Takové atrakce by na Veletrhu dětské knihy, který včera začal na libereckém Výstavišti, jistě nikdo nečekal. Pár metrů za vchodem do areálu trůní vycpaná ondatra, křeček polní nebo veverka.

Na stánku Archy, centra pro handicapovaná zvířata při zdejší zoo, také čtenáři objeví skutečnou obří stoličku slona nebo kůže černého jaguára a bílé tygřice Isabelly, kterou vloni nešťastnou náhodou rozcupovali lvi. Srst si mohou pohladit, stoličku slona potěžkat.

„Děti se také pokoušejí uhodnout, kterým zvířatům patří lebky, které zde máme, anebo kolikrát slon za svůj život vymění zuby. Je to pětkrát, ale někteří hádají, že i stokrát,“ prozradila Hana Volková z Archy. „Učí se tady poznávat šelmy a divoká zvířata,“ dodala.

Na letošní osmý ročník veletrhu se sjelo bezmála 40 vystavovatelů. Nakladatelé z celé republiky zde představují, co zajímavého u nich v poslední době vyšlo. I když musí organizátoři vystačit jen zhruba se šestinou peněz, s nimiž hospodařili vloni, nabízí letošní ročník kromě knížek i dost další zábavy. Malí návštěvníci si tu mohou kreslit a vystřihovat omalovánky, zahrát pexeso, anebo vyluštit hádanky, kvízy a hlavolamy.

„Čtu Černou knihu tajemství, vyhrál jsem ji v soutěži. Líbí se mi tady. Čtu jenom občas, mám rád knížky o dracích a záhadách,“ svěřil se jedenáctiletý Václav Hloušek, který přijel se školou ze Smrčí u Železného Brodu.

Veletrh potrvá až do soboty, kdy bude Výstaviště otevřené do 17.00 hodin. Návštěvníky čeká nejen další autorské čtení, ale třeba i ukázka Angličtiny hrou pro děti nebo dvě pohádky Divadla Na cestě.

„Je to tady bezvadný. Čtu ráda, tak jednu knížku denně. Teď zrovna Miluj mě, prosím od Luďka Stínila. Knížku mám s sebou,“ řekla jedenáctiletá Monika Blažková.