V Liberci proběhne poslední zářijový den od 8 hodin v centrále Naděje Liberec ve Valdštejnské ulici. Kromě očkování se bude provádět i aplikace antiparazitik a případně ošetření drobných zdravotních problémů a majitelé budou mít možnost konzultace všeho druhu. „Zdravá zvířata, zdraví lidé. Tak zní heslo Veterinářů bez hranic ČR. Péčí o zvířata pomáháme i lidem. Naší vakcinační kampaní podporujeme majitele psů v těžké životní situaci, aby splnili povinnosti, které jim ve vztahu k jejich psům ukládá zákon,“ sdělil ředitel a spoluzakladatel všeobecně prospěšné společnosti Veterináři bez hranic ČR David Modrý.

Vzteklina je každoročně příčinou přibližně 59 000 úmrtí. Vyskytuje se na všech kontinentech kromě Antarktidy, ale 95 % případů je hlášeno v Asii a Africe. Nejčastěji dochází k nakažení virem na venkově, a to převážně u dětí. Nejběžnějším přenašečem jsou psi, přičemž více než 95 % úmrtí lidí je způsobeno jejich kousnutím. Při dovozu psů ze zemí, kde se vzteklina stále vyskytuje, však hrozí, že toto smrtelné onemocnění bude dovezeno i na území vztekliny prostá. „Prevence vztekliny je přitom poměrně jednoduchá, zvířata se naočkují. Plošné očkování lišek a následné povinné očkování psů proti vzteklině je důvodem, proč se v České republice vzteklina nevyskytuje,“ podotkl Modrý.

Světový den boje proti vzteklině byl vyhlášen před 15 lety a každý rok se při této příležitosti využívá k rozšíření povědomí o vzteklině a možnostech prevence této nemoci. V zemích, kde se vyskytuje, běží vzdělávací programy. Jejich účastníci se dozví, jak mohou svým chováním ke psům snížit riziko pokousání a následného přenosu vztekliny. „Jedná se o nebezpečné virové onemocnění. Je to jedna z mála nemocí, která má 100% úmrtnost, a to ve chvíli, kdy se projeví její příznaky. Proto je lepší naočkovat psa než po pokousání očkovat člověka v ohrožení života,“ zdůraznila veterinární lékařka a členka rady organizace Marie Špachmanová.

Kromě Liberce proběhne akce také v Brně ve spolupráci s organizací Můj pes a já, oba bez domova a Armádou spásy. V Praze činnost již tradičně zaštiťuje organizace Psí život. Pravidelně se zapojují i studenti veterinární medicíny.