Telefon samotného Půty ale odposloucháván v této souvislosti nikdy nebyl. Policie odmítá potvrdit, zda osobami, které měly úplatek Půtovi dát, jsou regionální manažeři Metrostavu. Právě Metrostav spornou přestavbu kostela Máří Magdaleny v Liberci prováděl. Po policejní razii v dubnu pak mezi osmi zatčenými skončili právě i dva zaměstnanci Metrostavu, jedním z nich byl šéf liberecké pobočky firmy Jan Petráň.

„Domníváme se, že část nabízených peněz ve výši několika stovek tisíc korun pan Půta převzal. V této souvislosti byla obviněna i další osoba, která měla předání peněz zprostředkovat." Ani totožnost prostředníka nechce policie zveřejnit. „Nejde ale o veřejně známou osobu," doplňuje žalobce Hořín.

Kde jsou peníze?

I když měl podle státního zástupce hejtman část úplatku v období mezi lednem a březnem 2013 převzít, žádné peníze u něj policie nezabavila. „Byl jsem pouze toto úterý na výslechu u jablonecké policie. Chtěli po mně vysvětlení k dění kolem rekonstrukce kostela Máří Magdaleny. Po mých pár odpovědích mi náhle sdělili, že mě obviňují ze zneužití pravomoci a z toho, že jsem vzal úplatek. Ani jsem u sebe neměl advokáta," popisuje Půta. Žádná domovní prohlídka nebo jiný úkon, který obvinění policie stvrzoval, ale neproběhl.

„Nerozumím tomu, aby první úkon ve věci celého řízení bylo obvinění, nejprve se totiž vyslechne podezřelý a policie to musí následně vyhodnotit, což není okamžitě. Je to podivné," zastává se hejtmana místopředseda STAN a poslanec Stanislav Polčák. O tom, že jde o komplot a nečistou hru je přesvědčen i samotný Půta .

O co v kauze běží?

Přestavba kostela Máří Magdaleny probíhala pod hlavičkou společnosti Geotermální energie pro občany (Gepo). Ta chtěla kostel přeměnit mimo jiné na informační centrum pro využití geotermální energie. Protože ale rada regionálního operačního programu (ROP) vyhodnotila tento projekt jako rizikový, měl příjemce dotace doložit, že na dobu celé stavby má zajištěné peníze. Ty mu pak měly být zpětně proplaceny po dokončení celého díla. Společnost Gepo proto v květnu 2012 uzavřela s Metrostavem smlouvu o dodavatelském úvěru, kterou de facto Metrostav do celé stavby vložil vlastních 55 milionů korun. To odpovídalo výši dotace, kterou mělo Gepo od ROPu dostat. V září 2012 ale požádal jednatel Gepo Jiří Zeronik výbor ROP o ukončení smlouvy z důvodu jeho pravomocného odsouzení v dalších kauzách.

„Od září 2012 tedy začalo být silně nejisté, zda se Metrostavu peníze vrátí," říká Jaroslav Tauchman z Krajského protikorupčního pracoviště.

Po více jak deseti měsících se ale práce na kostele obnovily. Zeronik z Gepa odstoupil a společnost v poslední možný den výpověď ze smlouvy o dotaci stáhla.

„Jestli ale údajný úplatek souvisí právě s tím, že se pak ve stavbě pokračovalo, je záležitost policie. Je na ní, aby to prokázala," říká Tauchman. Pokud by se obvinění potvrdilo, hrozí hejtmanovi 5-12 let vězení.

Hejtman: Těší mě podpora lidí. Jsem nevinný

Na výboru Regionálního operačního programu jste ustál pozici předsedy. Proč jste nerezignoval, když jste kvůli obvinění opustil post předsedy STAN?

Předsednictví STAN jsem se vzdal proto, že předseda strany by neměl být spojován s jakoukoliv kauzou, aby byl obviněn z braní úplatku. To té straně neprospívá. Já jsem ale nic neudělal, takže kdybych odstoupil i z předsednictví ROP Severovýchod, jen bych tím potvrdil, že se něco stalo. Pokud by ale evropská komise uznala, že moje setrvání ve funkci je pro ROP jako celek nepřijatelné, že by kvůli tomu třeba nedostali příjemci slíbené dotace, tak samozřejmě odstoupím.

Totéž tedy platí i pro post hejtmana?

Ano, rezignovat nechci. Kdybych odstoupil, tak tím dávám najevo, že je na tom obvinění něco pravdy. Ale není. Nicméně nevylučuji, že někdo mé odvolání teď v úterý na krajském zastupitelstvu navrhne. Pak se uvidí, kolik zastupitelů bude pro a kolik proti.

Cítíte se být postupem policie poškozený?

Ano, už jsem si najal právníka a budu se bránit. On mi ale radí, že nemám průběh vyšetřování komentovat, takže to nebudu dělat. V každém případě budou veškeré dokumenty ohledně přestavby kostela a jednání ROPu na krajském webu. Každý si to tam pak může přečíst, jak to probíhalo.

Čím si vysvětlujete to, co se kolem přestavby kostela děje?

Zodpovědně říkám, že všechny úkony, které jsem provedl, byly činěny se zřetelem na to, aby byl projekt dokončen. Já jsem už od svého starostování v Hrádku nad Nisou zvyklý, že hledám spíš cesty jak věci dovést do konce, než je odložit a neřešit a mít je rozestavěné. Co s tím potom? Bylo by lepší nechat ten kostel být, ať časem spadne? Vždyť je to památka! Navíc, v podmínkách EU stojí, že musíme mít určité procento projektů, které revitalizují staré budovy, tzv. brownfields, a tohle byl jediný projekt, který tuto podmínku aktuálně splňoval. Takže jsme se snažili, aby to dobře dopadlo. Všechno bylo konzultováno s úředníky ROP, kontroly ukázaly, že je vše v pořádku. Navíc při těch kontrolách nebyli jen pracovníci místního, tedy libereckého ROPu, ale i kolegové z Hradce a Pardubic.

A ten úplatek?

To je nehoráznost, celé je to komplot.

Jaké jsou reakce okolí?

Musím hlavně poděkovat své ženě a rodině, že mi věří. A také mi píše spousta lidí, i ti,od kterých bych to nečekal. Jsem překvapený. Ale chápu, že jsou i tací, kteří z toho mají radost. Neříkám, že dotační podvody se nedějí, dějí, ale já jsem žádný úplatek nevzal a neměl z toho ani jiný osobní prospěch.

Poznámka Jany Švecové

Europeníze a euroviny

Od tohoto týdne čelí obvinění z braní úplatku hejtman Libereckého kraje. Zda se trestného činu korupce a zneužití pravomoci veřejného činitele skutečně dopustil, je záležitost policie a soudů. Nezávislých, samozřejmě. Otázkou je, co za tím stojí? Kdo chce hejtmana kriminalizovat? Hejtmanovi, ale i Starostům obecně se dá vyčítat pomalost, možná i váhavost. Zejména při přípravě projektů za evropské peníze, kde se bojí, aby si v něčem nezadali, zkrátka, aby se do něčeho nenamočili. Než to, raději možná peníze skončí u ledu. Z nového operačního programu by do kraje měly jít miliardy. A o peníze jde v politice především. Tečou tam, kam mají. A když netečou, padne tu a tam obvinění. Své o tom ví například evropská komisařka Věra Jourová, která na osvobozující rozsudek dokonce čekala ve vězení.

Kriminalizována byla svého času i ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Věra Vohlídalová. Každý, kdo s evropskými fondy pracoval, ví, že jejich čerpání je složitým mechanismem a pokud instituce, která dotační program získala, nechce o peníze (včetně těch, které do investice sama vložila) přijít, je potřeba dodržet termín. Bez peněz to ale nejde. Je to začarované kolečko, kde se finance složitě převádějí. Podezření padne snadno. Očistit se je cesta na dlouhou trať. Krajské volby budou až za dva roky. Po řadě nezodpovězených otázek mě ale napadá, byť bych se ráda mýlila, že bitva o kraj už začala. A čistí, byť bojácní Starostové se do krámu nehodí. Ani tam, ani na radnici. A už vůbec ne ve vysoké politice, kam měl hejtman Půta jako republikový předseda Starostů a nezávislých namířeno.