„Ze strany ODS je zájem o to hrát v koalici větší roli, ale nestaví to nijak kategoricky,“ řekl Zámečník. Žádné změny v koalici se tak podle něj nechystají. „Já jsem apeloval na to, že je naše koaliční dohoda pět měsíců stará a nevidím jediný důvod, proč rozložení agend měnit. Už v době vyjednávání koalice ta představa ze strany ODS zaznívala, ale výsledky voleb tomu neodpovídaly,“ dodal primátor. Nikdo ze stávajících náměstků se prý navíc nechce vzdát ani části své agendy.

Koalici v Liberci od listopadu tvoří vítězní Starostové, druhé ANO a čtvrtá ODS. Zatímco první dvě jmenované strany získaly dvě místa uvolněných (placených) náměstků a Starostové navíc ještě post primátora, občanští demokraté mají jen dva neuvolněné radní. Právě to by rádi změnili, existence šesti neuvolněných postů ale na liberecké radnici není zvykem. „Asi nečekáte, že bychom komunikovali nějakou věc, kterou jsme předtím neprojednali. Pokud jde o mě, tak by se mi to líbilo,“ reagoval v týdnu na dotazy novinářů lídr ODS a neuvolněný radní Petr Židek.

Neuvolnění radní sice hlasují jednou za čtrnáct dní na schůzích rady města, pobírají však pouze symbolický plat, neboť se předpokládá, že vedle této funkce vykonávají ještě svá běžná občanská povolání.

Práce skoro zadarmo

Petr Židek ale funkci radního věnuje nadstandardní množství času. Kromě toho, že se jednou za čtrnáct dní účastní schůzí rady, dochází také také na častěji konané porady vedení nebo tiskové konference. Je také členem všech třinácti pracovních skupin, které město zřídilo pro řešení jednotlivých témat, jako je bazén, Uran nebo tramvajová trať. To vše ale zatím vykonává téměř zadarmo.

„Není to úplně obvyklé,“ řekl k tomu primátor, „nicméně i já, když jsem byl opozičním zastupitelem, jsem práci věnoval mnoho času navíc. Navštěvoval jsem i výbory, jichž jsem nebyl členem, nebo jsem chodil na jednání do dopravního podniku či do teplárny,“ připomněl Zámečník. Šlo podle něj především o investici času do budoucna. „To je předpokládám i případ pana Židka,“ dodal.

Že by se tak situace v tomto volebním období změnila, primátor Zámečník nepředpokládá. „V případě nějakého zvláštního úkolu může zastupitelstvo někoho pověřit jeho splněním a pak mu za to schválit odměnu. Nebo někoho pro nějaký úkol uvolnit. Bavíme se ale hypoteticky, v tomto volebním období žádný takový úkol zatím nevidím,“ uzavřel primátor.

Podle lídra druhého koaličního hnutí ANO Jiřího Němečka rozhodnutí o změnách ve vedení není jen na zástupcích koalice. „Kdyby se mělo cokoli měnit, musely by o tom rozhodnout jednotlivé zastupitelské kluby a místní organizace,“ řekl Němeček.