Jarní teploty lákají lyžaře na hory. Zatímco v nižších polohách není po sněhu ani památky, horská střediska si libují. Teploty lehce nad nulou umělý sníh nijak neohrožují. Jen Ještěd přes vánoční svátky navštívilo asi dva tisíce lyžařů.

„Sněhové podmínky jsou dobré," sdělil ředitel Sportovního areálu Ještěd Jan Svatoš. Na Ještědu leželo ve čtvrtek kolem čtyřiceti centimetrů sněhu.

Největší nápor areály teprve čeká. „První větší nával čekáme o víkendu. Návštěvnost trochu ovlivňuje obleva v nížinách. Lidé si někdy myslí, že když není sníh u nich, není ani na horách," doplnil Svatoš.

Jizerská magistrála je plně sjízdná

Na své si i přes teplejší počasí přijdou vyznavači bílé stopy. Jizerskou magistrálu už během svátků vyzkoušela řada běžkařů. Ve čtvrtek ji pokrývalo dvacet až třicet centimetrů mokrého sněhu.

„Jizerská magistrála je celá sjízdná. Kolem Krásné Máří je občas vyťáplý nějaký ten flíček, ale jezdit se dá. Stopa je mokrá a vhodná spíše na bruslení," vysvětluje Helena Morávková z bedřichovského informačního centra.

Spokojeni jsou i samotní lyžaři. „Sníh odtává, tak to chce mazat klistrem. Jinak je to skvělá projížďka. Do Bedřichova jezdím v tomto období každý rok," popsal lyžař David Štefan z Prahy.

Malou prověrkou běžkařů může být třeba nedělní Night Light Marathon, který pořádá Jizerská, o.p.s. Na trať pátého ročníku nočního závodu vyrazí několik stovek běžkařů všech věkových a výkonnostních kategorii.

Sněhu je všude dostatek

Nedostatek sněhu netrápí ani vlekaře v ostatních střediscích v Libereckém kraji. Sněhové podmínky jsou podobné na Tanvaldském špičáku, Severáku i v Bedřichově.

„Na sjezdovkách leží čtyřicet až šedesát centimetrů technické sněhu a všechna přepravní zařízení jsou v provozu," řekl Petr Bažant ze společnosti Ski Bižu. Severák navíc láká na úplně nový snowpark. „Samozřejmostí je i večerní lyžování, a to jak na Severáku, tak i Tanvaldském Špičáku," doplnil Petr Bažant.

V provozu je většina horských středisek. Podle meteorologů by se navíc mělo o víkendu lehce ochladit. Sněžení však nemá být nějak vydatné a v nižších polohách se bude měnit v déšť.