Poukazují přitom na to, že je výroba tepla podle energetického zákona činností veřejného zájmu. Svůj požadavek na předložení kalkulací a zveřejnění účetnictví proto považují za legitimní a zcela v souladu se zákonem.

„Liberecká teplárna mnohokrát prokázala svoji nedůvěryhodnost. Chce-li nás a další tisíce odběratelů nyní přesvědčit o tom, že účtuje oprávněné ceny a nepodvádí, musí přistoupit na forenzní audit svého účetnictví,“ řekl předseda Stavebního bytového družstva Sever Petr Černý.

Odběratelé spojení pod hlavičkou sdružení Teplo za 399,90 tím reagují na poslední schůzku s vedením liberecké teplárny. To podle tiskové zprávy sdružení nejprve odmítlo předložit požadované kalkulace a namísto toho nutilo odběratele k podpisu smluv, podle nichž by měli odebírat teplo za cenu 593 korun za gigajoule tepla, která je podle sdružení neoprávněná.

Teplárna navíc pohrozila, že zvýší cenu tepla na 638 korun za gigajoule tepla, pokud odběratelé nepodepíší smlouvu do 30. června 2008. „Jednání teplárny považujeme za nekooperativní a za nátlak z pozice síly. Budeme nadále bránit zájmy svých klientů proti zneužívání monopolního postavení a machinacím, kvůli nimž tisíce lidí platí za bohatství úzké skupiny spolčených osob,“ uvedl ředitel bytové správy Lada Martimex Petr Maryško.

Společnost MVV Energie, která libereckou teplárnu vlastní, se proti tvrzením sdružení Teplo za 399,90 ohradila. Podle tiskové mluvčí společnosti MVV Energie Pavly Kulhavé jde jen o další krok zástupců některých odběratelů, který naznačuje, že se s teplárnou dohodnout nechtějí, ačkoliv ta s nimi intenzivně o kalkulacích cen tepla jedná.

„Domníváme se, že není korektní naše společná jednánínarušovat podobným prohlášením, které sdružení vydalo, přičemž se zdá, že veškerá tato prohlášení jsou již předem připravena a drží se stejných zkreslených informací, a tobez ohledu na postup či výsledky jednotlivých jednání,“ poznamenala Pavla Kulhavá.

„Chystáme proto tiskovou konferenci, na které zveřejníme maximum možných informací, které prokáží nepravdivost tvrzení šířených sdružením Teplo za 399,90,“ dodala tisková mluvčí s tím, že tak chtějí zabránit dalšímu poškozovaní liberecké teplárny.