„Chovají se jako malí Jardové. Ztrácejí čas hádkami, a pak chybí zástupce Liberce na valné hromadě vodárenské společnosti. Je to ostuda," zhodnotil starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj) květnové zasedání libereckých zastupitelů.

Chybějící hlas zástupce krajského města pak na valné hromadě zřejmě rozhodl o tom, že poprvé v historii starostové obcí Ústeckého a Libereckého kraje neschválili pro představenstvo a dozorčí radu Severočeské vodárenské společnosti odměny. Ty měly činit 5 milionů korun.

Každá ze 459 obcí vlastní podle své velikosti určitý počet akcií SVS. Z nich se pro vyplacení odměn na zasedání valné hromady sešlo 49,6 procent. Chyběly tak jen čtyři desetiny, aby se peníze mohly rozdělit.  „Hlasoval jsem proti. A to ze dvou důvodů. Jednak se mi zdála příliš vysoká daná suma, a pak mi v návrhu chyběly konkrétní částky, kolik kdo dostane," zdůraznil Michael Canov.

Protože však starostové ve vedení SVS žádné odměny pobírat nesmějí, peníze by putovaly k ostatním členům statutárních orgánů.
Podle Canova by si pak sumu rozdělilo devět lidí, například bývalý hejtman Libereckého kraje Petr Skokan (VV) nebo dlouholetý bývalý primátor Liberce Jiří Kittner (ODS). Ten byl valnou hromadou i bez hlasu zástupce Liberce zvolený na další čtyři roky za předsedu dozorčí rady společnosti.

„Suma na odměny se schvaluje pro 17 lidí. Pokud jsou mezi nimi starostové, část se nevyplácí a zůstává v SVS. Tudíž to není tak, že by si ji rozebralo pár lidí," řekl Jiří Kittner. Jak dodal, odměny byly navrženy letos ve stejné výši jako v minulých letech, zvedly je jen o milion korun povinné odvody.

Jak upozornil Jiří Kittner, na odměny mají ale lidé v představenstvu a dozorčí radě ze zákona nárok. Tudíž by někdo z nich mohl nyní společnost napadnout soudně.

„Stala se z toho politika. Byl jsem v orgánech SVS řadu let zadarmo, o odměny mi nejde. Ale ve vedení společnosti zasedají odborníci, kteří připravují projekty. Nevím, jestli budou ochotni pracovat zdarma," řekl bývalý primátor s tím, že konkrétní částky jednotlivým lidem nebyly schvalovány ani v minulosti.

„Za řadu let svého působení v SVS beru práci pro ni jako stavovskou čest. Budu ji dělat dál, i když odměny nebyly schválené. Byť si myslím, že za práci náleží odměna," komentoval rozhodnutí akcionářů Petr Skokan.  „Starostům vadila výše odměn. Ale jiný protinávrh než pět milionů korun nepadl," dodal.

Připustil také, že by zřejmě odměny hladce prošly, pokud by měl Liberec na jednání valné hromady svého zástupce.

Nominaci na valnou hromadu brzdila na zasedání zastupitelů opoziční Změna pro Liberec. Její politici už dopředu odmítali variantu, že by tam město zastupoval bývalý primátor. Jenže Jiřího Kittnera si zvolily ostatní obce i bez hlasu z Liberce.

„Vždycky kopal nejen za Liberec, ale také třeba za Chrastavu. Prosadil pro náš region řadu investic. Proto jej aktiv akcionářů za Liberecko  chtěl v dozorčí radě," vysvětlil Michael Canov.

Odměny měla valná hromada schválit na rok. Ovšem je klidně možné, že kvůli nim bude svoláno mimořádné zasedání valné hromady a odměny už mohou projít .

„Lidé ze Změny na zastupitelstvu předvedli, že jim jde o negaci za každou cenu. Přitom nezabránili tomu, abych byl zvolen do dozorčí rady SVS. A ani kdyby si na valnou hromadu delegovali svého zástupce, nic by nezmohli. Obstrukcemi a dohadováním vysílají jen ostatním obcím špatný signál o Liberci," dodal.

Loňské hospodaření SVS skončilo ziskem 316,3 milionů korun. Z nich většina půjde na obnovu majetku. Stejně jako v předchozích letech nebudou vypláceny dividendy. Cena vody je na severu Čech jedna z nejvyšších, lidé platí  83,3 koruny za kubík.