VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obří díra na Perštýně má zmizet do pěti let

Liberec – /GALERIE/ Podařilo se. Německá společnost ECE prodala svůj pozemek na Perštýně. Ostudná díra by tak měla zmizet. Lokalitu zvelebí majitel svijanského pivovaru.

12.1.2016
SDÍLEJ:

Prostě díra. Jinak se vytěženému prostoru v dolní části Perštýna v centru Liberce neřekne. Díra, jáma. Mnozí už se smířili s tím, že kolem ní budou chodit navěky. Lokalita totiž nepatří městu, ale soukromé společnosti ECE. Respektive patřila. Teď se zdá, že jezírko, které se po odtěžení části kopce na místě vytvořilo, zmizí.

ECE totiž pozemek prodala. Novým majitelem je odteď Liberecký investiční fond (LIF). Kolik za opuštěnou lokalitu zaplatila, nechce firma po dohodě s prodávajícím zveřejnit. S plány na výstavbu se ale netají. „Chceme tu vybudovat administrativně technické centrum s navazující zástavbou bytů, sportovištěm včetně kryté beachvolejbalové haly a občanskou vybaveností. Takto by na tomto zanedbaném území vyrostla ucelená část města, která bude navazovat na stávající zástavbu i okolní přírodní prostředí," říká člen představenstva LIF Tomáš Kučera.

PRVOTNÍ studie na přeměnu „díry“ na Perštýně.  Šest administrativních budov, drobné obchody, bydlení a zeleň.

Běh na dlouhou trať

Sám přitom přiznává, že LIF dlouho váhal, zda „díru" koupit nebo ne. „Je to určitě veliká výzva, hodně jsme to zvažovali, protože půjde o projekt, který bude hodně vidět a hodně se bude muset projednávat jak s úřady, tak s veřejností. O finanční náročnosti ani nemluvím. Určitě to bude běh na dlouhou trať, v mluvě politiků víc než na jedno volební období," říká Kučera.

Člověkem, který do odkoupení jámy LIF namotivoval, je Jiří Šolc – bývalý ekonomický náměstek Liberce. „Já jsem se využitím toho pozemku zabýval už jako náměstek a teď jsem mu věnoval prakticky rok od odchodu z radnice. Nebylo lehké investora sehnat, jednání byla celá řada, měli jsme i tipy na investory ze zahraničí. Jsem ale rád, že nakonec se podařilo přesvědčit místní, regionální skupinu, která může být zárukou, že se s tou dírou konečně začne něco dít ku prospěchu města."

Že Liberecký investiční fond má v oblasti investic už řadu zkušeností, ukazuje přehled jeho aktivit. Společnost vznikla v roce 1991, posléze zakoupila Liberecké vzduchotechnické závody, stála za výstavbou práškovací lakovny 
v průmyslové zóně, vlastní různé strojírenské firmy, pivovary Svijany, Rohozec a Náchod, provozovala i hotel Zlatý Lev. „Nicméně Perštýn bude naším největším a zřejmě i nejnáročnějším projektem. Objem investic odhaduji na 1,2 miliardy korun," říká Kučera. LIF má k dispozici architektonickou studii, nevylučuje ale přitom, že některé věci 
v ní přehodnotí, popřípadě po domluvě s městem a krajem vypíše architektonickou soutěž. „Určitě chceme vyvolat odbornou diskuzi. Jde o poměrně velkou část území města, která si zaslouží citlivý přístup. Rozhodně tam nechceme žádné obrovské hmoty," upřesňuje Tomáš Kučera.

Kanceláře i bydlení

Základem řešení „díry" je podkova s možným bezpečným serverovým centrem, která by měla být umístěna 
v nejnižším místě pozemku. Na podkově je pak navržena šestice administrativních budov, které budou sloužit jako kanceláře. „Situace pozemku – jeho orientace na sever a složitá morfologie – byla pro nás výzvou," komentuje doc. Ing. Arch. Petr Šikola z ČVUT, který studii se svým týmem vypracoval. „Koncept řešení se opírá o rozšíření centrálního městského veřejného prostoru do nejnižší části pozemku. Na to navazují svažité parkové plochy s místem pro sport a odpočinek a nahoře, na horizontu, atypické obytné domy, které už se dají situovat s okny na jih kvůli světlu. Součástí návrhu je i podzemní parkoviště, které by mělo sloužit i široké veřejnosti."

Právě doprava je podle arch. Šikoly jedním z palčivých bodů. „Kruhový objezd, který tam teď je, je nedostačující. Stavěl se v době, kdy se tam nepočítalo s nějakou masivnější zástavbou. Ale vše se dá řešit zkapacitněním kruháče, přidáním dalších pruhů a navazujících odboček. To vše bude součástí stavebního řízení."

Historie ulice 
Na PerštýněUlice Na Perštýně je hlavní a nejstarší komunikací na severní straně Monstrančního vrchu. Jde o součást bývalé zemské cesty 
z Čech do Lužice. Protože se na ní kdysi nacházelo popraviště (na současné křižovatce ulic Na Perštýně, Poutnická a Svatoplukova), říkalo se vrchu také Šibeniční. Svahy vrchu nebyly příliš vhodné pro výstavbu a tak se tam první dřevěná stavení drobných řemeslníků objevila až koncem 18. století. Převážně nízká zástavba kolem víceméně nahodilých uliček přetrvala až do konce osmdesátých let 20. století. Tehdy také došlo ke zbourání části domů, přičemž zcela zanikly uličky Žulová a Hrnčířská a z dalších (Písková, Fialková a Poutnická) zbyly jen části. Prostranství je tak vybourané už 35 let. Nápadů na jeho využití bylo mnoho, žádné se ale nerealizovaly. Nejdál došla firma ECE, která část kopce odtěžila, pak ale kvůli úředním tahanicím nepokračovala ve výstavbě dál. Došlo na arbitráž, kterou ECE v roce 2013 prohrála. Teď je majitelem Liberecký investiční fond.

Vedení města vize Libereckého investičního fondu vítá. „Jsem ohromně rád, že se našel někdo, kdo do toho šel a ten pozemek zakoupil. Osobně na tom nejvíc vítám záměr technologického a inovačního centra. Naše země si už nevystačí se sériovou produkcí, musíme se poohlížet po dalších věcech, které přinášejí peníze a lidem práci," uvedl primátor Liberce Tibor Batthyány. Podobně to vidí i hejtman Martin Půta. „Jsem rád, že jde o místní podnikatele, kteří mají k Liberci větší vztah než nějaké nadnárodní komplexy. A určitě je pozitivní, že se chtějí zaměřit na moderní technologie. Každá investice, která tu nejde jen do automobilového průmyslu, je vítána."

Uložení dat

Jedním ze záměrů na Perštýně je například zřízení datového centra. Jeho podstatou je, že bezpečně zálohuje důležité datové soubory pro velké a nadnárodní společnosti. „Datové centrum musí být v místě, kde je dostatek proudu, bezpečná povětrnostní i politická situace. S tím, jak se zhoršuje bezpečnostní situace ve světě, tak stále více firem hledá způsoby bezpečného uložení svých dat," vysvětluje Jiří Šolc. „Například nadnárodní banky a jiné instituce, které teď mají podobné serverovny na Východě. Liberec má navíc v oblasti informačních technologií značný potenciál. Je tu kvalitní fakulta mechatroniky, a kdyby v Liberci vznikl technologický park, absolventi by neměli takovou potřebu odcházet jinam. Podobná centra ve světě také přitahují nový byznys," dodal. Projekt by mohl přinést práci pro pro 300 lidí.

Díra na Perštýně z roku 2012. Od té doby se toho moc nezměnilo.

Právě na spolupráci s Technickou univerzitou sází i Liberecký investiční fond. „Určitě chceme využít její odborný a vědecký potenciál, pro investory to může být velmi zajímavé. Byli bychom rádi, kdyby se Technická univerzita stala partnerem našeho projektu," doplnil Kučera.

Kdy by se mohlo začít s výstavbou, si ale netroufá odhadnout. Tipuje, že do pěti let. „Pokud jde o zajištění svahu, tak tam už předchozí investor udělal opatření, svah se pravidelně kontroluje a zdá se, že neujíždí. Problém je ale s vodou, jsou tam podzemní prameny, stéká tam dešťová voda. To se bude muset vyřešit. Nicméně, jedním z nápadů je část vodní plochy tam ponechat i kvůli zlepšení klimatu 
v centru města," podotkl spoluautor architektonické studie Václav Dvořák.

Názor architektů: Jenom park se nevyplatí

Jak vidí opuštěnou lokalitu Na Perštýně architekti? Co by tam podle nich mělo vyrůst?

Architekt Jiří Žid, Liberec: Z pohledu urbanismu města je důležité, aby tam vznikl kus města. Aby to nebyla jen jedna obří masa betonu, ale aby ten projekt počítal s uličními řadami. Obchodní komplex Forum, který je naproti, bohužel, tento rys nenaplňuje. Myslím, že je v tuto chvíli jedno, zda na Perštýně budou administrativní budovy, obchody, byty nebo kavárny, důležité je, aby to mělo rysy města, uliční řady. Rozhodně si nemyslím, že by tam měl vzniknout jenom park. Parky se mají tvořit koncepčně. V této části dolního centra je určitě nutná zástavba.

Architekt Václav Dvořák, ČVUT Praha: Lokalita je určená i v územním plánu jako stavební plocha. Dělat tu jenom park se nevyplatí. Jde 
o centrum města, které potřebuje zastavět, aby dostalo svoji ztracenou podobu. Orientace části pozemku na sever je přímo ideální pro kanceláře, obchody a podobné věci. Navíc s veřejnou zelení se tam počítá. Problém vidím hlavně ve vyřešení dopravní situace, už teď tam doprava kolabuje, to se musí vyřešit.Autor: Jana Pavlíčková

12.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Inženýři bezpečnosti práce a ochrany zdraví 35 000 Kč Inženýři bezpečnosti práce a ochrany zdraví SPECIALISTA bezpečnosti práce a ochrany zdraví a požární ochrany (BOZP a PO). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Koho hledáme?, •SŠ nebo VŠ strojírenství?, •Praxe v oboru automotive nebo strojírenství alespoň 3 roky?, •Chuť učit se nové věci?, •Znalost MS Office a PowerPoint?, •Pokročilá znalost anglického jazyka?, Co u nás budete dělat?, •vyhledávat nebezpečí a hodnocení rizik na pracovištích?, •monitorovat a měřit v oblasti BOZP, PO?, •školit a zajišťovat odbornou přípravu v oblasti BOZP, PO?, •vytvářet interní dokumentaci v oblasti BOZP, PO?, •zastupovat společnost při jednání s orgány státní správy v oblasti BOZP, PO?, Co vám nabízíme?, •pružnou pracovní dobu?, •atraktivní finanční hodnocení?, •jazykové kurzy a odborné vzdělávání?, •podpora relokace?, •zdravotní péče a rehabilitace?, •příspěvek na penzijní připojištění / životní pojištění?, •příspěvek na stravování?. Pracoviště: Denso manufacturing czech s.r.o., Heyrovského, č.p. 476, 463 12 Liberec 25. Informace: Lucie Šaffková, +420 774 570 911. Informační technologie - Informační technologie Grafik 17 000 Kč Grafici a výtvarníci v multimédiích WEBDESIGNER. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, příspěvek dovolená, příspěvek zdravotní péče., Zaslat životopis na e-mail.. Pracoviště: As4u.cz, s.r.o.-002, Humpolecká, č.p. 108, 460 05 Liberec 5. Informace: Táňa Jersáková, +420 485 110 911. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč Číšníci a servírky OBSLUHA V PROVOZU GASTRO. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Náplň práce:, Připravovat inventář a prostory pro plynulý chod provozovny během pracovní doby., Pomáhat při zásobování střediska zbožím., Servírovat jídla a nápoje podle zásad a pravidel., Debarasovat použitý inventář a udržovat pořádek a čistotu na pracovišti. , Hmotná zodpovědnost za svěřené prostředky a zboží., Podílet se na sestavování jídelního a nápojového lístku., Vést evidenci o příjmu zboží na středisko., Úzce spolupracovat s ostatními středisky a jejich spolupracovníky., Připravovat nápoje pro hosty a zodpovídat za jejich kvalitu., Provádět obsluhu hostů včetně inkasa dle restaurační pokladny. , Dodržovat bezpečnostní a hygienické předpisy., Provádět plnění dalších úkolů dle příkazů nadřízeného pracovníka., Kontrolovat všechny míry, objemy a vzhled při výdeji jídel a nápojů, Požadavky:, Vzdělání: min. SOU, Zaměření, obor: číšník/servírka nebo společné stravování nebo hotelová škola , Zkušenosti: praxe není podmínkou, Jazyky: anglický jazyk/německý jazyk - základy, Další: komunikativnost, praktické myšlení, sebeovládání, sebejistota, zdravotní průkaz., Hlásit emailem nebo telefonicky v pracovní dny od 9.00 do 15:00 hod.. Pracoviště: Tmr ještěd a.s.-003 sportovní areál ještěd, 460 08 Liberec 8. Informace: Eva Kuřátková, +420 770 175 077. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 27 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Řidič kamionu v Evropě, Požadavky: ŘP sk. C, E, profesní průkaz na MKD, Hlásit se e-mailem nebo telefonicky v době 9.00-15.00 hod.. Pracoviště: Eurika s.r.o.-001, Zámecká, č.p. 442, 464 01 Frýdlant v Čechách. Informace: Nelu Pascan, +420 777 687 477.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vzpomínkové shromáždění se konalo 17. listopadu u Památníku obětem komunismu v Liberci u příležitosti výročí sametové revoluce v roce 1989.
24

FOTO: Lidé v Liberci zavzpomínali na 17. listopad

Videosouhrn 16. listopadu 2018

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

Děti si mají kde hrát. Liberec má další nové hřiště

Liberec – Z nového hřiště se mohou radovat nejmladší obyvatelé ulice Květnové revoluce a přilehlého okolí v Liberci. Hrát si mohou například na dvouvěžové sestavě, trojhoupačce, kladině na pružinách, trojhrazdě nebo pružinovém houpadle či na pískovišti.

Kapela Anarchia pomůže handicapované Petře k novému vozíku

Liberecký kraj /ROZHOVOR/ – I pořádně tvrdá muzika může pomáhat. Ukáže se to už tuto sobotu při libereckém koncertě turnovské kapely Anarchia. Výtěžek ze vstupného totiž pomůže handicapované ženě z České Lípy. „Chceme jí přispět na nový invalidní vozík. Starý už totiž dosloužil,“ říká frontman kapely Tadeáš Rock Vogel. Koncert se koná v sobotu 17. listopadu v libereckém Clubu R66.

Ve Frýdlantě si žáci mohli vyzkoušet, co je baví

Frýdlant – Padesátka frýdlantských deváťáků si na zdejší Střední škole hospodářské a lesnické ve mohla vyzkoušet, jaký obor by je mohl bavit.

Práce na morovém sloupu v zahradě kostela Nalezení svatého Kříže finišují

Liberec /FOTO/ – Odborníci by měli s jeho obnovou skončit začátkem prosince. Morový sloup pochází z dílny Matyáše Bernarda Brauna a tvoří jej postavy čtyř světců, andělé a postava Panny Marie.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT