„Plánujeme pokrýt především Liberec, neodmítneme ale ani pomoc lidem ze zbytku kraje,“ řekla Deníku ředitelka nábytkové banky Štěpánka Bátrlová.

Jak to bude probíhat? Ti, kteří budou chtít pomoci a věci darovat, banku kontaktují a domluví se na předání. Nabídnout mohou téměř jakýkoli nábytek, s výjimkou čalouněného, oblečení musí být vyprané.

K zájemcům se pak vybavení dostane na doporučení pracovníků sociální služby. „Chceme tak zamezit možnému zneužívání,“ vysvětlila Bátrlová. Odebírat ho budou jak jednotlivci, tak organizace, které s těmito skupinami lidí pracují.

Nábytková banka už v republice funguje například v Brně. Jak před časem upozornil náměstek brněnského primátora Martin Ander, jejím dalším efektem je i finanční úspora. „Projekt má také hodnotu ekologickou, protože pomáhá předcházet vzniku odpadu a šetří peníze z městského rozpočtu,“ řekl. Nábytek, který může ještě někdo využít, totiž nemusí zbytečně skončit na skládce a město nemusí platit jeho likvidaci.

Nábytková banka v regionu doplní služby již několik let fungující banky potravinové. Tu v Liberci otevřeli v roce 2013, jen během loňského roku banka rozdistribuovala mezi bezmála třicítku organizací v kraji 67 tun potravin, které by jinak skončily jako odpad.