CO BUDE DÁL?

„Nevím, jak to bude dál," vyjádřil se neurčitě pan Nulíček, který restauraci momentálně provozuje.

Podle starosty Lázní Libverda Jana Pospíšila by byla škoda, kdyby se dřevěná rarita měla zavřít.

„Na inzerát jsem narazil tento víkend, a netuším, jaký záměr jeho majitel má. Současný provozovatel to podle mého názoru dělá dobře. Hodně se snaží," okomentoval starosta. Kromě restaurace zde mohou návštěvníci najít i minizoo se zvířaty oblíbenými především dětskými návštěvníky, jako jsou kozy kamerunské, osmáci, morčata nebo papoušci a jiní ptáci. Podle názoru starosty si Obří sud na klientelu stěžovat nemůže.

„Sice tam nestojím a nepočítám hosty, ale co vím, tak turisté jej navštěvují," doplnil starosta, podle kterého by byla škoda, kdyby se měl sud zavřít.

Oblíbená restaurace láká nejen na krásný výhled na Jizerské hory, ale i na samotnou stavbu sudu. Ten je dlouhý kolem 14 metrů, vysoký 11 metrů a široký deset metrů. Jeho objem je deset tisíc hektolitrů a v jeho útrobách se skrývá například i taneční sál s kapacitou sto šedesát míst.

K sudu přiléhá přístavba se salonkem, která dohromady nabízí dalších padesát míst. Během letních měsíců jsou otevřeny obě terasy.

Stručná historie Obřího sudu v LibverděVýletní restaurace Obří sud byla postavená v roce 1931 a jedná se o skutečný dřevěný sud podle projektu stavitele Antona Luxe z Frýdlantu. Na stavbě pracovalo dvanáct tesařů, šest zedníků a tři truhláři. V následujících letech byl k původnímu sudu přistavěn další objekt, v němž je restaurace spolu s hostinskými pokoji. Během 70. let 20. století prošel rekonstrukcí, během níž byl celý rozebrán a poté opětovně sestaven. Od roku 1974, kdy vyhořel sud na Javorníku, až do otevření po jeho znovupostavení v roce 2011 byla libverdská stavba jedinou takovou v celé republice.