Blesková povodeň způsobila v kraji škody za více než 8,212 miliardy korun. Mezi nejpostiženějšími obcemi byla Raspenava. Tam je odklízení povodňových škod v plném proudu, nyní se odváží hlavně suť, stále je potřeba odklidit některé naplaveniny.

"Kdybych měl říct, co teď potřebujeme nejvíce, tak je to každopádně hezké počasí. Domy totiž vysychají velmi pomalu, a s obnovou některých se proto nemůže začít," řekl starosta Pavel Lžičař. Až se umoudří počasí, bude prý potřeba hlavně stavební materiál, zejména omítkoviny nebo podlahy.

Téměř totožná je situace ve Višňové. Také tam brání rychlejší obnově jednotlivých staveb vysoká vlhkost. "V některých objektech je až 2,5krát vyšší, než bychom potřebovali na začátek jejich oprav. S tím ale nic nenaděláme, potřebujeme, aby se oteplilo," řekla starostka Marie Matušková. Teprve až budou vhodné podmínky, bude obec potřebovat stavební materiál.

Chrastavu podle starosty Michaela Canova nejvíce trápí to, že ještě není opravené koryto řeky. "To je ovšem prací Povodí Labe," podotkl. Také zdůraznil, že voda poničila téměř všechna sportovní zařízení ve městě, o čemž se prý dosud příliš nemluvilo. "Jejich obnova nebude jednoduchá. Opravy jinak ve většině částí pokračují zdárně, ovšem teplejší počasí bez deště by nám výrazně usnadnilo situaci," dodal Canov.

Nejvíce postiženou obcí je Frýdlant, kde velká voda způsobila jen na obecním majetku škody 285 milionů korun. "Záplavy zničily ve městě mosty a silnice, poškozené jsou i městské domy hlavně v centru města," řekl starosta Dan Ramzer. V tuto chvíli už podle něj město nepotřebuje dobrovolníky, s nápravou škod pomáhají nezaměstnaní a počítá se i se zapojením vězňů. "Potřebujeme hlavně peníze a pokud by nám chtěl někdo něco věnovat, uvítali bychom stavební materiál, písek, kámen a podobně, abychom mohli opravovat," poznamenal Ramzer.

Bleskové povodně, které před měsícem postihly Liberecký kraj, si vyžádaly pět lidských životů. Postiženo bylo 80 měst a obcí, což je více než třetina kraje. Velká voda zničila silnice a mosty, na 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Voda vzala také sedm domů, hlavně v Raspenavě a Heřmanicích. Dalších 55 muselo být strženo nebo je demolice čeká. Částečná demolice se dotkne ještě 52 domů a další čtyři statici sledují. Voda zničila desítky kilometrů silnic, strhla osm důležitých mostů a přerušila dopravu na pěti železničních tratích.