Radnice v Liberci nechala ve městě instalovat dva nové automaty – jeden prodává roušky a druhý dezinfekci. Rouškomat se nachází v Obchodním centru Forum a nabízí látkové roušky v balení po jedné za 20 korun. Automat na dezinfekci stojí od čtvrtka na terminálu MHD ve Fügnerově ulici.

„Spojili jsme dvě věci. Jednak instalujeme automaty pro okamžitou dezinfekci na ruce, jednak jdeme vstříc poptávce po 24 hodin denně dostupné dezinfekci, kterou si lidé chtějí koupit a odnést domů. Jsem rád, že jsme našli partnera, výrobce dezinfekce, který automat na své náklady zřídí a bude ho provozovat,“ řekl náměstek primátora pro technickou správu Jiří Šolc a dodal, že město poskytlo pozemek zadarmo, a tím získalo slevu 50 procent na nákup pro občany. Automat prodává gel na ruce Disin, který má virucidní a antibakteriální účinek.

Vajíčkovník v Dolní Řásnici - 2009.
Z archivu Deníku: Tak jsme slavili Velikonoce na Liberecku

Peníze, které se utrží z prodeje roušek v automatu, putují do veřejné sbírky Liberec pomáhá!, kterou tento týden vyhlásilo vedení města. Peníze budou využity na nákup ochranných pomůcek proti koronaviru, dezinfekčních prostředků a dalšího potřebného vybavení.

PODPORA LIBEREČANŮ

Veřejná sbírka Liberec pomáhá je podle vedení města primárně určena na podporu Liberečanů v celoplošné karanténě. „Na transparentní účet mohou přispět všichni ti, kteří by rádi nějakým způsobem pomohli, ale nemohou se zapojit do dobrovolnické či jiné činnosti. Sbírka je pro ty, kteří chtějí podpořit dobrovolníky nebo svým finančním příspěvkem pomoci Liberci v boji proti koronavirové pandemii. Děkujeme,“ vzkázal primátor města Jaroslav Zámečník, který na účet poslal 10 tisíc korun.

Zoo se sice vyprázdnila, ale péče o zvířata nepočká.
FOTO: Zoo Liberec uzavřela turnikety. Život se tu ale nezastavil

Podobnou sbírku vyhlásil už dříve i Liberecký kraj. Do včerejšího odpoledne poslali lidé na transparentní účet s názvem Liberecký kraj sobě! COVID-19 přes 1,2 milionu korun. Za vybrané peníze pořídí kraj dva izolační přístroje do laboratoře Krajské nemocnice Liberec, díky nimž bude možné navýšit počet testů na koronavirus. „Výtěžek je vyšší, než jsem zpočátku očekával, a rád bych poděkoval všem dárcům. Rozhodli jsme se, že peníze nebudeme na účtu šetřit na běžné výdaje, ale využijeme je na pořízení konkrétních darů,“ vysvětlil hejtman Martin Půta.

Cena jednoho přístroje je 480 tisíc korun, celková částka tedy činí 960 tisíc korun včetně DPH. Do veřejné sbírky lze přispívat nadále.