„Nejenže pojedeme podpořit odboráře do Prahy, chystáme také protestní akce přímo v Liberci. Jednáme o tom, že bychom mezi třináctou a čtrnáctou hodinou zastavili ve firmách práci. Ve hře je navíc i blokáda dopravy, ke které by mohlo dojít u tunelu pod autobusovým nádražím či na Šaldově náměstí,“ prozradil Deníku předseda krajské Asociace samostatných odborů v Liberci Milan Šubrt.

Stávku, která je podle odborářů největší protestní akcí v Česku od počátku devadesátých let, podpoří také řidiči Dopravního podniku města Liberce. „Naši odboráři stávku podpoří, aktivně se do ní však nezapojí. Provoz v městské hromadné dopravě tedy nebude 24. června přerušen,“ potvrdila Deníku tisková mluvčí Dopravního podniku města Liberce Jana Eichlerová.

V autobusech jsou tak pouze vyvěšeny letáky informující o důvodech stávky. Podle odborářů dopravního podniku by totiž v současné situaci, kdy je doprava v centru města značně omezena uzavírkami, nebylo hodinové přerušení provozu vhodné.

Odboráři ČSAD Liberec zatím nemají, na rozdíl od svých kolegů z dopravního podniku, zcela jasno, jakým způsobem se ke stávce postaví. V úvahu připadají všechny varianty.

„V pondělí budeme jednat s odbory. O tom zdali tedy budou po autobusech letáky, nebo se jejich provoz na hodinu zastaví, se tedy rozhodne až na začátku příštího týdne. Nelze samozřejmě vyloučit ani možnost, že se naši zaměstnanci do stávku vůbec nezapojí,“ uvedla tisková mluvčí ČSAD Liberec Markéta Jílková.