Obří škola, jak se centru přezdívalo, měla vyrůst v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů v Masarykově ulici. „Ano, můžu potvrdit, že jsme od projektu skutečně ustoupili. Rozhodli jsme se, že budeme raději opravovat a rekonstruovat současná sídla škol, kterých se projekt týkal,“ řekl Deníku náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Radek Cikl.

V budoucím Centru vzdělanosti mělo podle plánu více či méně působit až pět libereckých středních škol. Do areálu s ubytovnou pro studenty a tělocvičnou, jehož výstavba měla stát až 1,2 miliardy korun, se měly ze svých současných budov přestěhovat Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední průmyslová škola stavební.

Další dvě školy, Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Obchodní akademie, by zůstaly ve svých budovách, ale učebny a vybavení „obří školy“ by jim byly k dispozici.

Jedním z důvodů, proč se chtěly školy stěhovat takzvaně do nového, je špatný technický stav jejich budov. Podle Radka Cikla začne kraj na zlepšení jejich stavu neprodleně pracovat. „Budeme na to chtít čerpat evropské peníze, ale nejprve musíme připravit projekty. Proto školy postupně navštívím, abych zjistil, jaké jsou aktuální potřeby,“ dodal náměstek.

Projekt Centra vzdělanosti měl vyřešit také velmi nevyhovující ubytování pro středoškoláky. Současná ubytovna v Zeyerově ulici v Liberci, kde je ubytováno téměř 400 dětí, se tedy pravděpodobně také dočká opravy. „Opravy škol i internátu, který je ve zdaleka nejhorším stavu, by si měly podle našich předběžných odhadů měly vyžádat částku do osm set milionů korun,“ informoval Radek Cikl.

Vítěz krajských voleb, Česká strana sociálně demokratická, kritizovala nákladný projekt „obří školy“ již před volbami a zařadila jeho zrušení mezi své programové priority.

Projekt měl od svého počátku celou řadu dalších kritiků. Mezi ty největší patřila především menší města, která se bála toho, že slučování škol v budoucnu povede k rušení středních škol právě v menších městech. „Bylo by rozumnější opravit stávající budovy. Centrální škola povede k rušení některých dalších škol v regionu, ve kterých bude stále méně dětí,“ podotkl ještě před volbami starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta.