„Jsem fanoušek bojových vozidel a nejen těch amerických. Americká armáda má ale vysoce kvalitní a osvědčenou techniku, takže jsem rád, že jsem si ji mohl prohlédnout na vlastní oči, za to čekání to rozhodně stálo," řekl Jan Pomalý z Liberce, který přišel do Libereckých kasáren už během dopoledne.

Budí respekt

Emoce budí už samotné názvy americké vojenské techniky. Jsou krátké, úderné a před nepřítelem budí respekt. Obrněný transportér Stryker dostal jméno na počest dvou příslušníků U.S. Army, kteří v minulosti prokázali velké hrdinství v boji a obdrželi nejvyšší americké vyznamenání za statečnost Medaili cti (Medal of Honor).

„Prvním byl Stuart S. Stryker, příslušník 513. parašutistického pěšího pluku 17. výsadkové divize, který padl 24. března 1945 při útoku na silně opevněné pozice německé armády u německého města Wesel. Druhým hrdinou byl Robert F. Stryker, příslušník 26. pěšího pluku 1. pěší divize nasazené ve Vietnamu. Dne 7. listopadu 1967 se jeho jednotka dostala pod těžkou palbu protivníka. Robert F. Stryker si během boje všiml, že skupina zraněných příslušníků jeho jednotky se nachází v zóně výbuchu nepřátelské miny. Vlastním tělem proto minu zalehl a při jejím výbuchu zahynul. Ačkoli měli oba hrdinové stejné jméno, nebyli příbuzní," vysvětluje původ názvu amerického transportéru web military.cz.

Kulomet, granáty a protitankové střely

Kolový obrněný transportér Stryker vyrábí pro armádu Spojených států amerických od roku 2002 kanadská firma General Dynamics Land Systems. Jedná se o vozidla s vysokou odolností a mobilitou umožňující i pohyb v zastavěných oblastech a leteckou přepravu, např. stroji C-130 Hercules. Využívají se pro přesun jednotek do místa určení a pro následné vedení bojové činnosti. Vozidlo je schopné přepravit družstvo v počtu 9 osob a dvojčlennou osádku (velitel vozidla a řidič) s výstrojí a materiálem a poskytnout palebnou podporu pro sesedlou pěchotu proti nechráněným a lehce obrněným cílům. Vozidlo má šestistupňovou převodovku, systém ABS a pohon na čtyři kola (8x4) s možností přepnutí na všech osm kol (8x8). Výzbroj vozidla tvoří lafetovaná dálkově ovládaná hlavňová zbraň (Konsberg Remote Weapon Station) s kulometem M2HB ráže 12,7 mm nebo granátometem MK19 ráže 40 mm, čtyři vrhače dýmových granátů M6, kulomet M240 ráže 7,62 mm a protitankové řízené střely Javelin.

Osvědčilo se během Pouštní bouře

Takzvané „Humvee" či podle vojenského termínu High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle je vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo pro vojenské použití v terénu i na komunikacích.

„Tento stroj nahradil ve výzbroji amerických ozbrojených sil následovníky slavného Jeepu. Vozidlo bylo zařazeno do výzbroje v roce 1985 a do amerických ozbrojených sil je dodává firma AM General. Od roku 1995 má vozidlo 6,5 l motor a čtyřstupňovou automatickou převodovku. Do povědomí široké veřejnosti se dostalo především zapojením v operaci Pouštní bouře, nasazením na Balkánu, ale využívalo se i v rámci operace ISAF v Afghánistánu," píše se na military.cz.

Vozidlo je používáno v osobní či nákladní verzi, pro přepravu osádek TOW, jako ambulance či v pancéřovaném provedení a s mnoha dalšími nástavbami. Do střeleckých věží na vozidle může být montována různá výzbroj např. kulomety M60, M249 atd.