„Zdravá zvířata, zdraví lidé" je heslo organizace Veterináři bez hranic (VSF-cz), kteří svou činností propojují pomoc v České republice a na severu Keni. V rámci Světového dne boje proti vzteklině, který se připomíná v pondělí, proběhne v několika českých městech očkování psů patřících lidem bez domova. V Liberci proběhne vakcinace v úterý.

„Očkovat se bude už po páté. Spolupracujeme s organizací Naděje, kde také akce proběhne, a s libereckou městskou policií, jež už má vytipované osoby vlastnící psa," sdělil David Nejedlo, ředitel liberecké ZOO, který vakcinaci v Liberci provádí. Podle něj se jedná o zvířata, u nichž hrozí, že by je jejich majitelé nenechali naočkovat. „Proto nám ani tak nejde o množství, ale o to, koho očkujeme," doplnil Nejedlo.

„V České republice je naštěstí očkování proti vzteklině povinné ze zákona, systém proočkovanosti je u nás precizní," dodal s tím, že zcela jiná situace je na africkém kontinentě nebo v Asii.

Cílem očkování u nás je právě připomenutí zahraniční veterinární mise Veterinářů bez hranic: „Hlavním projektem je vakcinace psů a dalších domácích zvířat pasteveckých komunit na severu Keni," vyjádřil se ředitel VSF-cz David Modrý.

Podle slov Nejedla není projekt zaměřen na to, aby se psi v Africe měli dobře, ale aby zde zbytečně neumírali lidé. Očkují tak zatím hlavně proti vzteklině přenosné na lidi. Vzhledem k tomu, že nejčastěji přijdou v Africe do kontaktu s psy a kočkami děti, jsou také nejohroženější skupinou.

Podle statistik uvedených VF umírá ve světě na toto bolestivé onemocnění každých deset minut jedno dítě. Celkově umře na celém světě na vzteklinu až 55 tisíc lidí ročně.

Vzteklina (také rabies nebo lyssa) je onemocnění centrálního nervového systému, které se přenáší mezi lidmi a zvířaty. Bez lékařské pomoci končí neodvratnou a bolestivou smrtí.