Upozorňovali především na to, že chráněné ložiskové území uranu Osečná – Kotel vyhlásilo ministerstvo životního prostředí loni v dubnu protiprávně. V souladu s horním zákonem se totiž nedohodlo s místní samosprávou. Toho ihned využila společnost Urania Mining, která požádala ministerstvo o povolení k průzkumné těžbě. Přestože ministerstvo této žádosti nevyhovělo, nebezpečí těžby tím nesnížilo.

Urania Mining totiž podala na ministerstvo žalobu. Lidé z občanského sdružení Naše Podještědí proto chtějí dosáhnout toho, aby stát zásoby uranu v ložiskovém území Osečná – Kotel definitivně odepsal. „Rozkladová komise nám v otázce vyhlášení chráněného ložiskového území dala za pravdu. S rozhodnutím budeme dále pracovat a požadovat, aby byla ochrana ložiska zrušena,“ vysvětlil organizátor protestů Josef Jadrný z občanského sdružení Naše Podještědí.

Snaha odpůrců těžby uranu přesto nemusí dojít svého naplnění. Vyplynulo to alespoň z nedávného rozhovoru Deníku s ředitelkou Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou. Podle ní totiž Česká republika své zásoby uranu vytěží.

„Když se podíváte do historie, tak zjistíte, že cokoliv, co bylo lidem k nějakému použití, nakonec také dříve nebo později použili. Jestliže se tedy ví, že někde je něco, co by mohlo k případnému použití posloužit, tak je všechno jenom odklad a jednou to použito bude. Zdali to bude za padesát, sto nebo pět set let zatím nikdo neumí říct, ale stejně jako se jednou s největší pravděpodobností výtěží všechno uhlí, které tady máme, tak se s největší pravděpodobností přistoupí i k vytěžení těchto zásob uranu.

Ovšem tedy za předpokladu, že neuděláme nějaký kvantový skok a nevymyslíme úplně nový způsob získávání energie. Na druhou stranu bych nechtěla, aby to vyznělo tak, že se Kotel prostě těžit bude a nikdo s tím nic neudělá,“ nechala se slyšet Dana Drábová.