat a jakékoli spekulace o tom, zda budou úspěšná, či nikoli, považuje za předčasné. "Jsme připraveni jednat o spolupráci se všemi s výjimkou komunistů," dodal Beitl.
Minulost je minulost
I když se do zastupitelstva dostaly za ODS nové tváře, na složení regionální rady strany se podle Korytáře nic podstatného nezměnilo. "Pokud někdo odmítá koalici s KSČM s ohledem na její minulost, změna má tento postoj právě k ODS," uvedl Korytář. Občanští demokraté podle něj nesou zodpovědnost za to, že je Liberec nejzadluženějším krajským městem a zároveň je vnímaný jako "Mekka korupce". "Stejně negativně vnímáme předchozí působení ODS na kraji," dodal.
Občanští demokraté v minulosti v Libereckém kraji vládli. V roce 2004 získali v 45členném zastupitelstvu dokonce 22 mandátů, o čtyři roky později klesli na 12 křesel a letos už získali pouhých pět. ODS ale propadla v celé zemi s výjimkou Plzeňského s Středočeského kraje. Svůj hlas jí dalo 324.081 voličů, to je méně než polovina hlasů, které občanští demokraté dostali před čtyřmi lety. Přibývá kritiky na adresu současného vedení ODS a volání po změně stranické politiky. O změnách zřejmě rozhodne kongres strany, který začne už 2. listopadu v Brně.