„Hlavním důvodem je, že se poplatek nezvyšoval od roku 2005, což už je téměř patnáct let. Od té doby se ceny posunuly,“ vysvětlil primátorův ekonomický náměstek Zbyněk Karban. Zvýšila se podle něj i částka, kterou město za nakládání s odpady platí firmě FCC. „V příštím roce už v rozpočtu počítáme s částkou přes 100 milionů korun,“ upozornil Karban.

Zvýšení poplatků za komunální odpad je podle něj také šancí, jak zvýšit příjmy města. „Je to skoro jediná cesta, pokud nechceme sahat na daň z nemovitosti, což nechceme,“ dodal.

Návrh nové vyhlášky už je dostupný, sazba 720 korun by měla platit od 1. ledna příštího roku. Vyhlášku ještě musí schválit jak radní, tak zastupitelé. Ti se jí budou zabývat na konci listopadu, v koalici ale podle Karbana panuje ohledně zvyšování poplatku shoda.

V jiných větších městech okresu se poplatek za odpad zvýšit nechystají. „Poplatek za odpady se ve Frýdlantě v roce 2020 zvedat nebude,“ potvrdila frýdlantská mluvčí Martina Petrášková. Ve Frýdlantě je základní sazba stanovena na 790 korun.

Podle oslovených starostů se zvýšení poplatku neplánuje ani v Chrastavě, kde lidé platí 500 korun ročně, ani v Hrádku nad Nisou, kde platí 650 korun ročně.

Jinde v kraji se zvýšením naopak počítají Semily, kde lidé místo dosavadní pětistovky zaplatí od ledna stovek šest.