V zimě zde děti sáňkují, v létě si mohou hrát na louce pod stromy. O vzácný kus zeleně mezi paneláky ale obyvatelé sídliště Broumovská v Liberci přijdou. Během dvou let se prostranství poblíž restaurace Formanka v ulici Vlnařská promění na staveniště, na kterém postupně vyrostou tři nejméně pětipatrové domy.

Zdejší obyvatelé se proti plánované výstavbě bouří. Bojí se nárůstu dopravy, odslunění i toho, že se ještě zhorší už tak špatná situace s parkováním. Po sídlišti proto před několika týdny začaly putovat petice. Zdejší obyvatelé podávali také námitky a připomínky, kterých se podle iniciátorů petice sešlo přes pět set.

„Přestěhovali jsme se sem před třemi lety. Místo jsme si vybírali podle zeleně, abychom nekoukali na další panelák,“ vysvětlila jedna z obyvatelek Vlnařské ulice Klára Bašnárová.

Podle ní bydlí v jejich vchodě řada mladých lidí s dětmi, kteří si sídliště Broumovská zvolili právě proto, že bylo zelenější než jiná podobná místa v Liberci. Teď se děsí nejen několik let trvající stavby, která s sebou přinese zvýšenou hlučnost a prašnost, ale také nedostatku světla. „Mají sice studii, že o něj nepřijdeme, moc tomu ale nevěříme,“ povzdechla si.

Stejně tak nevěří ani tomu, že nenastanou problémy s parkováním, přestože by na 94 bytů mělo vzniknou 116 parkovacích míst. „Řada rodin má dvě auta, takže stejně budou parkovat venku,“ poznamenala.

Kromě toho autoři petice upozorňují na možný nedostatek míst ve zdejší škole nebo školce, která už teď mám problém s kapacitou, i na vykácení podstatné části zeleně.

Problémem může být podle nich i žulové podloží, jehož odstranění považují v obytné zóně za nepřípustné. Žádají proto o prověření podrobností ke geologickému průzkumu na daném pozemku.

Podle vedení města se ale výstavbu domu už zastavit nepodaří. „Na samosprávě už žádné možnosti nejsou a ani by to nebylo správné,“ sdělil náměstek primátora Jiří Šolc.

Podle primátora Jaroslava Zámečníka prodalo město pozemek investorovi před více než deseti lety. „Magistrát dal investorovi souhlas už v minulém období, takže ta věc už byla víceméně rozhodnutá,“ vysvětlil primátor.

VĚŽÁK SNÍŽILI

Podle něj zde měl původně vyrůst věžák o 24 podlažích. „Nakonec se podařilo investora dotlačit do 5 až 8 patrových domů,“ doplnil primátor. Zahuštění centra města, za které sídliště Broumovská považuje, je podle něj přirozený proces.

Šolc doplnil, že se městu podařilo od investora vyjednat příspěvek milion korun, za který chce provést dílčí úpravy na Vlnařské ulici, tak aby zde vzniklo více parkovacích míst.