„Jedná se o jubilejní desátý babybox na území České republiky. Zatím se nám za tři roky jejich provozu podařilo takto zachránit dvanáct dětí,“ uvedl zakladatel babyboxů v České republice Ludvík Hess z nadačního fondu pro odložené děti Statim.

Krajská nemocnice v Liberci se rozhodla babybox ve svém areálu vybudovat i přes kontroverzní názory, které tento fenomén doprovázejí. Podle kritiků schránky podporují matky v tom, aby své dítě odložily.

„Samozřejmě, že si přejeme, aby babybox zůstal pořád zavřený a doufáme, že ho nebudeme vůbec potřebovat. Pokud se však přece jen matka novorozence dostane do nějaké složité životní situace, je velmi pozitivní, že máme tuto technologii k dispozici,“ vysvětlil generální ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný.

Myšlenku schránek pro nechtěné děti podporuje také primář dětského oddělení Krajské nemocnice Martin Zítek. „Myslím si, že se k tomu výborně hodí slavný výrok: zachráníš-li jeden život, zachráníš celý svět,“ řekl při včerejším slavnostním zprovoznění babyboxu Martin Zítek.

Zařízení babyboxu myslí i na možnost, že si matka dítěte svůj krok později rozmyslí. Uvnitř je proto připravený lístek s informací o dalším osudu dítěte a možnostech, jak jej případně získat zpět.

Dvířka schránky, která je uvnitř vytápěna na teplotu 37 stupňů Celsia, lze otevřít pouze jednou. Po jejich uzavření se ihned zaktivují vizuální a akustické senzory, které přivolají odborný lékařský personál. „Pracovníci porodnice budou u odloženého dítěte během jedné minuty a ihned mu poskytnou potřebou odbornou pomoc,“ poznamenal Ludvík Hess.

Samotné zařízení, které obsahuje kolem tisíce elektronických součástek, stojí více než čtvrt milionu korun. Nadační fond pro odložené děti Statim ho zřizuje především díky pomoci sponzorů. Dalších 150 tisíc korun si vyžádaly stavební úpravy boční stěny Pavilonu péče o matku a dítě, kam je babybox situován. „Veškeré tyto úpravy byly hrazeny z dotace Libereckého kraje,“ informovala tisková mluvčí Krajské nemocnice Liberec Alexandra Kittnerová.

Cílem občanského sdružení Babybox pro odložené děti — Statim je podle Ludvíka Hesse snaha o záchranu novorozenců, kteří by jinak byli matkou odloženi za podmínek, v nichž by jim hrozila vážná újma na zdraví nebo dokonce smrt.

Liberecký babybox je již desátým zařízením v republice. Historicky prvním byl babybox ve zdravotním zařízení v Praze Hloubětíně. Vznikl v roce 2005 v sídle soukromé kliniky GynCentrum. Postupně vznikaly další, a to v Brně, Olomouci, Kadani, Zlíně, Pelhřimově, Ústí nad Orlicí, Mladé Boleslavi a naposledy na začátku června v Sokolově. Nejvíce z celkových dvanácti zachráněných dětí se našlo v pražském babyboxu, kam nechtěné děti odložilo celkem osm matek.