Kunratice: kácení je vždy ožehavá věc

Jako první se posuzovala alej v Kunraticích. Tam si obec ještě před vznikem petice proti kácení sama stanovila a s projektanty dohodla, které stromy půjdou k zemi a které ne. „Přesto jsme se po obhlídce dohodli, že z plánu kácení by se mělo vyřadit ještě dvacet samostatně stojících stromů," uvedl za sdružení Zachraňme aleje Kryštof Špidla.

Podle starosty Kunratic Milana Götze se i dříve v okolí Kunratic aleje kácely. „Našel jsem záznam v obecní kronice, že v letech 1923 1924 se tu vykácely aleje kvůli elektrifikaci. Dřevo se prodalo a provedla se náhradní výsadba. Kácení je určitě ožehavé téma a je důležité dbát na obnovu alejí. Je ale možné, že výsadba nebude přímo v tom daném místě, ale o pár metrů nebo kilometr jinde." Podle Götze je tak důležité, aby se všechny strany domluvily, jinak kraj o peníze na obnovu silnic na Frýdlantsku přijde a nebude ve výsledku nic. I druhá obhlídka v aleji u Nového Města dává naději na přepracování plánu kácení.

„Během terénní pochůzky se zde podařilo zachránit 11 stromů. I zde šlo ovšem spíše o solitérní jedince a krátká stromořadí," uvedl Špidla.

Spornou tak stále zůstává především alej mezi Raspenavou a Krásným Lesem. Zatímco odpůrci kácení prosazují, aby současná alej byla zachována z jedné strany a na druhé se vysázelo v bezpečné vzdálenosti od rozšířené vozovky stromořadí nové, projektanti se kloní k tomu celou alej vykácet a vysázet po jedné straně nové stromky. Majitelé pozemků podél silnice jsou totiž ochotni akceptovat novou výsadbu právě jen po jedné straně silnice.

Dnes se posuzují ještě aleje v Dolní a Horní Řasnici a v Srbské. Zjištění pracovní skupiny se mají projednat ve Frýdlantu příští pondělí.