Konec hrazení poplatků za pacienty krajem. Tak zní verdikt Rady kraje, která se právě kvůli projednání regulačních poplatků sešla v pondělí dopoledne. „Rada Libereckého kraje na svém pondělním mimořádném zasedání rozhodla o ukončení úhrady regulačních zdravotnických poplatků Libereckým krajem s platností od 21. června 2010,“ informoval Pavel Novák, krajský radní pro zdravotnictví.

Chystaný krok avizoval již minulý týden. Podle jeho slov tak kraj reaguje na výzvu Evropské unie, která proplácení poplatků pouze v krajských zařízeních pokládá za nepovolenou veřejnou podporu a vyzývá kraje buď k ukončení, nebo aby hradily ve všech nemocnicích, lékárnách a u všech lékařů.

„Už nyní je jasné, že splnit požadavek EU hradit poplatky všem zdravotnickým zařízením a lékárnám v kraji vzhledem k nedostatku finančních prostředků nemůžeme,“ naznačil minulé úterý pravděpodobný výsledek jednání Novák.

Právě diskriminace ostatních zdravotnických zařízení, ale i občanů, kteří bydlí v odlehlejších oblastech, se stala terčem kritiky ještě před samotným rozhodnutím o proplácení na počátku loňského roku.

„Pacienti, pokud budou mít možnost, si léky logicky vyzvednou v lékárně, kde nebudou muset poplatek hradit. Tím ovšem dojde k poklesu tržeb ostatních lékáren, které se mohou stát nekonkurenceschopnými a může nastat situace, kdy je budou zkupovat lékárenské koncerny, “ vysvětlil tehdy opoziční krajský zastupitel za ODS Tomáš Sláma. Tomu však oponoval Stanislav Eichler, hejtman Libereckého kraje. Tvrdil, že lékárny mohou být konkurenceschopné tak, že udělají podobný systém a svým zákazníkům poplatek odpustí.

Poplatky kraj hradil za pacienty od počátku loňského února v liberecké, českolipské nemocnici, Léčebně respiračních onemocnění ve Cvikově a dále pak v nemocničních lékárnách. To se týká i lékárny v areálu frýdlantské nemocnice.

Na poplatcích jim kraj zatím vyplatil bezmála 31 milionů korun, za květen a červen bude muset ještě zhruba čtyři miliony přidat. Pro letošní rok vyčlenil kraj ze svého rozpočtu pouhých deset milionů na poplatky. Předpokládal totiž, že ČSSD zvítězí ve volbách a zruší je plošně. Ani oněch deset milionů však nebylo po chuti opozici.

„Myslíme si, že by se oněch 10 milionů korun raději mělo přesunout do krizového fondu kraje. Tam je nyní jen 1 milion, a to je na nápravu případných živelných katastrof směšná částka,“ řekl starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Určitě by pro lidi bylo lepší mít větší rezervu pro případ větrných smrští nebo povodní v krizovém fondu, a současně oželet 30 korun za návštěvu lékaře,“ doplnil.

Liberecký kraj je čtvrtým regionem, který o zrušení úhrady poplatků rozhodl. Jako první zrušil platby za pacienty 2. června Pardubický kraj a později se k němu přidal i sousední kraj Královéhradecký. Od 15. června nebude platit za pacienty Karlovarský kraj.

#nahled|https://g.denik.cz/25/bb/regulacni_poplatky_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/25/bb/regulacni_poplatky.jpg|Od pondělí 21. 6. nebude kraj nadále platit regulační poplatky.#