Večer ve středu 9. prosince se k celorepublikovému protestu iniciovanému středočeským pivovarem Malý Janek přidalo jen na Teplicku 23 podniků. „Přestože dodržujeme veškerá hygienická opatření, jsme bez jakýchkoliv podložených důkazů označováni za jednoho z hlavních viníků zhoršujícího se stavu epidemie. Stali jsme se „obětním beránkem“ chaotických rozhodnutí naší vlády,“ shrnul za účastníky protestu restauratér Tomáš Kolařík. „Proto se připojujeme k výzvě pivovaru Malý Janek a ostatních restaurací k protestu. Od 9. prosince své provozy ve 20 hodin nezavřeme a vyvěsíme státní vlajku České republiky,“ doplnil.

Restauratéři deklarují, že nechtějí ignorovat vládní nařízení ani zlehčovat pandemickou situaci. Upozorňují ale na dvojí metr. Obchodní domy praskají ve švech, omezováno je ale jejich podnikání. „Pro někoho se může zdát, že se jedná o pouhé dvě hodiny, ale pro nás to jsou nejdražší hodiny naší provozní doby,“ doplnil Kolařík. Chaotická nařízení podle restauratérů pohostinství likviduje.

Restaurace v ostatních částech kraje byly opatrné, byť účast zvažovaly. „Jednáme o tom, ale zatím jsme se nedomluvili na konečném stanovisku,“ uvedl ve středu odpoledne ředitel ústeckého pivovaru Na Rychtě Jiří Šťovíček. Váhalo se i v Mostě. „Chápu protest pivovaru Malý Janek, ale zatím se pravděpodobně nepřidáme,“ doplnili za litvínovskou restauraci Elixír Jan Hála a Tomáš Vávra.

Rebelie hostinských se zvedá od úterka, k odporu vyzval jednatel jineckého pivovaru Malý Janek Jiří Janeček. „Vláda je dlouhodobě neschopná řešit danou situaci, proto si jako komunisti v roce 1948 vybrala obětního beránka. Vše shodila na restaurace a pivovary,“ myslí si. Připomněl také, že sousední Rakousko a Německo své podnikatele brání a finančně jim přispívá. „Česká vláda jen lže o podporách. Ve skutečnosti žádné nejsou. Tato vláda nebojuje za nás, ale za sebe. Proto se musíme už ozvat,“ zdůvodnil své rozhodnutí Janeček.

Protestující restaurace se pravděpodobně dopustily porušení vládních nařízení a hrozí jim pokuta. Restauratéři jsou ale odhodlaní a popotahování úřadů se nebojí. „Pokuty se nebojím, protože v tuhle chvíli je na nás zákon krátký. Musím živit rodinu a toto je naše jediná obživa, takže tu jde skutečně o závažný důvod, a stát to nezajímá. Proč toto omezení neplatí pro zahraniční obchodní řetězce, ale jen pro české obchodníky?“ okomentoval svůj bojkot Pavel Dušek, majitel jabloneckého hostince Úřadovna. Českou vlajku tu vyvěsili už po poledni.

Policie se ve středu rozhodla případné protesty standardně monitorovat. „Pokud uzná policista, že došlo k porušování opatření, může na místě uložit pokutu. Případně věc nahlásit správnímu orgánu,“ uvedla mluvčí krajské policie Jana Slámová.

Na sociálních sítích se od počátku výzvy objevují tisíce příspěvků, které podnikatelům vyjadřují solidaritu a podporu. Teplickou akci okomentoval i primátor města a senátor Hynek Hanza. „Jako zákonodárce, který se spolupodílí na pravidlech pro nás všechny, vám nemůžu dát své „požehnání“ k porušování práva. Popřel bych sám sebe. Nicméně jako člověk a představitel města plně chápu vaši pozici i konání,“ vzkázal „odbojářům“.