Postup do závěrečného kola je důkazem, že nákladnou a především náročnou přestavbu historicky cenného objektu v centru města, experti považují za úspěšný projekt, který dokáže konkurovat mnoha dalším architektonickým počinům uplynulého roku. O definitivním vítězi rozhodne druhé kolo, které pořadatelé chystají koncem října.
„Pro Liberec a všechny, kteří se na přípravě a realizaci rekonstrukce paláce podíleli, je to další významné ocenění. Kromě toho, že jsme získali cenu Karla Hubáčka v soutěži Stavba Roku Libereckého kraje, usilujeme o co nejlepší umístění v celonárodní soutěži Stavba Roku 2023, kde nás veřejnost stále může podpořit svými hlasy, můžeme nyní zabodovat i ve finále dalšího respektovaného klání,“ říká náměstkyně primátora pro strategický rozvoj a dotace Šárka Prachařová.
Ve druhém kole architektonické soutěže čeká účastníky finále osobní prezentace, se kterou musejí předstoupit před mezinárodní porotu v rámci konání festivalu 30. října ve Veletržním paláci v Praze. Poté následuje zasedání poroty, která vybere a oznámí vítěze Národní ceny za architekturu 2023.
Rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci je příkladem zdařilé záchrany historické památky a významný krok v nápravě vztahu k rodině Liebiegů, kteří patřili mezi zakladatele textilního průmyslu na severu Čech, a jimž Liberec vděčí za svůj největší rozmach. Tříletá generální rekonstrukce, která si kladla za cíl navrátit objekt do stavu před 2. sv. válkou, byla zahájena v srpnu 2020.
Navrhované budoucí užívání Liebiegova paláce bylo zpracováno na základě požadavků investora na adaptaci objektu pro potřeby polyfunkčního komunitního centra, Centrum aktivního života. Za tímto účelem byl zpracovaný projekt následně předložen spolu s žádostí o dotaci z Integrovaného operačního programu (IROP). Stavební program se tedy kromě investorských a památkových požadavků musel rovněž vypořádat s definovanými parametry potřebnými pro získání dotace. Mezi ně patřilo například i náročné řešení bezbariérového pohybu po celé budově, včetně dostatečně kapacitních vertikálních cest (osobní výtahy).
Areál po komplexní památkové obnově nabízí široké veřejnosti města Liberce multifunkční společenský sál s kapacitou 50 osob, kavárnu se vstupem na terasu, výstavní prostory, spolkové místnosti a klubovny, počítačovou učebnu, výtvarný ateliér, dětský koutek se zázemím, tělocvičny a zpřístupněnou zahradu.