Nová koalice totiž sesadila z vedení těchto společností zástupce Změny pro Liberec a na uvolněná místa po nich dosadila právě občanské demokraty. Nedávno odvolaný primátor Jan Korytář, lídr Změny, považuje tento krok za důkaz toho, že město začala opět řídit velká koalice ODS a ČSSD a že si tedy současná menšinová vláda těmito posty vyjednala tichou podporu ODS.

„Je to návrat starých pořádků, starých struktur k moci. Tak se vám to, pánové, povedlo,“ zhodnotil zvolení nových členů ODS do představenstev a dozorčích rad Jan Korytář. „I mě překvapilo, s jakou rychlostí se ODS za podpory ČSSD chápe ztracených pozic,“ dodal.

Návrh na změny v městských společnostech schválila Rada města na svém mimořádném zasedání tento týden.

Někdejší primátor Jiří Kittner (ODS), který byl v minulém volebním období předsedou představenstva Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce a po volbách byl pouze v jeho dozorčí radě, se nyní vrátí do představenstva. Doplnit jej má Marcela Sedláková, navržená Věcmi Veřejnými. Oba vystřídají Josefa Šedlbauera a Petra Hanycha (Změna pro Liberec). Do představenstva Teplárny Liberec nastoupí občanský demokrat Tomáš Hampl, který nahradí bývalého mluvčího Martina Čáslavku, jehož si přivedl na radnici předchozí primátor Korytář.

Další člen ODS Petr Olyšar by měl nastoupit do dozorčí rady DPMLJ a zastupitel za ODS Ondřej Červinka se přesune z dozorčí rady do představenstva Liberecké Informační společnosti. „Dostali jsme na obsazení míst v městských společnostech nabídku od našich koaličních partnerů. Ty pozice, o které jsme nestáli, jsme nabídli občanským demokratům, tedy druhé nejsilnější straně v zastupitelstvu. Pro nás jsou důležitá dvě kritéria, odbornost a volební výsledek. ODS měla ve společnostech své zástupce i za Jana Korytáře,“ bránil se obviňování ze spolupráce s ODS Petr Černý (VV). „Do teplárny já jít nemůžu, když s ní vedu dlouholetý spor,“ dodal s tím, že čtyři místa v městských orgánech Změně pro Liberec zůstaly.

Tomáš Hampl k tomu podotkl, že jeho strana jen dostala nabídku a tu přijala. „Je přirozené, že nová koalice obsadí místa v orgánech města podle svého. Prostě jsme se takto rozhodli,“ zdůraznila primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD). „Nejde o žádnou skrytou koalici s ODS, to odmítám,“ dodala.

Jan Korytář řekl, že teprve další hlasování ukáže, zda skutečně menšinová koalice táhne s ODS za jeden provaz. „To hlavní, o co ODS a ČSSD půjde, budou zakázky, dotace a zřejmě i změny v novém územním plánu. Budeme to sledovat,“ podotkla jeho stranická kolegyně Kateřina Absolonová.