„Dcera chodí domů ze školy s pláčem, protože se jí děti posmívají, že tatínek krade.”

Těmito slovy vysvětlil radní Libereckého kraje Pavel Petráček (ČSSD) jeden z důvodů, proč se vzdává odměn ve společnostech, které patří kraji. Včera ráno pak oznámili také další dva krajští radní, Martin Sepp a Zdeněk Bursa (oba ČSSD), že se rozhodli ustoupit nynějšímu tlaku i útokům, vedeným i na jejich rodiny, a odměn se zříkají.
„Kampaň Starostů, proti nám mířená, byla velmi osobní a dotýkala se i našich rodin,” potvrdil Martin Sepp. „Ale měli by se nad sebou v tomto směru zamyslet i oni. Členové jejich strany v parlamentu by měli ve státních firmách také svou práci vykonávat zdarma,” doplnil.

Kvůli odměnám radních chtěli opoziční Starostové pro Liberecký kraj podat na policii podnět k trestnímu stíhání. Jak předevčírem oznámili, ještě zvažovali, zda dají trestní oznámení na krajské instituce, jež peníze vyplácely, anebo na radní. Ti se podle nich totiž ocitli ve střetu zájmů, neboť jako uvolnění zastupitelé zastupovali v orgánech společností vlastníka, tedy Liberecký kraj.

Přestože Starostové nyní nemají důvod podávat kvůli odměnám žaloby, případem se začala stejně zabývat policie.

Jak sdělila krajská mluvčí Policie ČR Ludmila Knopová, věc začali prošetřovat kriminalisté na základě informací v médiích. „Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další informace,” uvedla tisková mluvčí.

Náměstek pro dopravu Martin Sepp měl za práci v dozorčích radách Krajské nemocnice Liberec a společnosti Silnice LK brát dohromady 45 tisíc korun měsíčně. Zdeněk Bursa měl dostávat za práci ve stejných organizacích celkem 60 tisíc, Pavel Petráček měl pobírat 10 tisíc za práci v orgánech Nemocnice Česká Lípa a další peníze ve firmě Silnice LK.

„Jsem připravený z nemocnice odejít, ať si sem Starostové nominují své zástupce,” řekl Martin Sepp s tím, že ve společnosti Silnice LK by rád zůstal i zdarma, protože zde chce dokončit práci, kterou začal.

Starostové včerejší rozhodnutí radních přivítali a potvrdili, že žaloby podávat nebudou. „Udělali jedinou možnou věc, že se odměn vzdali. Je ostudou, že nechali situaci dojít tak daleko. Jednoznačně byli ve střetu zájmů, nestyděli se brát peníze, které jim nepatří,” řekl starosta Chrastavy Michael Canov.