Martin Sepp, Zdeněk Bursa a Pavel Petráček rovněž pozastavují své členství v ČSSD.

Svoji rezignaci Deníku potvrdili, ale odmítli ji jakkoliv komentovat. Pouze Pavel Petráček sdělil v SMS, že členství přerušuje až do vyřešení záležitosti s dozorčími radami.

Martin Sepp (ČSSD)

V krajském zastupitelstvu je nahradí starosta Ralska Miroslav Králík, někdejší radní pro zemědělství Jaroslav Podzimek a bývalý zastupitel Bohumil Kašpar.

Náhradnicí měla být i liberecká primátorka Martina Rosenbergová, i ona však čelí návrhu na obžalobu, pročež se rozhodla mandát nepřijmout.

Kdo by si myslel, že budou pánové Sepp, Bursa a Petráček pochváleni za sebereflexi, mýlil by se. Současné krajské vládě totiž vadí, že přišla pozdě.

„Že porušují zákon o střetu zájmů bylo evidentní od začátku. Nejen my jsme je na to upozorňovali. Měli rezignovat ihned, jak se na to přišlo. Podle mě neměli být ani na volební kandidátce ČSSD," kritizuje bývalé radní Martin Půta (SLK), hejtman Libereckého kraje.

Jejich rezignaci jakožto nutný krok vidí Michael Canov (SLK), starosta Chrastavy a koaliční zastupitel.

„Donucení k rezignaci je krokem poslední záchrany liberecké ČSSD, neboť i ta konečně pochopila, že držet ve funkcích muže, kteří nestydatě pohrdali zákonem o střetu zájmů, kteří si zcela vědomě v rozporu se zákonem přisvojovali peníze, na které ze zákona neměli nárok, a kteří si mysleli, že jsou nepostižitelní, by je ve volbách na Liberecku velmi poškodilo," zdůrazňuje Canov.

Nejostřejší vzkaz třem politikům obviněným ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinností při správě cizího majetku nakonec volil Jan Korytář (ZpLK), exprimátor Liberce, dnes předseda zastupitelského klubu Změny.

„Nemáme důvod se odměn v nemocnici vzdát. Ať to dá k soudu, milerádi se tam s ním setkáme," vzkazoval ještě loni s úsměvem na tváři Zdeněk Bursa (radní pro ekonomiku) tehdy opozičnímu politiku Michaelu Canovovi. Vadilo mu, že opozice kritizovala, že si on, jeho kolega Sepp a Petráček v součtu „nadělili" 850 tisíc korun na odměnách za to, že sedí v dozorčích radách krajských společností, například nemocnice. Teď to vypadá, že se u toho soudu opravdu potkají. Ale ve zcela jiných rolích, než pánové doufali. Protikorupční policie je obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Spolu s nimi si obálku s modrým pruhem odnesli i zbývající krajští radní, kteří vyplácení odměn schválili. Pavel Petráček, Martin Sepp a Zdeněk Bursa (na fotkách zleva) si aktuálně pozastavili členství v ČSSD a na nejbližším krajském zastupitelstvu 26. února budou rezignovat na svůj zastupitelský mandát.

„Odstoupení pánů není nic jiného, než snaha korupční chobotnice být méně viditelnou. Stejně jako po prohraných krajských volbách krajský předseda ČSSD Dušek odstoupil jen na oko a dnes již má opět moc pevně v rukou, tak stejně u těchto třech vlivných členů ČSSD jde jen o to je nyní odklidit z očí veřejnosti, aby neohrožovali úspěch ČSSD v parlamentních volbách. Jsem přesvědčen, že součástí dohody o jejich odstoupení z krajského zastupitelstva je i to, že po parlamentních volbách se mohou těšit na lukrativní pozice ve státních společnostech, podobně jako to proběhlo v ODS s triem Tluchoř, Šnajdr a Fuksa," dodal Korytář.

Zdeněk Bursa (ČSSD) Pavel Petráček (ČSSD)