„Náš požadavek je jasný. Od jednacích stolů chceme odejít s navýšením platů o tři procenta,“ říká předseda krajské Asociace samostatných odborů v Liberci Milan Šubrt. Firmy by však nejraději nenavyšovaly vůbec. Všeobecně argumentují ekonomickou krizí.

„Bereme v potaz fakt, že firmy prošli krizí. Právě proto budeme žádat pouze ta tři procenta. Lidem prostě nemůžeme říct, že navýšení bude nulové,“ vysvětluje liberecký odborář. Krize sice na konci minulého roku zasáhla nejvíce právě automobilový průmysl, zavedení německého šrotovného však potom obchody zase zvedlo. Firmám se kupily nové zakázky a někde se paradoxně vyrábělo ještě víc než v době před krizí.

Dalším argumentem na straně zaměstnavatelů je inflace

„Přijde mi logické, že pokud máme nulovou nebo velmi nízkou inflaci, tak platy za každou cenu stoupat nemusí,“ řekl Deníku manažer liberecké firmy, který však nechtěl svůj názor zveřejnit i se jménem. Takový přístup je podle odborů velmi nekorektní. V minulém roce, kdy inflace přesáhla 6 procent, se podle ní platy také neřídily.

„Výsledek jednání byl v průměru na úrovni navýšení o 4 procenta. Pokud firmy argumentují inflací, tak by měly doplatit lidem rozdíl za minulý rok,“ říká Milan Šubrt. Odborům jde pokaždé především o navýšení základních mezd, popřípadě příplatků. Zamlouvá se jim také možnost třináctých platů. Řada firem však odbory tlačí do navyšování prémií. To ale odboráři považují za nebezpečné.

Příjdou složitá vyjednávání

„Pokud není prémiový systém průhledně a přesně nastaven, tak se s ním dá různě hýbat. Firma pak prostě řekne, že zaměstnanci nepracovali tak, jak měli, a prémie si nezaslouží. Proto navyšování prémií podporovat nebudeme,“ vysvětluje Šubrt. Asociaci samostatných odborů čekají v následujících měsících složitá vyjednávání v šedesáti firmách Libereckého kraje. Do konce roku rozhodně vše vyjednat nestihne, rozhovory tak budou pokračovat i během ledna.