Lidé ve Frýdlantu ale mají možnost si tříděním odpadu do pytlů poplatek snížit. Pytlové třídění zavedlo město před rokem, a nejpilnější sběrač si tak letos dokázal poplatek snížit o 355 korun.

„Poplatek vychází ze skutečných nákladů, které stojí likvidace komunálního odpadu ve městě," řekl frýdlantský starosta Dan Ramzer.

Skládky ustupují spalovně

V minulosti podle něj radnice dotovala likvidaci komunálního odpadu z výnosů ze skládky komunálního odpadu. Skládkuje se ale stále méně, protože dominantní je spalovna v Liberci, a radnici tak peníze na dofinancování chybí. V některých městech udrželi cenu za odpad za cenu zvýšení daně z nemovitosti, to však Ramzer odmítá jako nespravedlivé. „Ve Frýdlantu je odhadem kolem 1500 plátců daně z nemovitosti, proč by měli dotovat likvidaci odpadu dalším 6000 lidem," řekl.

Cestou je třídění

Domácnosti dostaly s předstihem možnost si poplatky za odpady snížit. Město zavedlo před rokem doplňkový sběr papíru, plastových lahví a ostatních plastů do speciálních pytlů. Lidé, kteří se do něj zapojí, získají v dalším roce slevu.

Za každý odevzdaný kilogram plastových lahví nebo směsného plastu si mohou lidé v dalším roce odečíst 1,50 Kč a za kilogram papíru 0,50 Kč. „Každé čtvrtletí navíc nejlepší odměňujeme," dodal starosta. Zapojeno je zatím kolem 380 lidí.

Domácnosti ale mohou získat i další slevu 300 korun. Podmínkou zapojení do pytlového sběru a prodloužení intervalu vyvážení popelnice z týdenního na čtrnáctidenní. Domácnost navíc musí alespoň jednou za čtvrtletí odevzdat nejméně kilogram PET lahví, 1,5 kilogramu směsných plastů a osm kilo papíru. Podobně mohou získat slevu i domácnosti v bytových domech, pokud se sníží počet velkoobjemových kontejnerů u domu.

„Snažíme se domácnosti motivovat k větší odpovědnosti a třídění," dodal Ramzer.

Víc platí i Hrádek

Frýdlant není v Libereckém kraji jediným městem, kde poplatky za odpad od letošního roku vzrostly. Třeba v Turnově zvýšili paušál na 660 korun, 600 korun zaplatí lidé v Hrádku nad Nisou. Na 580 korun zvýšili poplatek za odpad v Železném Brodě, o 20 korun méně platí v Jilemnici. Naopak v Jablonci nad Nisou platí letos lidé za odpad zhruba o tři procenta méně než loni. Jablonec je jediným městem, kde stále lidé platí za popelnici a nikoli paušál a radnici se podařilo se svozovou firmou dohodnout zlevnění.