“V pravidlech údržby města máme, že ve chvíli, kdy teplota překročí 28 stupňů Celsia, tak technické služby automaticky zkrápějí město užitkovou vodou,” uvedl náměstek primátora pro technickou správu Jiří Šolc.

“Letos bylo zatím pětadvacet takových dní a čekají nás podle předpovědi počasí ještě další. Počet dní, kdy teplota přesáhne 28 stupňů meziročně mírně stoupá, naposledy to bylo o dva dny,” doplnil vedoucího střediska čištění města Jiří Házl.

Do ulic Liberce v takových dnech vyráží celkem čtyři cisterny, dvě z nich jsou určené na zalévání zasazených stromů a květin ve městě a další dvě stříkají a mlží v ulicích a tím město ochlazují, aby bylo pro Liberečany snesitelnější. Na kropení ulic se používá užitková voda, za kterou město musí povodí Labe platit, ale nejde o žádné velké částky. “Užitková voda z náhonu Liberecké přehrady stojí zhruba 5 korun za kubík,” doplnil Házl.

Chlazení ulic Liberce cisterny zajišťují průběžně

Na chlazení, které tradičně probíhá zhruba od 11 do 17 hodin, stačí podle Jiřího Házla cisterny naplnit pětkrát až šestkrát za den a každá ze dvou cisteren pojme na jedno naplnění zhruba 8 kubických metrů vody.

Nejvíce je rozpálená podle vedoucího střediska čištění města betonová dlažba a asfaltové komunikace v centru. “Nejvíce odolává žulová zádlažba, ale i tam zajíždíme kvůli hornímu aerosolu, který ochlazuje vzduch okamžitě,” doplnil.

S cisternami jezdí po městě ti samí řidiči, kteří obsluhují nákladní vozy v zimě a shrnují sníh. “Jsou to lidé, kteří město znají jako své boty. I technika je pořád stejná, jenom se tam vyměňují nástavce,” dodal náměstek Šolc.

“Nejméně rádi strojníci samozřejmě vjíždí mezi zástupy lidí,” přiznal Házl. A vyjmenoval podle očekávání lokality u terminálu MHD, ulici Fügnerova, Soukenné náměstí, prostor před nádražím ČD. “Zde je ale chlazení nejpotřebnější,” zdůraznil.


Nahrává se anketa ...

Mohlo by vás zajímat: Jsem hrdý Liberečák, říká tvůrce nového graffiti. Spotřeboval na něj 50 sprejů

Nové graffiti v Liberci. | Video: Jiří Louda