To je ale optický klam. Stále je velké procento lidí, kteří se z různých důvodů očkovat proti zákeřnému onemocnění nechtějí. „I přes ujišťování si stále myslím, že jsou vakcíny nevyzkoušené, nikdo neví, co to za několik let v těle udělá,“ popsala za všechny Jablonečanka Jana. Očkovat se nehodlá ani její manžel a nechtějí, aby vakcínu dostal jejich sedmiletý syn. „To se raději budeme testovat,“ doplnil její manžel Petr. I tak počty očkovaných stoupají, proočkovanost v Libereckém kraji se blíží 70 procentům. Některé obce hlásí proočkovanost obyvatelstva dokonce ještě vyšší. Například v Krompachu se nechalo očkovat 80 % obyvatel, což je nejvyšší číslo v celém Libereckém kraji. 

Očkování proti covidu-19 v Libereckém kraji.Zdroj: DeníkZe 149 obyvatel Krompachu starších 16 let jich očkováním neprošlo jen 33. „Podařilo se nám koronavirus udržet za hranicemi obce. Měli jsme pár případů, ale díky karanténě nevypukla žádná epidemie,“ přiblížil situaci starosta František Chadima, který si onemocněním sám prošel. Podle něj hraje velkou roli i skladba obyvatel, v níž převažují senioři ve věku 65 let a výše. V obci je také dětský domov, jehož zaměstnanci převážně žijí v Krompachu a byli mezi prvními naočkovanými. „Navíc sousedíme s Německem a lidé jsou zvyklí ho navštěvovat. Je pro ně pohodlnější podstoupit vakcinaci než neustálé testování,“ dodal starosta Krompachu. 

Vysoko nad průměrem jsou i Svojkov či Radvanec v okrese Česká Lípa. Na Liberecku je prozatímním rekordmanem Světlá pod Ještědem, kde je naočkováno 608 z 801 obyvatele starších 16 let. V okrese Jablonec je pak lídrem očkování obec Radčice a na Semilsku Bradlecká Lhota, kde vakcinaci přijaly tři čtvrtiny obyvatel. 

Na druhém konci se vyjímá Ralsko. Tady neprošla očkováním těsná nadpoloviční většina zdejších obyvatel. „Na celém území Ralska není očkovací centrum, lidé musí jezdit až do Lípy a nyní jsou rozkopané cesty,“ podotkl starosta Ralska Miloslav Tůma. Situaci nezlepšily ani výjezdy očkovacího mobilního týmu. Při návštěvě tu za jeden den naočkoval 55 lidí. Ještě hůře na tom má podle statistik být obec Žernov na Semilsku, kde prý není očkováno více než 60 procent obyvatel, tedy 125 neočkovaných z 203 obyvatel obce. Jenže tady statistiky potvrzují pravidlo. „Máme evidovaných 185 všech obyvatel obce i s dětmi, tedy netuším, kde se ty statistiky z naší obce berou. Pokud bych si měl tipnout, tak proočkovanost bude v Žernově na průměru republiky,“ popsal starosta Žernova Zdeněk Mrkvička. Dodal, že nesmyslná čísla vykazují statistické údaje pro Žernov třeba i při volbách. 

Naočkováno kompletně je 238 964 osob s trvalým bydlištěm v Libereckém kraji, z toho třetí dávkou 2 353 osob. První dávkou dalších 3 832 osob a 33 424 osob je do šesti měsíců po prodělané nemoci a dosud bez očkování. V kategorii 12 a starších není dosud očkováno 107 738 osob, což znamená 27,98 % osob této kategorie (nebo lépe a opačně – nějak chráněno je 72,02 % osob). 

Očkování proti covidu
PŘEHLEDNĚ: Covidová čísla rostou. Jak je to s očkováním či stavem nemocnic

Dle názoru radního Libereckého kraje pro oblast zdravotnictví Vladimíra Richtera jsou tato všechna čísla odpovídající, byť lehce podprůměrná v rámci republiky (procento je zde 25,70). „Pochopitelně by mohla být lepší, očkovací místa jsou všechna otevřena a vnímáme vyšší zájem jak u třetích dávek, tak i u prvních dávek. Prosím všechny, kteří se chtějí očkovat, aby neváhali,“ doplnil Richter. 

Zajímavá jsou i data očkování po věkových skupinách. Prohádal by ten, kdo by tipoval, že nejvíce je proočkována skupina obyvatel nad 80 let. Těch se nechalo očkovat 83,6 procenta. Přeskočili je sedmdesátníci. Ve věku 75 až 79 let je po alespoň první dávce 93,2 a v kategorii 70 až 74 let 91,6 procent. V nižších věkových kategorií pak procenta proočkovaných klesají. Ale třeba lidé v kategorii 45 až 49 let jsou proočkováni ze tří čtvrtin.